Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THE WALKING

brak

THE WALKING

ocena:5
Autor:Bentley Little
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2000
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Signet Books
Ilość stron:384
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Kiedy czytamy na okładce, że książka, którą właśnie trzymamy w ręku jest – według słów Stephena Kinga! – "wydarzeniem roku w świecie literackiego horroru" a z kolei Dean Koontz ma ją za "szalenie wciągającą i inteligentną", wtedy nie tylko natychmiast dokonujemy jej zakupu, ale też przestajemy panować nad rozmiarem naszych oczekiwań, z każdą sekundą większych. Bo jeśli ta książka wywołała takie reakcje u mistrzów gatunku to czy nas, zaledwie czytelników-amatorów, przypadkiem nie zabije?

"The Walking" to historia, w której tłoczy się mnóstwo różnych elementów zasłużonych dla horroru: mamy tu zombie, wampiry, czarownice, klątwę, tajemne księgi, ale także mroczne tajemnice rządowe i sekrety rodzinne, a dno tego kilka naprawdę okrutnych scen (uprzedzam, że po jednej z nich – tej z noworodkiem - niektórzy czytelnicy mogą wręcz odstawić powieść do kosza). Główny bohater, Miles, jest prywatnym detektywem, który żałuje, że nie trafiają mu się żadne ekscytujące sprawy. Wkrótce jego własne życie zaczyna się jednak przemieniać w zagadkę, o jakiej nie śnił w najbrutalniejszych koszmarach: umiera jego ojciec, ale śmierć nie jest końcem jego tułaczki po świecie; jakaś diabelska siła ciągnie zmarłego do jeziora w Wolf Canyon i rozpoczyna on powolny, uparty spacer w tym kierunku. Okazuje się, że wcale nie jest sam – z biegiem czasu zaczyna pojawiać się coraz większa ilość martwych spacerowiczów, a po dotarciu do celu wszyscy znikają pod taflą jeziora. I dalej chodzą. Miles, choć nie jest człowiekiem szczególnie uduchowionym, zaczyna powoli wierzyć, że zombie przyciągane są do Wolf Canyon przez rzuconą przed laty wampirzą klątwę, o której dowiaduje się coraz więcej z przeróżnych źródeł. Tylko jaki związek ma z tym jego ojciec? I dlaczego między jego rzeczami znajduje się naszyjnik z ludzkich zębów?!

Bentley Little to pisarz utalentowany ale wydaje się, że w przypadku "The Walking" zaplątał się w gęstą sieć własnej fabuły. Ciekawe jest zawiązanie akcji, interesujący są bohaterowie ale z biegiem czasu wydarzenia stają się coraz bardziej przewidywalne a autor gubi się wśród gatunkowych klisz i naciąganych rozwiązań. Nadchodzi więc w "The Walking" moment kiedy wiemy już, że nic szczególnie zaskakującego się nie wydarzy – można przewidzieć kto zginie, można się mniej więcej domyślić zakończenia całej tej historii... a zostaje jeszcze sto stron do przejścia! To spory błąd – i coś co rzadko się w przypadku tego autora zdarza. Trzeba też dodać, że "The Walking" nie jest powieścią napisaną tak sprawnie jak jego późniejsze dzieła: dużo tu niepotrzebnych powtórzeń, dużo fragmentów, które tylko sztucznie podbijają ilość stron. Mogłaby z tego wyjść uczciwa 250-stronicowa książka ale Little pewnie nie chciałby odchudzenia jej aż o jedną trzecią.

Zachęcam więc raczej do zapoznania się z nowszymi pozycjami autora – szczególnie z "The Association", która cudownie przekonująco opowiada o tym jak łatwo stać się intruzem we własnym domu. A jeśli chodzi o "The Walking"... można się tylko domyślać co panowie King i Koontz zażyli przed napisaniem swoich notek pochwalnych na okładkę tej książki.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawy początek
+ bohaterowie
+ kilka udanych scen.

Minusy:

- przewidywalna końcówka
- sporo niepotrzebnie wydłużonych scen
- nie do końca wypracowany styl autora.

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -