Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZARAZA

Plague

ZARAZA

ocena:6
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Piotr Kuś
Wydanie oryginalne:1977
Wydanie polskie:1995
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:352
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Graham Masterton przyzwyczaił nas do indiańskich demonów, wyuzdanych scen erotycznych i soczystych opisów, które są powtarzającym się elementem jego powieści. „Zaraza” jest natomiast pod tym względem książką odmienną i nie wiem czy przyczyna tkwi w tym, iż jest to jedna z pierwszych jego publikacji (1977), czy też chciał napisać cos odmiennego po sukcesie „Manitou”.

Masterton pisząc „Zarazę” kierował się niezawodną maksymą mistrza kina z „dreszczykiem”, Alfreda Hitchcocka: "Na początku trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie" , tak też zaczyna się „Zaraza”…
Pewnego dnia u drzwi lekarza, Leonarda Petrie zjawia się zdesperowany mężczyzna twierdzący, iż jego dziewięcioletni syn umiera. Na miejscu okazuje się, że chłopiec cierpi na niezwykle ciężką i trudna do rozpoznania chorobę. Niestety w drodze do szpitala dziecko umiera, a sekcja zwłok ujawnia przerażającą przyczynę zgonu chłopca – nowy i nieuleczalny sczep dżumy… Tak zaczyna się zaraza dziesiątkująca ludność ameryki.
Książka ta nie jest napisana w celu wystraszenia czytelnika, lecz przerażenia go apokaliptyczną wizją świata. Tu może się nasunąć skojarzenie z „Bastionem” Stephena Kinga, który – co ciekawe - pochodzi z 1978 ( rok po „Zarazie”). Jednak porównywanie tych dwóch powieści nie ma sensu, gdyż u Kinga jest to historia posiadająca wątki nadnaturalne i fantastyczne, u którego epidemia wirusa jest tylko środkiem, a nie celem, natomiast książka Mastertona opowiada o czymś teoretycznie realnym. Nie znajdziemy w niej żadnych demonów, tylko coś o wiele gorszego, najgorsze ludzkie instynkty ujawniające się w obliczu śmiertelnego zagrożenia, zgniliznę ludzkiej duszy oraz to, do czego zdolny jest człowiek by uchronić własną skórę. Autor w dość sugestywny sposób przedstawia reakcje i stosunki międzyludzkie podczas rozwijającej się epidemii, pokazując jak niewiele znaczy życie drugiego człowieka, gdy sami narażeni jesteśmy na śmierć.

Powieść ta jest napisana językiem niezwykle przystępnym, który sprawia iż pochłania się ją na raz nie mogąc oderwać od niej oczu. Dużym plusem, przynajmniej w moim odczuciu są urozmaicające czytanie przeskoki akcji z centrum wydarzeń, do wątków początkowo niemających znaczenia dla reszty fabuły. Masterton buduje typowe dla siebie napięcie. Doprowadza do tego, iż w trakcie czytania sami stajemy się bohaterem mającym za przeciwnika nieuchronną śmierć, jaką jest dżuma. Zaczynamy się zastanawiać, co byśmy zrobili w obliczu takiej epidemii. „Zaraza” ma jeszcze jedna ważną cechę: przedstawia naiwność, bezmyślność i zarozumialstwo polityków w obliczu sytuacji zagrożenia państwa. Ukazuje ciemne strony idealnej Ameryki i jej wewnętrzny rozkład, dostarcza nam dowodu na to, że idealne państwo wcale nie jest takie wspaniałe jak by mogło się wydawać. Bo w rzeczywistości trawione jest od środka przez potwora, jakim jest głupota i chęć zysku.

„Zaraza” jest książką dobrą i ciekawą. Można ją polecić każdemu, gdyż czyta się ją szybko i bez znudzenia. Jedyną wadą tej pozycji jest fakt, iż w momencie wydania był to temat dosyć nowatorski, niestety obecnie po zalewie filmów, powieści, a nawet seriali traktujących o epidemiach nieznanych chorób, przedstawiających walkę naukowców ze śmiertelnymi wirusami, książka ta może wydać nam się powieleniem wszystkich tych wątków, gdy w rzeczywistości to wszystkie te filmy, czy opowiadania powielają schemat z „Zarazy”.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

-ciekawie poprowadzona fabuła
-trzyma w napięciu
-dosadne opisy
-klimat
-zakończenie

Minusy:

-bardziej thriller niż horror
-niektórym pomysł może wydać się oklepany, ale trzeba pamiętać, że to książka z przed 30 lat!

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -