Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TRZĘSAWISKO

The Sucking Pit

TRZĘSAWISKO

ocena:2
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:Agnieszka Jankowska
Wydanie oryginalne:1975
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:156
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:4.63
Głosów:16
Inne oceny redakcji:

„Serce waliło jak młot. Za wszelką cenę musi dostać się na górę. Mała, czarna książeczka powie mu co zrobić. Wszystko co ktokolwiek chciał wiedzieć, było w niej zawarte.
Krok po kroku, powoli wchodził po schodach. Boże, co za ból! Kręciło mu się w głowie. Wzrok miał zmącony. Oślepł. Rozsądek odmówił mu posłuszeństwa na samą myśl o tym. Po wszystkim, co zrobił, przez co przeszedł, taki miał być koniec?
Potem ogarnęła go ciemność, kompletna pustka…”

Rzecz dzieje się w lesie Hopwas, domu leżącym w jego środku i okolicy. Jest to historia tajemniczych bagien (ssący dół), pochłaniających od lat ofiary morderstw (dokonywanych tam na przestrzeni wieków), oraz losów rodziny Lawsonów..
Po śmierci swojego wuja Toma, młoda i atrakcyjna cyganka Jenny wprowadza się do jego domu leżącego w tajemniczym omijanym przez wszystkich lesie (jak mówią mieszkańcy nawiedzonym), gdzie otrzymuje jedyną pamiątkę pozostawioną jej przez umierającego krewnego – małą czarną książeczkę. Swoisty pamiętnik po Tomie (przez miejscowych uważanym za szalonego), książeczka jak się okazuje jest pamiętnikiem, ale także zawiera na swoich kartkach zaklęcia i instrukcje jak sporządzać magiczne mikstury. Jenny nie zastanawiając się długo, dla zabawy sporządza jedną z nich, na którą składa się krew fretki i jeża – po wypiciu przechodzi metamorfozę. Zmienia się ze spokojnej i ułożonej dziewczyny w diabelską i morderczą nimfomankę. Postanawia zmienić swoje życie i teraz dopiero naprawdę zacząć je, tak jak zawsze tego pragnęła. Zostawia swojego chłopaka, upokarzając go, on jednak nie chce tak łatwo odpuścić więc poprzysięga wyjaśnić tajemnicę przemiany i odzyskać serce ukochanej. Cyganka tymczasem wyrusza na nocne łowy – morduje i zaspokaja swoje żądze (w odwrotnej kolejności ;).

Tak w skrócie można przedstawić fabułę tej niezwykle kiepskiej powieści. Co prawda po Gay'u N.Smithie nigdy nie można było spodziewać się niczego wielkiego, ale większość jego powieści trzyma jako taki poziom. Tu jednak autor postanowił przedstawić nam coś na wzór Sabata, czyli denni bohaterowie, kiepska fabuła, a całość utrzymać w atmosferze sexu i gore.
W książce widzimy przemianę, jaka zaszła w życiu pewnej cygańskiej dziewczyny i jej dalsze losy. Jenny uwikłana w czary i szatańskie zaklęcia przeżywa swoje wzloty i upadki (tych drugich jest znacznie więcej).

Czytanie tej książki jest taką samą stratą czasu, co oglądanie programów przedwyborczych – po pięknych obietnicach z okładki dostajemy rzecz nawet nie przeciętną a po prostu denną, która może spodobać się jedynie bezkrytycznym maniakom horrorowym czytającym każdą szmirę, która wpadnie w ich ręce. Sama powieść zawierająca w sobie bohaterów, fabułę, wszelkie sytuacje i wątki jak też wykonanie stoją na zatrważająco niskim poziomie, czego nie usprawiedliwia nawet nazwisko autora (znanego przecież także za sprawą swoich dobrych pozycji min. ”Szatański pierwiosnek”, „Lot śmierci”, „Noc krabów”).

Jeżeli „mowa jest srebrem a milczenie złotem” to w takim razie kończę już, gdyż mógłbym zostać usunięty z redakcji za używanie wulgaryzmów pod adresem tej pozycji.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawa okładka
+ uczciwe zakończenie
+ książka na podróż
+ dobra jako prezent dla wroga
+ bardzo dużo sexu

Minusy:

- to bardziej sensacja/porno niż horror
- wykonanie
- prostacka
- sceny łóżkowe są strasznie tępe

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -