Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:W GĄSZCZACH MROKU

In the forests of the nights

W GĄSZCZACH MROKU

ocena:5
Autor:Amelia Atwater-Rhodes
Tłumaczenie:Lidia Rafa
Wydanie oryginalne:1999
Wydanie polskie:2002
Wydawnictwo:Exlibris
Ilość stron:134
Autor recenzji:QQ
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Debiut młodej pisarki ( nawet bardzo młodej, – bo zaledwie nastoletniej) okazał się dobrym debiutem. To właśnie powieść "W gąszczach mroku" przyniosła jej sławę i pozwoliła zaistnieć na amerykańskiej scenie horroru. Jest to książka pełna uczuć, napisana z prawdziwym zaangażowaniem i ogromnym wkładem emocji, potrafiąca poruszyć i zainteresować.

Trzystuletnia wampirzyca Risika nocami wychodzi na łowy. Pewnego razu dość ma ograniczeń i wkracza na terytorium swojego wroga Aubreya. Aubrey jest niezwykle potężnym i okrutnym wampirem, kochającym walkę i zabijanie, dla niego pojęcie fair play nie istnieje. Nie cofnie się przed niczym w realizacji swoich celów i pragnień. Risika doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale w pamięci wciąż ma swoją porażkę z przeszłości, krzywdy, jakie Aubrey jej wyrządził i moment, gdy udowodnił jej tchórzostwo i upokorzył ją. Zbliża się walka, walka na śmierć i życie, być może zemsta, a wygrany może być tylko jeden.
W międzyczasie Risika wspomina czasy, gdy była zwyczajną dziewczyną, miała przed sobą przyszłość, wokół siebie kochających ludzi, ponad sobą Boga, którego miłowała, a wszyscy byli tacy szczęśliwi, było tak wspaniale, tak dobrze...

Już od pierwszych stron czuć wkład emocjonalny autorki w powieść. Risika jest przeraźliwie samotna, nie ma kogoś naprawdę bliskiego, kogoś, z kim mogłaby porozmawiać, powierzyć sekret czy zrobić coś wspólnie. Jedynym żywym stworzeniem, które kocha jest uwięziona w zoo kocica Tora. Risika odwiedza zwierzę, myśli o nim i rozumie je.
Forma opowieści przeplatanej retrospekcjami jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala poznać przeszłość głównej bohaterki, jednocześnie jeszcze bardziej wzbudzić współczucie (ale nie litość!) czytelnika i zainteresować. Risika jest bardzo ludzka, nie do końca akceptuje siebie jako wampira, własna tożsamość przeraża ją. Autorka wie jak kierować wydarzeniami i prowadzić narrację, by osiągnąć dobry efekt.

Jedyne, co może czasem dziwić, nie podobać się, lub irytować to właśnie zachowanie głównej bohaterki. Kieruje się ona sercem i uczuciami do tego stopnia, że biorą one górę nad wszystkim innym. Prowokuje wroga z powodu dawnych zatargów... a może nudy? Ocena należy do czytelnika.

"W gąszczach mroku" jest dobrą opowieścią... ale tylko opowieścią. Prostą, miłą i odprężającą. Na pewno nie jest czymś, co wgryzie się w pamięć na kilka miesięcy, lat czy coś zmieni. Po przeczytaniu odłożymy na półkę, usatysfakcjonowani mniej lub bardziej. Książkę polecam osobom pragnącym miłej rozrywki, ale niekoniecznie strachu.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ forma opowieści przeplatanej retrospekcjami
+ główna postać
+ ciekawa intryga
+ dobrze ukazana samotność Risiki
+ po prostu przyjemna opowiastka
+ udany debiut młodej pisarki

Minusy:

- prosta
- zachowanie głównej bohaterki może dziwić

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -