Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TENGU

Tengu

TENGU

ocena:5
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Małgorzata Cendrowska
Wydanie oryginalne:1983
Wydanie polskie:2004
Wydawnictwo:Rebis
Ilość stron:360
Autor recenzji:Killjoy
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.17
Głosów:30
Inne oceny redakcji:
QQ - 5
Shadock - 6

"O Hiroszimie dawno już zapomnieli Amerykanie – lecz nie Japończycy"
Tengu w folklorze Japońskim, był mitologicznym stworzeniem, żyjącym w lasach i górach. Demon występował pod różnymi postaciami, od krępych brodatych stworzeń, do istot z wielkimi bryłowatymi nosami.

Fabuła książki całkowicie zmienia historię i przyczynę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę przez wojska amerykańskie. Okazuje się, że zrzucenie ów śmiertelnego ładunku miało całkiem inny powód. Rząd Stanów Zjednoczonych chciał zniszczyć tajną broń, jaką byli ludzie, a raczej "marionetki", super wojownicy. Ludzie ci byli swego rodzaju ostoją dla pewnego demona – Tengu. Tengu obdarza każdą opętaną osobę między innymi niezwyciężoną siłą fizyczną oraz zdolnością obrony przeciw jakiejkolwiek broni. Jeśli dana osobę posieka się na drobniutkie kawałeczki, to ów kawałki zmasakrowanego ciała odrodzą się w jeszcze bardziej ohydniejszą i przerażającą postać demona.
Tak więc za całą masakrę i krzywdę spowodowaną przez USA mści się teraz Krąg Spalonych Gołębi. Akcja przenosi się 30 lat później do Los Angeles, gdzie zostaje wychowywany przez Krąg super wojownik. Zadanie demona w ciele człowieka jest jedno, spowodować eksplozje w elektrowni nuklearnej, ale najważniejsza jest zemsta osobista. Otóż okazuje się, że Ci którzy zrzucali bombę na Hiroszimę żyją, a tego demon nie może znieść...
Podsumowując "Tengu" to dość ciekawa pozycja dla fanów jednego z mistrzów grozy jakim jest na pewno Masterton . Jak to zawsze bywa w Jego książkach znajdziemy dużo krwi, bez której nie byłoby horrorów, obrazowo ukazaną śmierć zadawaną w różnoraki sposób, a także sporo sex, którego nigdy nie brakowało we wszystkich powieściach. Myślę, że sama fabuła jest dziwna, a zarazem intrygująca. Czytając zapadamy się w ciemność i okultyzm japońskiej demonologii.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ interesująca fabuła
+ ciekawe informacje na temat demonologii
+ mroczny klimat
+ zaskakujące zakończenie

Minusy:

- prostolinijność
- akcja momentami nudna

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -