Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIESAMOWITE OPOWIEŚCI

KLASYKA POWIEŚCI GROZY CZ.1

NIESAMOWITE OPOWIEŚCI

ocena:5
Autor:Marek Siekierkowski
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:FOX
Ilość stron:418
Autor recenzji:Carmilla
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:
Shadock - 6

Opowieść - utwór epicki średnich rozmiarów, na pograniczu noweli i powieści, o bogatej fabule i gawędziarskim toku narracji
(Słownik języka polskiego PWN).
Powieść - dłuższy utwór epicki pisany prozą, o wielowątkowej fabule, obejmującej dzieje licznych bohaterów i środowisk społecznych; od połowy XIX wieku najpopularniejsza forma literacka
(Słownik języka polskiego PWN)

Pierwszą myślą, jaka może się nasunąć jeszcze zanim otworzymy Niesamowite opowieści, jest pytanie: z czym w końcu mamy tu do czynienia, z powieściami czy z opowieściami. Liczebność pozycji w spisie treści sugeruje, że jednak z opowieściami. Po co więc ten podtytuł? Zwłaszcza, że mylący jest on nie tylko co do formy literackiej przedstawianych utworów. Bo czy można nazwać klasyką powieści (opowiadań?) grozy sienkiewiczowski Sąd Ozyrysa - satyrę na wyższych urzędników. Przerażać w niej może tylko to, że mimo upływu lat nie straciła na aktualności. Klasyką też trudno nazwać Diabła w rękopisie Nathaniela Hawthorne'a, czy Lafertowską Makownicę Antoniego Pogorelskiego, zwłaszcza przy braku takich klasyków grozy jak Sheridan le Fanu, Bram Sotoker czy John W. Polidori.
Trudno także ocenić, do kogo adresowana jest antologia. Do miłośników literatury grozy raczej nie, bo oni jeśli nie wszystkie, to przynajmniej większość prezentowanych tu utworów powinni już znać. Do osób dopiero zaczynających swoją przygodę z horrorem chyba też nie, gdyż brak tu jakichkolwiek, choćby najkrótszych notek biograficznych o autorach, brak także klucza, wedle którego były dobierane utwory. Pewne wskazówki w tym temacie zawiera krótka notka na okładce, z której wynika, że autor wyboru chciał zamieścić w nim wszystko, co w jakikolwiek sposób z grozą związane, a wiec zarówno opowieści klasyków grozy jak i opowieści grozy autorstwa klasyków literatury światowej.
Osoby, które swoją przygodę z horrorem zaczną od Niesamowitych opowieści mogą poczuć się nieco zdezorientowane, czytając, iż Pełzający chaos, Zew Cthulu, Dagona i Złego duchownego napisał Howard Philips Lovecraft, natomiast Hypnos - Howard Philips Lovercraft, zwłaszcza, że błąd występujący w spisie treści jest konsekwentnie powtórzony w dalszej części antologii. Wątpliwości już raczej nie budzą lata życia rzeczonego pisarza, gdyż przy każdej o nim wzmiance są jednakowe, choć nieco nietypowe: 1890-1837. Poza tymi "drobnymi" wpadkami sporo jest literówek w samych tekstach opowiadań.
Cóż dobrego można powiedzieć o Niesamowitych opowieściach? Przede wszystkim to, że znaleźć tu można opowieści mało znanych w Polsce klasyków grozy, takich jak: Kozumi Yakumo czy Hans Karl Strobl (szkoda, że ten drugi przypomniany tylko w jednym opowiadaniu) a także niesamowite opowieści autorstwa klasyków literatury pięknej, takich jak Walter Scott, Henryk Sienkiewicz czy Aleksander Puszkin.


Zawartość:
Początki, autor nieznany
Rodzina wilkołaka, Aleksy K. Tołstoj
Czarny Kot, Edgar Allan Poe
Przedwczesny pogrzeb, Edgar Allan Poe
Stopa mumii, Theophile Gautier
Hypnos, Howard Philips Lovecraft
Pełzajšcy chaos, Howard Philips Lovecraft i Elizabeth Berkeley
Zew Cthulu, Howard Philips Lovecraft
Dagon, Howard Philips Lovecraft
Zły duchowny, Howard Philips Lovecraft
Mandragora, Friedrich de la Motte Fouque
Sąd Ozyrysa, Henryk Sienkiewicz
Diabeł w rękopisie, Nathaniel Howthorne
Próba, Walter Scott
Dama pikowa, Aleksander Puszkin
Podstęp, Koizumi Yakumo
Jikiniki, Kojzumi Yakumo
Preparat, Gustaw Meyrink
Rozpustna mniszka, Hans Karl Strobl
Opowieść o statku upiorów, Wilhelm Hauff
Lafertowska Makownica, Antoni Pogorelski
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Początek
+ klasyka grozy w pigułce
+ nieznane utwory znanych pisarzy

Minusy:

- większość już dziś nie straszy
- niejasne kryteria wyboru zarówno autorów jak i opowiadań
- nie wszystko nawet w zamyśle autorów miało przerażać
- błędy
- brak jakichkolwiek informacji o autorach
- brak tytułów oryginałów

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -