Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIEZNANY

The Unseen

NIEZNANY

ocena:5
Autor:Joseph Citro
Tłumaczenie:Paweł Bińkowski
Wydanie oryginalne:1990
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:240
Autor recenzji:QQ
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:3.57
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami było sobie małe miasteczko. Ludzie żyli w nim dobrzy i prawi, kochali swoje żony i dbali o swoje dzieci. Ale pewnego dnia w miasteczku pojawił się złowrogi potwór, pragnący zguby jego mieszkańców. Czy spokojna ludność poradzi sobie z czyhającym złem? Witamy w Vermont.

Książka zaczyna się w momencie, gdy spokojny i porządny mieszkaniec Vermontu opowiada barmanowi swoją przerażającą historię. Claude spotkał w lesie potwora, który wkrótce stanie się zmorą okolicznej ludności. Kilka dni później mężczyzna popełnia samobójstwo. Co takiego zobaczył w puszczy, co nie pozwoliło mu dłużej żyć? Tuż po pogrzebie jego syn Jarvis wraz z przyjacielem udają się do lasu, aby wyjaśnić nurtującą chłopca tajemnicę. Wraz z nimi wybiera się stary Murzyn, który dobrze zna okoliczne tereny. W lesie wydarza się jednak nieprzyjemny wypadek: mężczyznę porywa potwór, a sparaliżowani ze strachu chłopcy siedzą na drzewie i obserwują całe zajście. Dwaj świadkowie wracają z puszczy brudni, zapłakani i ledwo żywi ze strachu. Jak potoczą się dalsze losy mieszkańców małej mieściny? Czy tajemnicza bestia do końca sterroryzuje vermontczyków?

Książka od strony literackiej prezentuje się poniżej średniej. Bohaterowie wykreowani są fatalnie, strasznie dziwni nie są w stanie sobą zainteresować odbiorcy, który właściwie pozostaje obojętny na ich losy. Mamy piękną Laurę, dzielnego Rogera, zazdrosnego Hanka, upośledzonego fizycznie chłopca, który jest bardzo dzielny, podstarzałego profesora uwikłanego w romans z siwowłosą pięknością... Bohaterowie niczym wyjęci z tasiemcowej opery mydlanej nie są w stanie sobą zainteresować. Ponadto „Nieznany” to powieść naiwna i płytka. Napisana jest bez żadnego polotu, fantazji i stylu. Nie jest dobra, ale nie jest też tak zła by zasługiwała na miano zabawnej czy nawet głupawej. Czytelnik zagłębia się lekturę z uśmieszkiem niedowierzania na ustach. Jest to jedna z książek, które nic od czytelnika nie wymagają i same nie mają wiele do zaoferowania. Dobra to czytania na przystankach, podczas nudnych podróży i bezsennych nocy. Nie skłania do absolutnie żadnych przemyśleń, powiastka na jeden raz. Dzięki niezwykle prostemu stylowi autora nie wymaga skupienia czy myślenia w ogóle.

Pomimo wielu wad, książka ma również niewątpliwe zalety. Nie męczy czytelnika, ani nie nudzi. Jest miłą odskocznią od rzeczywistości, czyta się przyjemnie nawet z wyłączonym umysłem. Akcja dzieje się szybko, jest niewiele wątków, które mogłyby przeszkadzać.
Powieść nie jest najwyższych lotów i właśnie ludziom, którzy w takowych gustują polecam to dzieło.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ lekka i przyjemna
+ dobrze się czyta
+ nie męczy
+ prosta

Minusy:

- bardzo płytka
- bohaterowie tak dziwni, że aż nieprawdopodobni
- raczej śmieszy niż straszy
- właściwie to nawet nie śmieszy
- mało ciekawe zakończenie, pójście na łatwiznę
- naiwna
- napisana bez jakiegokolwiek polotu, fantazji i stylu

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -