Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIE KOPCIE MI GROBU

brak

NIE KOPCIE MI GROBU

ocena:8
Autor:Robert Howard
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:1994
Wydawnictwo:Andor
Ilość stron:156
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Robert E. Howard jest bardziej znany jako twórca fantasy (stworzył tak kultowe postacie jak Conan i Kull), tu daje nam się poznać jako autor horroru i szczerze mówiąc wyszło mu to znakomicie.

HIENA - Rzecz dzieje się w Afryce dokładnie na jej wschodnim wybrzeżu. Główny bohater Steve, zamieszkujący na ranczu swego krewnego Ludtvika Strouvalsa, popada w konflikt z miejscowym szamanem i wodzem Senecozą (który uważany jest przez okolicznych mieszkańców za bardzo niebezpiecznego, a sam dźwięk jego imienia wywołuje w nich strach). Obydwaj mężczyźni wiedzą, że w końcu dojdzie między nimi do konfrontacji, chociaż na razie ignorują się wzajemnie. Któregoś dnia na farmę przyjeżdża Ellen Farel, piękna, młoda dziewczyna :), szybko stając się głównym elementem "zapalnym" konfliktu. Wydarzenia nabierają rozpędu, a Steve dowiaduje się o szamanie coraz bardziej tajemniczych rzeczy..

SERCE STAREGO GARFIELDA - Jim Garfield, stary 50-letni mężczyzna osiedlony koło miasta Lost Knob jest najstarszym mieszkańcem tych terenów (szczycący się swoimi historiami z zamierzchłych czasów), przez ludzi z miasta uważany jednak za kłamcę (ponieważ jeżeli jego historie byłyby prawdziwe, to musiałby on mieć około 200 lat). Pewnego razu Jim ulega bardzo poważnemu, nieszczęśliwemu wypadkowi, który powinien go zabić. Tak się jednak nie dzieje, a co więcej z dnia na dzień stary Jim staje się coraz zdrowszy. Jak sam mówi dzieje się tak za sprawą jego serca, które zostało mu przeszczepione bardzo dawno temu przez jego indiańskiego przyjaciela w miejsce jego własnego. Któregoś dnia Jim każe przysiąść swojemu przyjacielowi Docowi Blaine'owi, że w razie swojej śmierci ma wyciąć jego serce, tłumacząc mu, że ono nie należy do niego - "i jak długo bić będzie w mojej piersi, mój duch przywiązany będzie do tego ciała"..

CZŁOWIEK LEŻĄCY NA ZIEMI - Jest to historia dwóch nienawidzących się wzajemnie kowboi, Cala Reynoldsa i Esau Brilla. Nienawiść ich jest tak stara, że nawet oni sami nie pamiętają skąd się wzięła, ale teraz siedząc ukryci między skałami wiedzą, że jest to ostateczna rozgrywka. "Nienawiść ta była częścią jego samego, ogarniała go i przepełniała. Jego umysł i ciało były jedynie jej materialnym uzewnętrznieniem. On sam był tą nienawiścią"..

UMARLI PAMIETAJĄ - "Ostatniej nocy śniło mi się, że widziałem Jezebel. Widziałem ją tak wyraźnie, jak pistolet w ręku. Uśmiechała się niczym sam diabeł, i powiedziała coś, czego nie mogłem zrozumieć, ale wskazała na mnie palcem i myślę, że wiem, co to oznacza". To opowiadanie ma bardzo ciekawą konstrukcję, najpierw dostajemy list napisany ręką głównego bohatera Jima Gordona do swojego przyjaciela, w którym pisze, że umrze. Potem autor daje nam cztery zeznania ludzi związanych ze śmiercią Jima. A na końcu czytamy raport koronera. Jednak, jak to bywa w horrorach, oficjalna przyczyna śmierci (raport koronera) odbiega od rzeczywistej, której obraz wyłania się z listu i zeznań świadków..

NIE KOPCIE MI GROBU - Późną nocą Kirowan zbudzony ze snu pukaniem do drzwi zastaje za nimi swojego przyjaciela Dr. Johna Conrada. Gość opowiada mu historię o zmarłym tego wieczoru człowieku, Johnie Greenlanie, który rzekomo był czarnoksiężnikiem i praktykował czarną magię. Stary człowiek nim umarł poprosił doktora o dziwną przysługę zostawiając wskazówkę, co należy zrobić z jego ciałem. Przyjaciele związani przysięgą postanawiają wypełnić ostatnią wolę zmarłego.
Klimat opowiadania można porównać z twórczością Lovecrafta - odnajdujemy tu wiele mistycznych miejsc i starożytnych Bogów. "Nie ma Boga ponad zło, nie ma światła ponad ciemnością, nie ma nadziei ponad potępieniem..."

DZIKA WODA - Inaczej można by było powiedzieć, że to taka prosta historia. Zły zarządca miasta (trzyma je w swoich rękach) i jego ludzie gnębią okolicznych farmerów wysokimi podatkami, spłatami długów, hipotek, wymuszają sprzedaż ziemi. Którejś nocy z tłumu biernych wyłania się ten dobry Jim Reynodls i zabija złego Soula Hopkinsa. Potem zaczyna się pościg za Jimem i heroiczna walka o przeżycie.
W tym opowiadaniu nie ma żadnych złych mocy, sił nadprzyrodzonych itp. Jest tylko szaleństwo. Bardzo fajny jest koniec i puenta, której wybór zależy tylko od czytającego.

BĘBNY W GÓRACH ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA - Jest to 100 % western. Indianie, piękna dziewczyna, źli przemytnicy i dobrzy jeźdźcy, oraz makabryczny finał. Czyta się fajnie, ale ta część książki nie ma nic wspólnego z horrorem.

HISZPAŃSKIE ZŁOTO NA DIABELSKIM KONIU - Historia o poszukiwaczach złota. Najsłabszy element zbioru.

DZIECI NOCY - Mroczna opowieść (z wątkiem antropologicznym i fantasy) o rasie, czy też stworzeniach zamieszkujących wyspy brytyjskie jeszcze na kilkaset lat przed pojawieniem się wikingów, oraz Ludziach Miecza walczących z nimi. Autor całą akcję oblewa hektolitrami krwi i flaków - to takie prehistoryczne gore.
"Biegł w dół czegoś na kształt ścieżki i piszczał niczym potworny płaz, a gdy zbliżyłem się do niego, zanurkował jak wąż w rosnące z boku krzaki. Jednak ja byłem dla niego za szybki i wyciągnąłem go z zarośli. Nie zastanawiając się ani chwili poderżnąłem mu gardło w niezwykle brutalny sposób".
"Odciąłem olbrzymią głowę mej ofiary i niosąc ją w lewej dłoni, ruszyłem wzdłuż wijącej się drogi dzierżąc czerwoną od krwi siekierę w prawej ręce".

W LESIE VILLEFARE - Nigdy nie chodź do lasu po zachodzie słońca - tak mógłbym w skrócie opisać wydarzenia rozgrywające się w tym opowiadaniu - bo nigdy nie wiadomo, co możesz tam spotkać..

WĄŻ ZE SNU - Najbardziej przerażająca historia z całej książki. Czytamy w tym opowiadaniu o śnie pewnego mężczyzny. Śnie bardzo niezwykłym, który nawiedza go już od dzieciństwa... sen, z którego nie można się już obudzić..

Opowiadania są mroczne, przerażające wiele z nich, ma ciekawe rozwiązania fabularne i techniczne. Pierwszy raz zetknąłem się z tą książką w Anglii i już wtedy mnie zachwyciła. Teraz skończyłem ją czytać trzeci raz przez ostatni rok i robi na mnie takie samo wielkie wrażenie. Zachęcam wszystkich sięgnięcia po tą pozycję – Warto!
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ 11 opowiadań bardzo różniących się od siebie
+ Rozgrywają się w różnych czasach, są w różny sposób napisane
+ Klimat i napięcie
+ Ciekawe rozwiązania

Minusy:

- Niektóre fragmenty i niektóre postaci
- Czasami historia jest bardziej przygodowa niż straszna

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -