Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NEKROSKOP 4: MOWA UMARŁYCH

Necroscope 4: The Deadspeak

NEKROSKOP 4: MOWA UMARŁYCH

ocena:9
Autor:Brian Lumley
Tłumaczenie:Mirosław Przylipiak
Wydanie oryginalne:1990
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:Etiuda
Ilość stron:424
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.38
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Próbował krzyknąć, ale.. jego sobowtór wykonał tę prace za niego. Z przeraźliwym pluskiem to coś usiadło w głębokim grobie, otworzyło żółte, wypełnione ropą ślepia i wrzeszczało, zanim nie przegniło w czarny, gulgoczący pień.
Zasłonił oczy, by bronić się przed widokiem tej rzeczy, i jego ręka pokryła się guzkami niczym potwornymi czerniakami, rozwijającymi się i wyrastającymi z rozkładającego się ciała. Dopiero teraz zobaczył, dlaczego nie mógł uciekać. Zapuścił bowiem korzenie i sam był jakimś hybrydalnym monstrum, którego czułkowate palce nóg wczepiły się w ziemię.
Obrócił twarz do księżyca i zaczął wołać, nie przemienionym ciałem, a duszą..

Trójka mężczyzn wędruje w poszukiwaniu zamku Ferenczego. Należą oni do stowarzyszenia zajmującego się wyjaśnianiem różnych zagadek. Tym razem przybywają sprawdzić czy da się odnaleźć ruiny zamku, zniszczonego przez nadnaturalne siły. Jednak wędrówka ta kończy się dla nich tragicznie.. Tym czasem Harry zaczyna miewać senne koszmary. Wyznaje swe lęki doktorowi, ten jednak o wszystkim informuje INTESP. Harry przeczuwa, że nadciąga coś strasznego. Otrzymuje tajemnicze wiadomości od zmarłych i kolejny raz musi zmierzyć się z potworem, ukrywającym się w Rumunii. Jest to o tyle trudne, że stracił on mowę umarłych oraz zdolność korzystania z kontinuum Mobiusa. Czy jako zwykły człowiek zdoła uratować swoje życie?

Czwarta część cyklu – Mowa umarłych – jest zdecydowanie lepszą pozycją od poprzedniczki. Dla czytelnika znudzonego fantastycznymi opisami, książka ta z pewnością będzie odpowiedniejsza. Widoczny jest tu powrót do atmosfery wzbudzającej strach, niepokój i panikę. Napięcie budowane jest poprzez doskonałe opisy oraz perfekcyjne szczegóły. Warsztatem można ją porównać z dwiema pierwszymi księgami cyklu. Dobór treści, dosadne przedstawienie historii, akcja. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. Co prawda zdarzają się nużące momenty, lecz przeszkadzać one będą raczej osobom, które nie przepadają za wątkami historycznymi.

Mowa umarłych ukazuje nowy wymiar świata Harrego Koegha, który zostaje pozbawiony możliwości porozumiewania się ze zmarłymi oraz nie ma dostępu do kontinuum Mobiusa. Musi stanąć do walki z potworem bez tych mocy. Ale na szczęście może liczyć na pomoc przyjaciół. Niestety, na wielu się zawiedzie i czyha na niego wiele pułapek. Zostaje również wykorzystany, a najbliższa jego sercu osoba zostaje porwana. Znów musi przeciwstawić się wielu potyczkom i niebezpieczeństwom, by pokonać Jarosza Ferenczego – syna Feathera. Zmarły Feather rozmawia z Harrym, pomagając mu pokonać syna. Przekazuje mu wskazówki, jak ma się zachowywać w wypadku ataku Jarosza. Lecz tylko od Harrego zależy czy odpowiednio je wykorzysta.

Jest to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji cyklu Nekroskop. Wartka akcja, mroczna historia oraz warsztat Lumleya sprawiają, że książka jest doskonałą pozycją dla czytelników, zaciekawionych dalszymi losami Harrego Koegha.

Kup książkę Nekroskop 04 - Brian Lumley
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wielowątkowość
+ atmosfera
+ fabuła

Minusy:

- wątki historyczne (dla niektórych)

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -