Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:W KRĘGU UPIORÓW I WILKOŁAKÓW

W kręgu upiorów i wilkołaków

W KRĘGU UPIORÓW I WILKOŁAKÓW

ocena:7
Autor:Bohdan Baranowski
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Wydawnictwo Łódzkie
Ilość stron:323
Autor recenzji:Alchemik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Demony słowiańskie - byty nadprzyrodzone, które w mitologii słowiańskiej zajmowały pozycję pośrednią między bogami, a ludźmi (między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą boską, czysto duchową), o cechach na wpół ludzkich i na wpół boskich. Podobnie jak w mitologii greckiej pierwotnie pojęcie to miało charakter ambiwalentny, stanowiło zarówno pozytywne jak i negatywne określenie nadludzkiej istoty - demony bywały groźne, ale i dobrotliwe (jako takie pełniły na przykład funkcję duchów opiekuńczych; mogły się przyczynić do zyskania przez człowieka bogactwa i władzy, ale też do utraty zdrowia, a nawet życia). Często też pełniły także funkcję strażników, chroniących określone terytorium (np. ostępy leśne, akweny wód lub rzek). Takie demony najczęściej przedstawiano w postaci pół ludzkiej i pół zwierzęcej. Ponadto wiele wyobrażeń demonicznych odwołuje się do postaci, które na ogół są człowiekowi życzliwe, a szkodzą mu jedynie w słusznym gniewie (np. Skarbnik).”
( źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Demony_s%C5%82owia%C5%84skie)

Polska kultura ludowa obfituje w szereg najprzeróżniejszych stworzeń. Ten przebogaty folklor to fascynujący materiał dla wielu badaczy, zarówno amatorów, jak i zawodowych etnografów. Jednak materiały naukowe poświęcone temu tematowi wciąż są dosyć skromne, szczególnie zaś trudno znaleźć pozycję, która w sposób konkretny wyjaśni niejasności i niedomówienia, jakie może napotkać osoba zainteresowana tym folklorem, lecz nie posiadająca zbyt dużej wiedzy na ten temat. Takim osobom polecam lekturę „W kręgu upiorów i wilkołaków” Bohdana Baranowskiego.

Bohdan Baranowski był polskim historykiem. Urodził się w roku 1915 w Warszawie. Uniwersytet Warszawski ukończył w roku 1936. Napisał około 300 prac, w tym trzydzieści pięć książek. Baranowski był znany jako wybitny specjalista historii Polski XVI-XVIII wieku oraz jako znawca problematyki Wschodu (XVII-XIX wieku). W 1988 roku roku Uniwersytet Łódzki przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Zmarł w Łodzi w roku 1993.

Tytuł recenzowanej książki jest nieco mylący, gdyż opisuje ona nie tylko wilkołaka czy też upiora (pod tym pojęciem kryje się zarówno wampir/wąpierz jak i pokrewna mu strzyga), lecz wprowadza czytelnika w przebogaty świat rusałek, czartów oraz boginek. W każdym rozdziale, autor szeroko komentuje omawiane zagadnienie, przytacza różne opowiastki oraz anegdoty, a nawet dane statystyczne (choć obecnie są one niewiele warte, tym bardziej, że w momencie, gdy zostały zebrane, Polska była jeszcze podzielona na 49 województw ). Podobna forma każdego rozdziału, po dłuższym czytaniu może lekko nużyć, lecz zarazem jest ona niezwykle przystępna dla czytelnika. Dodatkowo autora „W kręgu upiorów i wilkołaków” cechuje naprawdę lekkie pióro. W interesujący sposób przedstawia bogactwo oraz różnorodność polskiej kultury ludowej oraz bardzo dobrze objaśnia wszelkie niejasności.

Ta książka to naprawdę przyjemna lektura, którą powinni znać zainteresowani tym tematem. Myślę jednak, że nawet osoby, których w dzieciństwie nie fascynował Diabeł Boruta, mogą po nią sięgnąć. Rzadko kiedy można spotkać książkę, przekazującą wiedzę, w tak przyjemny sposób.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Napisana w ciekawy i przystępny sposób
+ Może ją przeczytać każdy, niezależnie od stopnia wiedzy na ten temat
+ Czyta się naprawdę przyjemnie

Minusy:

- Może lekko znużyć po dłuższym czytaniu
- Niektóre dane zawarte w książce są już przestarzałe

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -