Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RENEGACI

Renegades

RENEGACI

ocena:3
Autor:Shaun Hutson
Tłumaczenie:Zbigniew Jankowski
Wydanie oryginalne:1990
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:288
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Shaun Hutson wydał w Polsce cztery powieści - "Nemezis", "Dzień sądu", "Ślimaki" i właśnie "Renegatów". Pewnie dlatego, że pierwsze książki były horrorami, omawiana poniżej powieść dostała taką samą etykietkę. Jak się okazuje - mylną.

W Wielkiej Brytanii odbywa się spotkanie na szczycie mające położyć kres walkom terrorystycznym z IRA. Dochodzi jednak do zamachu dokonanego przez renegatów nie chcących pokoju. Rozmowy stają pod znakiem zapytania. Brytyjski wywiad wysyła dwójkę agentów: Seana Doyle'a i Georginę Willis, by rozwiązali problem.
David Callahan - milioner i handlarz bronią, znudzony życiem szuka nowych doznań, które rozbudzą jego wybujałe żądze. Nie cofa się przy tym przed zbrodnią i najgorszymi zwyrodnieniami.
Mark Channing odnajduje w opuszczonym kościele demoniczny witraż autorstwa prawdopodobnie Guillesa de Rais - średniowiecznego czarnoksiężnika, który wymordował prawie dwie setki dzieci dla swoich satanistycznych praktyk. Z witraża emanuje zła moc odbijając się na psychice badacza.
Losy tych wszystkich postaci schodzą się w jednym punkcie i nie jest to spotkanie pokojowe...

O ile jeszcze prolog daje nam nadzieję, że powieść będzie horrorem, o tyle kolejne strony zasiewają coraz więcej wątpliwości. Hutson z lubością opisuje metody pracy detektywa Doyla, który jest postacią równie realistyczną co Rambo lub Brudny Harry. Może w latach 80-tych taki bohater mógł zdać egzamin, obecnie co najwyżej wywołuje uśmiech politowania.

Tak naprawdę mamy do czynienia ze sprawnie napisaną powieścią sensacyjną, nawet nie thillerem. Ciągłe pościgi, bójki i wreszcie strzelaniny, które autor opisuje z perwersyjną wręcz dokładnością, zwłaszcza obrazując spustoszenia jakich dokonują w ludzkim organizmie kule. Perwersją wykazuje się również przy opisach scen wręcz pornograficznych, widać tu duże zaangażowanie pisarza. Najmniej jest tu właśnie horroru - wątek demonicznego witraża kryjącego strażnika zagadki nieśmiertelności jest dodany jakby na siłę i gdyby go wyrzucić, nikt nie zauważyłby różnicy i nie wpłynęłoby to na jakość fabuły.

Mówiąc krótko, jest to po prostu dobrze napisana, ale przeciętna powieść sensacyjna, która nie sprawdza się jako horror. Nie odradzam lektury, gdyż powieść czyta się dobrze, ale i nie zachęcam, bo zawsze znajdą się lepsze horrory do czytania.

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że autor był kiedyś heavy metalowym perkusistą. Znalazło to odzwierciedlenie w postaci cytatów otwierających poszczególne rozdziały - są to słowa Iron Maiden, Queensryche, itp. Ponadto główny bohater nosi długie włosy, skórzaną kurtkę, słucha Black Sabbath. Piękne lata 80-te...
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ dużo akcji
+ barwne opisy (scen krwawych i erotycznych)
+ sprawnie skonstruowana fabuła
+ nienajgorsze zakończenie

Minusy:

- to nie jest horror...
- ...tylko powieść sensacyjna
- niektóre postacie oparte na wzorcu macho z lat 80-tych

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -