Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RAGE

brak tytułu polskiego

RAGE

ocena:7
Autor:Richard Bachman
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1977
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Signet Books
Ilość stron:214
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

20 kwietnia 1999 roku, Kolorado. Dwaj uczniowie – Eric Harris i Dylan Klebold mordują na terenie szkoły Columbie High 13 osób po czym popełniają samobójstwo.
26 kwietnia 2002 roku, Erfurt. Podczas szkolnego egzaminu w gimnazjum Gutenberga uzbrojony uczeń otwiera ogień do tłumu. Ginie 16 osób a sam morderca odbiera sobie życie.
21 marca 2005 roku, Minnesota. Szesnastoletni uczeń dokonuje masowego mordu na terenie placówki oświatowej w indiańskim rezerwacie Red Lake a następnie ginie od samobójczego strzału.

Wydarzenia jakie przytoczyłem to tylko jedne z wielu dramatów jakie rozegrały się w szkołach na całym świecie. Ostatnimi czasy coraz częściej możemy usłyszeć o kolejnych tragediach do jakich dochodzi w miejscach, które teoretycznie powinny być oazami spokoju. Problem przemocy w szkołach stale narasta i staje się niezwykle ciężki do rozwiania. Uczniowie coraz częściej, ze znanych tylko sobie powodów chwytają za broń i przekształcają szkoły w miejsca zbrodni. W zasadzie to samo czyni Charles Decker – bohater noweli Richarda Bachmana „Rage”.

Stephen King zadebiutował powieścią „Carrie”, lecz nie znaczy to, że powieść ta była jego pierwszym dłuższym utworem. Przed wydaniem swojego debiutu King napisał dwie powieści, „Wielki Marsz” oraz „Getting It On” (pierwotny tytuł omawianej noweli). Utwory te były jednak odrzucane przez kolejne wydawnictwa i w konsekwencji długo nie mogły ujrzeć światła dziennego. Jednak po wielkim sukcesie pierwszych opublikowanych prac Kinga, pojawiła się możliwość wydania jego wczesnych dzieł. W taki właśnie sposób ukazała się nowela, zatytułowana „Rage”. Opowieść ta nigdy nie została wydana w Polsce gdyż sam autor po jednej ze szkolnych strzelanin zakazał jej wznawiania.. King zapytany kiedyś o ów książkę powiedział. „Napisałem sporo książek o nastolatkach, którzy dopuszczają się aktów przemocy. Ale ta książka była wręcz podręcznikiem. Co i jak trzeba zrobić. Doszło kiedyś do takiego wydarzenia w Kansas. Trójka dzieci została zastrzelona na lekcji religii. W pokoju sprawcy znaleziono właśnie tą książkę. Powiedziałem wtedy: "Dość! Wycofujemy ją z rynku"(źródło - www.stephenking.pl)

Widzimy więc, że zgodnie z życzeniem samego pisarza, książka nigdy więcej nie została wznowiona i w konsekwencji nie dotarła do Polski. Stała się jednak obiektem swoistego kultu gdyż zakazany owoc zawsze staje się czymś pożądanym. Trzeba tu jednak nadmienić, że w 1992 roku wydawnictwo CIA Books podało do wiadomości, że planują wydanie książki Bachmana zatytułowanej „Pasja”. Niestety bankructwo wspomnianego wydawnictwa sprawiło, że pozycja ta nigdy nie pojawiła się w kraju nad Wisłą. Paradoksalnie jednak nowela zyskała przez to w naszym kraju spore zainteresowanie i zagraniczne wydania tej pozycji stały się nie lada rarytasem dla wielbicieli mistrz grozy. Wypadałoby zadać pytanie czy książka Bachmana jest tego warta? Czy szum, jaki wytworzył się wokół tego utworu jest uzasadniony?... Zacznijmy od tego, że jest to historia ucznia, Charlesa Deckera. Chłopak ten pewnego dnia przynosi do szkoły broń swojego ojca za pomocą, której zabija dwóch nauczycieli i bierze całą klasę jako zakładników. Szalony uczeń przetrzymuje w Sali lekcyjnej swoich rówieśników i prowadzi z nimi cos w rodzaju grupowej terapii. Rozmawiają na najróżniejsze tematy i są ze sobą szczerzy, nikt nie udaje kogoś kim nie jest, nikt nie gra żadnej roli. Szkolna klasa staje się miejscem, w którym grupa młodych ludzi może wreszcie być sobą i mówić dosłownie wszystko co przyjdzie im na myśl, bez żadnych oporów. Tylko jeden uczeń – Ted, ma do całej tej sytuacji inne nastawienie, które otwarcie manifestuje. Zdarzenie, do którego doprowadził Charlie przybiera więc formę dziwnej debaty, w której zderzają się ze sobą różne postawy i charaktery… Czytając „Rage” bardzo rzuca się w oczy postać głównego bohatera. Jest on mordercą, lecz autor nie pokazuje go w złym świetle. Wręcz przeciwnie, Stephen King kreuje go w pewnym sensie na bohatera, co w moim przekonaniu jest złe gdyż jego czyny zasługują tylko i wyłącznie na potępienie. Autor napisał tą nowele w bardzo młodym wieku. Wiek pisarza odegrał moim zdaniem kluczową rolę w końcowym kształcie utworu. Gołym okiem widać, że Decker jest postacią stworzoną przez młodego, zbuntowanego człowieka. Może pewne poglądy Kinga wraz z wiekiem uległy rewizji i dlatego pisarz zdecydował się by nie wznawiać tej pozycji? Sam autor jak przedstawiłem wcześniej, nie powiedział tego jednoznacznie, ale wydaje mi się, że coś może w tym być. Wadą tej książki jest dla mnie pewna doza naiwności z jaką przyjdzie nam obcować w trakcie lektury. Jednak z drugiej strony ciekawi bohaterowie i wielkie emocje, jakie wywołuje ten utwór przemawiają na jego korzyść. Opowieść ta posiada narracje w pierwszej osobie. Dla niektórych wadą może być co prawda fakt, że przez ten typ narracji z góry możemy wywnioskować jakie będzie zakończenie historii. Tak czy owak zakończenie jest bardzo ciekawe i pod tym względem Bachman po raz kolejny nie zawiódł.

Osobiście jestem zadowolony z omawianego tytułu. Po słowach samego autora i opiniach, które przeczytałem w internecie, spodziewałem się większej brutalności i bestialstwa, (Którego wiele w „Rage” nie uświadczyłem) Jednak z racji tego, że bardzo interesuje się zaprezentowaną przez autora tematyką książkę przeczytałem jednym tchem. Nie jest to co prawda szczytowe osiągnięcie Stephena Kinga ale uważam, że warto zaznajomić się z utworem, który wzbudził na całym świecie takie kontrowersje (Moim zdaniem zresztą słusznie) Polecam tą nowele wszystkim zainteresowanych problemami przemocy w szkołach oraz wiernym miłośnikom twórczości mistrza grozy, którzy nie mieli jeszcze okazji zaznajomienia się z jego najbardziej niedostępnym dziełem.

P.S

W 2005 roku ludzie z wydawnictwa Prószyński i S-ka robili wszystko co mogli by wydać „Rage” w naszym kraju, jednak jak widać Stephen King jest stanowczy i starania rodzimego wydawnictwa zakończyły się fiaskiem. Nie wiadomo zatem czy „Rage” kiedykolwiek zostanie wydany w Polsce.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Gra na emocjach
+ Tematyka
+ Książka owiana legendą

Minusy:

- Naiwność
- Usprawiedliwianie przemocy

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -