Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BASTION

The Stand

BASTION

ocena:10
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Robert P. Lipski
Wydanie oryginalne:1978
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:1344
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.17
Głosów:18
Inne oceny redakcji:

„Bastion” jest niezwykle wielką i barwną, napisaną z rozmachem powieścią, legendą, a nawet baśnią opowiadającą o zagładzie świata, jaki znamy, oraz o tym, że każdy kiedyś musi dokonać tego ostatecznego i najważniejszego wyboru.
Książka dla mnie osobiście jest idealna i doskonała, dlatego mogę nie być do końca obiektywny w jej ocenie, za co z góry przepraszam

Śmiercionośny wirus grypy, uwolniony przypadkiem z wojskowego laboratorium, zabija niemal całą ludzkość. Nieliczni którzy przeżyli, dzielą się na dwa przerzciwstawne obozy podążając za swoimi przywódcami (starą murzynką z gitarą i mrocznym mężczyźnie Flaggu) .
Każdy z nich wie, że w końcu nadejdzie dzień próby, wtedy splotą się losy dobra i zła, ostatecznie rozstrzygnie się kto wygra i kto przetrwa.
Obserwujemy niezwykłą przemianę, która odbywa się w ciałach i umysłach bohaterów dramatu, którzy z dnia na dzień stracili swoje domy, rodziny - wszystko. Stąd jedni z nich stają się bestiami żądnymi tylko krwi i mordu, dla których nie ma przyszłości, a znowu inni łagodnieją, bądź popadają w odrętwienie popełniają chcą swojej śmierci, która według nich ma być kresem niewyobrażalnego cierpienia.

„Bastion” jest niezwykłą opowieścią, w której sensacja, scince-fiction i horror splatają się z romansem i przygodą. Połączenie rzadko spotykane, ale King połączył tak skrajne gatunki po mistrzowsku dając nam dzieło rozległe i niezwykłe.
Przykuwać uwagę może też tajemniczy flagg - postać, która jeszcze kilka razy będzie pojawiała się w powieściach króla.
Niezwykłe wrażenie robią opisy wyludnionych miast i wsi, oraz pustki, jaka otacza ludzi po stracie swoich dawnych żyć. Bardzo dobrze jest także opisana sama wędrówka i przemiany, jakim ulegają uczestnicy marszu, ich sny i marzenia.
Postacie w książce są złożone i wielowymiarowe, co pozytywnie wpływa ogólna ocenę poszczególnych postaci, a dramatyzm sytuacji jeszcze bardziej zbliża nas do nich.
King nie ustrzegł się jak zwykle od bezwyjaśnieniowego urywania wątków, co może irytować. Książka może też wydawać się trochę przegadana, a na pewno jest nierówna. Złościć też może fakt, że zbyt oczywiste jest po której stronie konfliktu opowiedział się pisarz.

Podsumowując: Powieść jest moim zdaniem jedną z najlepszych, jakie wyszły spod pióra Stephena Kinga.
Cechuję ja niezwykły rozmach (podobny, a nawet większy możemy obserwować tylko w „Mrocznej Wieży”), wielowątkowość, oraz opisy świata, jaki zastali ocaleli mieszkańcy, oraz złożoność samych już bohaterów.
Polecam wszystkim tę niezwykłą książkę.

Ciekawostka: Powstał także mini serial na podstawie „Bastionu” o tym samym tytule, w reżyserii: Micka Garrisa, lecz film ten jest jednak niezwykle nudny i nieciekawie wykonany.

Książkę kupisz TUTAJ
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Wciągająca bez reszty
+ Klimaty Mad Maxa
+ Długa i krótka zarazem

Minusy:

- Przegadana
- Nierówna
- Urywane wątki

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -