Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TOTEM

The Totem

TOTEM

ocena:8
Autor:Dawid Morrell
Tłumaczenie:Władysław Wojciechowski
Wydanie oryginalne:1979
Wydanie polskie:2002
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:295
Autor recenzji:Tanatos
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

David Morrell - to nazwisko niewątpliwie zna każdy miłośnik literatury sensacyjnej i thrillerów. Zasłynął powieścią „Rambo. Pierwsza krew”, na podstawie której stworzono scenariusz do kultowego filmu z Sylvestrem Stalone. Desperackie kroki, Piąta profesja, Strach w garści pyłu, Przymierze ognia, Siła strachu, Infiltratorzy oraz doskonała trylogia Bractwo Róży, Kamienia, Nocy i Mgły na stałe wpisały się do kanonu thrillerów psychologicznych. Autor kojarzony jest szczególnie jako twórca „naładowanych” akcją powieści, w które wplata tajemnicę i lęk. I tutaj mam niespodziankę. Na szczęście Morrellowi zdarzyło się popełnić typowy horror, który okazuje się być lepszy od niejednej pozycji uznanych przedstawicieli literatury grozy.

„Totem” to horror „pełną gębą”, lecz żeby taki właśnie się stał, musiał przejść dosyć długą drogę. Wiąże się z tym ciekawa historia. „Totem” był 4 powieścią, jaką napisał Dawid Morrell. Na początku swojej kariery pisarskiej, autor często eksperymentował i postanowił, że napisze horror. Redaktor wydawnictwa jednak nie chciał dopuścić książki do druku, ze względu na jej rozwlekłość, brak pojawienia się głównego bohatera na samym początku oraz brak wątku miłosnego. Morrell z niechęcią dokonał korekty. Choć warto zauważyć, że krytycy określili „Totem” jako jeden z najlepszych horrorów lat 70. Kiedy nakład się skończył, wydawca poprosił Morrella, aby napisał wstęp do wznowienia. Teraz pisarz mógł już sobie pozwolić na pierwotną wersję powieści, którą oczywiście ulepszył, odświeżył. Ma to wszystko kolosalne znaczenie dla czytelnika, bowiem kolejne, rozszerzone wydanie obfituje w jeszcze więcej przerażających elementów fabuły.

Główny bohater, Nathan Slaughter, to prawdziwy glina, policjant z krwi i kości, profesjonalista, lecz zjawisko z jakim musi się zmierzyć w niedużym miasteczku Potter’s Field, sprawi, iż ponownie (odwołanie do niemiłej przeszłości Slaughtera, gdy pracował w Detroit) zatraci długo odbudowywaną równowagę psychiczną. Spotkamy się także z dziennikarzem, pragnącym napisać artykuł o komunie założonej w miasteczku przez hipisów w 1973 r. Nie będzie miał łatwego zadania. Morrell jak to ma zwykle w zwyczaju wykreował niezwykle realistyczne postaci. Łatwo się z nimi utożsamić. Jako przykład może posłużyć nieszczęście, jakie dosięgło Warrena, małego chłopca, który tak bardzo pragnął dotknąć sierści szopa, że postanowił urządzić sobie nocną wyprawę. To co później stało się z dzieckiem wywołało we mnie autentyczny żal.

Już na samym początku powieści autor serwuje prawdziwą gratkę dla fanów mocnych scen. Nieopodal jednej z farm coś zaatakowało byka. Zwierzę zostało wybebeszone, rozprute jak szmaciana lalka, jednak nic z wnętrzności nie zostało pożarte. To tylko jedno z wielu niesamowitych i strasznych wydarzeń w położonym na uboczu mieście w stanie Wyoming. Później nastąpi prawdziwy dramat…

„Totem” to godny polecania horror. Mocne, oddziałujące na uczucia czytelników opisy, wiarygodni bohaterowie, wartka akcja i niepowtarzalny klimat są głównymi zaletami książki. Pozostaje mieć nadzieję, iż David Morrell oprócz opowiadań z gatunku grozy, które ciągle tworzy, także poprzez powieść wróci jeszcze do klasycznego horroru. Udowodnił przecież, że straszyć potrafi wybornie…
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ mroczny klimat
+ dobrze nakreśleni bohaterowie
+ intrygująca, naprawdę niebanalna fabuła

Minusy:

- nie zauważyłem

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -