Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WYSPA DOKTORA MOREAU

The Island of Doctor Moreau

WYSPA DOKTORA MOREAU

ocena:8
Autor:Herbert G. Wells
Tłumaczenie:Ewa Krasińska
Wydanie oryginalne:1896
Wydanie polskie:1988
Wydawnictwo:Alfa
Ilość stron:154
Autor recenzji:Cocaine
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.38
Głosów:8
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 8

Zacznę od tego, że do dziś zdarza mi się śnić potwory, o których tu mowa. Prawda jest taka, że pewnie nigdy bym po tą książkę nie sięgnęła, gdyby nie choroba. Pierwszy raz zdarzyło mi się poświęcić tej lekturze jakieś 5 lat temu. Od tamtego czasu, powtórzyłam to około 4-5 razy. Książka ta doczekała się ekranizacji, z Davidem Thewlisem, Marlonem Brando i Valem Kilmerem w rolach głównych. Mimo kunsztu reżyserskiego i świetnej gry aktorów, to książka ma niezaprzeczalnie i niepodważalnie bardziej niepowtarzalny klimat, silniej działa na wyobraźnię, zapewnia większe emocje.

Jest to historia jednego z rozbitków parowca „Królowa Piękności”, szanowanego dżentelmena, Edwarda Prendicka. Został on uznany za jednego ze zmarłych, dlatego nie podjęto prób odszukania go. Jednak jego losy potoczyły się zupełnie inaczej. Wraz z dwoma towarzyszami przemierzał samotnie Pacyfik, tuż pod Równikiem. Niestety, jego towarzysze mieli mniej szczęścia niż on, i stali się ( w pewnych przykrych bardzo okolicznościach) pokarmem dla rekinów. Po kilkunastu dniach dryfowania na widnokręgu zamajaczył kształt dwumasztowego szkunera, który okazał się wybawieniem, dla naszego bohatera, który relacjonuje nam osobiście swoje losy z roku 1888. Na pokładzie statku napojono rozbitka, nakarmiono i „odchowano”. Gdy dotarli na miejsce przeznaczenia, na jakąś odludną wyspę gdzieś na Oceanie, nasz bohater ponownie zostaje poddany kuracji, gdyż był on już na skraju wyczerpania. Gdy odzyskuje siły, zapoznaje się z włodarzem małej wysepki – jest nim dość ekscentryczny lekarz, a właściwie mocno już podstarzały, wybielony chirurg. Ma on przepiękną córkę, która ma podejrzanie kocią urodę i kocie ruchy. No i kilku współpracowników, którzy to właśnie uratowali życie rozbitkowi. Zaskakujące jest jednak to, że przybysz jest właściwie więziony w swoim pokoju. Doktor koniecznie nalega, by jego gość nie opuszczał swego lokum, uzasadnia to względami bezpieczeństwa. Ale ciekawość bywa silniejsza, niż zdrowy rozsądek, dlatego też nasz bohater, wyrusza poznać wyspę. To, co zobaczy niekoniecznie mu się spodoba. Ale do wszystkiego można się przyzwyczaić, ze wszystkim się oswoić. Zwłaszcza, gdy wokół jest piękna kobieta. Jednak sielanka nie trwa długo. W uporządkowanym świecie doktora Moreau coraz częściej zdarzają się pomyłki, błędy, zaniedbania, które prowadzą do anarchii i zdziwaczenia mieszkańców, którzy są wyjątkowo oryginalni. Wkrótce rozpęta się tam prawdziwe piekło. Będzie to chyba ostrzeżenie Natury, że nie warto mieszać się w jej kompetencje...

Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Szczerze powiem, że jest to chyba jedna z moich ulubionych. Świetnie napisana, z wartką akcją, bez zbędnego filozofowania, mająca postać łatwych i przystępnych stron z pamiętnika. Polecam ją każdemu, bez względu na wiek, wykształcenie, zamiłowania kulinarne, wyznanie i przekonania polityczne.
W roli przypomnienia- Herbert G. Wells jest również autorem „Wehikułu czasu”,, który został kilkukrotnie zekranizowany ( ostatnio zagrali: Jeremy Irons i młoda piosenkarka – Samatha Mumba) oraz „Niewidzialny człowiek”, „Wojna światów”, „Gdy śpiący się zbudzi” etc.

Jeszcze raz zapraszam wszystkich do tej lektury. Jest ona z pogranicza fantasy i horroru. Ale zadowoli nawet najwybredniejszych koneserów – aha... ma tą zaletę, że gdy powstawała tak książką (1886), pisarz nie pisał dla chwały narodu ani pod publikę...pisał, bo miał wspaniały pomysł...
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetnie skonstruowana fabula
+ oryginalnosc
+ moral
+ dobrze wplywa na czyelnika
+ chetnie sie do niej wraca

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -