Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EVILUTION

Evilution

EVILUTION

ocena:5
Autor:Shaun Jeffrey
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2003
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:The Invisible College Press
Ilość stron:293
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

W poszukiwaniu nowych autorów mrocznej literatury trafiłem ostatnio na Shauna Jeffreya - pisarza tak nowego, że znanego jak dotąd z jednej tylko powieści. Czytanie książek nieznanych autorów to zawsze pewne ryzyko: podoba nam się okładka i tytuł, w związku z czym rozpoczynamy przegryzanie się przez pierwsze strony, a potem okazuje się, że utknęliśmy w środku historii, która nas nieszczególnie ekscytuje - tymczasem sumienie każe nam jednak lekturę dokończyć, choć moglibyśmy przecież w tym czasie obejrzeć pięć pierwszych "Piątków trzynastego". Na szczęście debiut Jeffreya, "Evilution", do tak rozczarowujących pozycji nie należy.

Rozpoczyna się tajemniczo: atrakcyjna bohaterka, Chase, otrzymuje list informujący ją, że wygrała dom. Problem tylko w tym, że ona sama nie bardzo pamięta, żeby zgłaszała swój udział w tego typu konkursie. Skoro jednak nazwisko na kopercie należy do niej, Chase postanawia sprawdzić, co z tego wszystkiego wyniknie - tym bardziej, że namawia ją do tego przyjaciółka, a niedawne rozstanie z ukochanym też przemawia za tym, żeby się gdzieś wyrwać z małego, nudnego mieszkania w mieście. Wkrótce pod dom bohaterki podjeżdża limuzyna i zabiera ją razem z przyjaciółką do nowego domu. A raczej podwozi je na lotnisko, z którego z kolei zostają zabrane przez helikopter, gdyż, jak się wkrótce dowiadujemy, miasteczko Paradise, do którego się udają jest otoczone tak gęstą mgłą, że samochodem trudno by się tam było dostać. Kiedy obie kobiety docierają na miejsce wydają się być zadowolone z konkursowej wygranej... do momentu kiedy okazuje się, że zgodnie z regulaminem Chase musi się natychmiast przeprowadzić do nowego domostwa. Podjęcie decyzji na "tak" byłoby łatwiejsze gdyby nie znaczne oddalenie Paradise od prawdziwej cywilizacji i, delikatnie mówiąc, nieco psychopatyczni sąsiedzi. No i jeszcze ta mgła - nie opadająca od około dwóch lat...

Jeffrey pisze bardzo gładkim stylem (choć pod koniec powieści pojawia się też kilka niedbałych fragmentów), nie zapomina o dodaniu do swojej historii humoru, potrafi wytworzyć odpowiednio tajemniczą atmosferę i poprowadzić akcję powieści w nieoczekiwanym kierunku. Szczególnie podobają mi się sceny kiedy Chase odkrywa niesamowitość miasteczka i stara się nawiązać kontakt z innymi jego mieszkańcami - sąsiadka obrzuca ją ciasteczkami za to, że spóźniła się na umówiony podwieczorek, sprzedawczyni w sklepie spożywczym co parę minut zapomina, kim jest jej klientka i tak dalej. Co natomiast nie gra w "Evilution"? Po pierwsze, bohaterowie zachowują się czasami niezupełnie... no, powiedzmy, niezupełnie naturalnie - szczególnie dotyczy to Ratty'ego, chłopca, który przedziera się przez mgłę aby odnaleźć w Paradise swego dziadka. Sztuczki a la MacGyver, dzięki którym Ratty może kontynuować poszukiwania są jeszcze do przełknięcia, ale myślę, że każdy czytelnik będzie miał problem ze zdecydowanie nadmiernym bohaterstwem chłopca. Po drugie, myślę że lepiej byłoby nie wyjawiać tajemnicy miasteczka tak szybko - atmosfera powieści zdecydowanie traci na sprowadzeniu wszystkiego do "wytłumaczalnego" wymiaru.

Tak czy inaczej "Evilution" to horror, który warto przeczytać. Parę niedociągnięć psuje co prawda ostateczny efekt, ale świat opisany przez autora niewątpliwie wciąga, a kilka scen na długo pozostaje w pamięci. Osobiście uważam, że warto raczej sięgnąć po "Evilution" niż po kolejną pozycję w bogatym, acz nieco trudno rozróżnialnym, dorobku Grahama Mastertona.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ główny pomysł
+ trudny do przewidzenia rozwój akcji
+ parę udanych groteskowych scen
+ ostatnia strona

Minusy:

- nie zawsze przekonujący bohaterowie
- tajemnica "miasta we mgle" zbyt szybko się rozwiewa
- niektóre fragmenty są napisane nieco niedbale

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -