Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WYSPA

Island

WYSPA

ocena:6
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:Anna Mackiewicz
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:181
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.45
Głosów:11
Inne oceny redakcji:

"Nagle domyślił się, co chcą zrobić. Nie zwalniając uchwytu zbliżyły się do siebie za jego plecami i zaczęły popychać go kolanami. Usłyszał śmiech Ellen i przekleństwa, a gdy nacierały na niego, napiął mięśnie i pchnął je do tyłu z całą siłą, jaką udało mu się zebrać.
-Do pieca z nim!- zaskrzeczała Ellen z obłąkaniem w głosie i rozwcieczoną, nienawistną twarzą -Upieczemy go i zjemy jego mięso!-"

Gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego ginie piękna i młoda Gillian, żona Franka Ingrama, całe jego życie rozsypuje się. Nie mogąc pozbierać się po tej stracie Frank postanawia sprzedać swoją farmę, a na miejsce swojego nowego mieszkania wybiera Ulver. Położoną samotnie niewielką wyspę, niezamieszkaną przez nikogo od 40 lat. Znajduje się na niej zrujnowany dom i stodoła, a sama wyspa jest -jak mówią okoliczni mieszkańcy- "domem diabła". Wiele lat wcześniej zdarzyła się na niej straszna tragedia, w wyniku której poniosła śmierć rodzina Greenwoodoów, poprzednich właścicieli wyspy. Okolica jest jednak na tyle interesująca i ciekawa, że Frank nie zrażony opowieściami miejscowych, zamieszkuje na niej. Bohater jest zadowolony ze swojej samotni, myśli, że tu dotrzyma swojego przyrzeczenia zmarłej małżonce, iż już nigdy nie zwiąże się z żadną kobietą. Frank remontuje stary dom i zajmuje się wypasem owiec, w czym pomaga mu jego czworonożny przyjaciel - Jackie. Pewnej nocy Frank zostaje zbudzony ze snu pukaniem. Mimo strachu otwiera, a w drzwiach ukazuje mu się pięć kobiet. Nieznajome wyjaśniły w niezbyt przekonujący dla niego sposób, że ich łódź rozbiła się o nadbrzeżne skały, a teraz szukają schronienia. Na zewnątrz szaleje sztorm, telefon w domu właściciela nie działa, a jedyna droga na wydostanie się z wyspy to prom pocztowy, którego przybycie uzależnione jest od warunków pogodowych (a szanse, że sztorm szybko się skończy są nikłe). I tak rozpoczyna się koszmar Franka.

W powieści toczą się dwa równoległe i niezależne od siebie wątki. Pierwszy to nienawiść księcia Ulver do swojej żony i córek (za to -jak twierdzi-, że nie urodziła mu ona męskiego potomka). Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji, tuż przed inwazją Saksońską. Drugi natomiast to historia Franka Ingrama i jego koszmar. Oba wątki łączy wyspa.

Moim zdaniem powieść jest wciągająca i zawiera w sobie wiele ciekawych elementów i rozwiązań. Klimat grozy potęguje się z rozdziału na rodział. W książce odczuwa się strach Franka, łatwo wpasować się w jego sytuację i ciężko rozgraniczyć, co jest realnym światem, a co dzieje się tylko na kartkach książki. Uważam Guy'a Smitha za czołowego przedstawiciela horroru i jednego z najciekawszych powieściopisarzy tego gatunku. Książka jest bardzo dobra i można po nią śmiało sięgnąć.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Dwie akcje dzieją się równolegle
+ Zakończenie powieści (lubię takie)
+ Kobiety jako zło zabijające mężczyzn

Minusy:

- Polskie wydanie kieszonkowe jest trochę ubogie (ale to nie musi być minusem, gdyż obniża cenę książki)
- Okładka nie ma związku z książką
- Niektóre fragmenty mogłyby być szerzej opisane, co spotęgowałoby klimat grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -