Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BESTIE JAK LUDZIE

Almost Human

BESTIE JAK LUDZIE

ocena:3
Autor:James V. Jr. Smith
Tłumaczenie:Marek Mastalerz
Wydanie oryginalne:1990
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:287
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:1.8
Głosów:10
Inne oceny redakcji:
Shadock - 3

"Oblicza ich były jak oblicza ludzi (...)
a zęby ich były jak zęby lwów."
Apokalipsa, rozdział 9

Każdy z nas, począwszy od narodzin, posiada ukształtowaną psychikę, rozwinięty umysł, wykształconą osobowość oraz charakter. Potrafimy odróżnić dobro od zła, mamy uczucia, staramy się osiągnąć jak najlepsze rezultaty, dążymy do najwyższych wartości. Wykształciliśmy w sobie etyczne oraz moralne wzorce, lecz czy to odpowiednio wykorzystamy i będziemy tych zasad przestrzegać, zależy tylko od nas.

To, co robili pracownicy laboratorium oraz naukowcy Farmy z pewnością etyczne nie było. Hodowali oni istoty przypominające ludzi, lecz zupełne niegodne tego miana, istoty bez dusz i osobowości. To odmienny gatunek, gorszy od człowieka. Przechodziły wsteczną ewolucję, powracały do stanu dzikiego. Zostały wyszkolone, by atakować, pobudzone do brutalności w jednym celu - by zabijać. Całe to przedsięwzięcie realizowane było w celu zwiększenia bezpieczeństwa kraju. Wszelkie eksperymenty oraz wyniki badań objęte zostały specjalną ochroną. Do wyszkolenia tych bestii wybrany został Josh Avery, podpułkownik jednego z amerykańskich Fortów. Był to spisek przeciw niemu, gdyż on był zupełnie nieświadom, że bierze udział w jakimś specjalnym zadaniu. Nie mógł się wycofać z tej operacji, gdyż w rzeczywistym świecie jego akta nie istniały, został on zniewolony. Zmuszony był nauczyć dwie istoty obsługi helikoptera, by instytucja mogła wykorzystać je do celów bojowych. Było to niezmiernie trudne, Josh zmagał się z moralnymi problemami. Był zaniepokojony i zlękniony, gdyż świeża, ludzka krew doprowadzała osobniki te do szału. Stawały się z potulnych okazów krwiożerczymi bestiami. Zdany był tylko na siebie, a istoty, choć przyswajały techniki pilotażu były zbyt zdezorientowane, by zapamiętać ową wiedzę. Tak więc próby nauki spełzły na niczym, a do szkoleń wykorzystywano wciąż nowe bestie. Gdy Josh był u kresu, przydzielono mu pomocnika, mężczyznę, również wtajemniczonego w całą misję. Lecz to niekorzystnie odbiło się na całym Instytucie - obaj żołnierze pragnęli zemsty dążąc do unicestwienia całego przedsięwzięcia..

"Bestie jak ludzie" to powieść ujmująca sferę wojskową splataną z ewolucyjnymi transformacjami, która jako całość tworzy sensacyjną historię ludzi próbujących zniszczyć miejsce, w którym dokonywano koszmarnych badań. Za wszelką cenę próbowali wydostać się z miejsca, gdzie żyły istoty pałające żądzą zabijania. Większość stronic opiewa metody nauki Następców, wpajanie im różnych technik i nawyków, dlatego też książka ta wydaje się być nużąca, im bardziej wnikamy w cały przebieg instruktażu, mamy nadzieję, że za chwile wydarzy się coś strasznego, lecz niestety rozczarowujemy się. Jedynie początek historii zachęca do przeczytania, potem tylko brniemy przez akcję, która przedstawia wciąż te same działania i z horrorem nie ma raczej nic wspólnego. Dlatego taka wizja niezbyt do mnie przemówiła i książka nie podobała mi się. Choć język tego dzieła jest jasny i przystępny, to jednak fabuła sprawia, że książka jest nudna i nieciekawa. Z pewnością brakuje w niej paru drastycznych wątków, by przekonać się, czy wyszkolone bestie zdolne były do bardziej zabójczych czynów..
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ zachęcający wstęp i nic poza tym

Minusy:

- nie ma tu nic z horroru
- brak jakichkolwiek przerażających scen
- nieciekawa fabuła

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -