Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THE RECKONING

The Reckoning

THE RECKONING

ocena:9
Autor:Eric Enck
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2007
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Blu Phi'er Publishing
Ilość stron:212
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Gdy wydawać by się mogło, że mit wampiryczny został wyczerpany i wyeksploatowany do cna, oto nagle pojawia się na horyzoncie powieść, która zadaje kłam temu stwierdzeniu. Eric Enck w „The Reckoning” co rusz zaskakuje czytelnika świeżością spojrzenia na topos wampira.

Carper Falls, malutka mieścina, jakich mnóstwo w Ameryce, przeżywa swoje własne piekło. W miasteczku zaczynają ginąć ludzie. Bestialstwo zbrodni szokuje nawet najbardziej zatwardziałe charaktery. Morderca, okrzyknięty mianem „Violatora”, jest nieuchwytny, siejąc w sercach mieszkańców Carper Falls strach i panikę. Niewzruszona całą sytuacją wydaje się jedynie Brenda Dajore, młoda dziewczyna, zafascynowana tematem wampiryzmu, całymi dniami siedząca w bibliotece w poszukiwaniu materiałów o krwiopijcach.

Poza „Wpuść mnie” Lindqvist'a, nie przypominam sobie, żebym w ostatnim czasie czytał tak dobrą i niesztampową powieść wampiryczną, jaką bez wątpienia jest „The Reckoning”. Erick Enck prowadzi nas tu zupełnie nowymi ścieżkami. Okazuje się, że samo pragnienie bycia wampirem może być bardziej drapieżne i niebezpieczne niż prawdziwe bycie krwiopijcą. Pod tym względem powieść Encka jest zupełnie nowatorska, odwracając do góry nogami tradycyjne wyobrażenia wampiryczne. Momentami autor przygniata czytelnika ciężarem skrajnego okrucieństwa i zwyrodnialstwa, które, wedle potocznych wyobrażeń, wręcz nie pasują do głównego książkowego antagonisty. Ale to kolejny dowód na to, że Eric Enck nie boi się zerwać z utartymi schematami powieściowymi. Zgrabne połączenie opowieści o seryjnym mordercy z historią wampiryczną w zupełności przekonuje mnie jako czytelnika, a niektóre z brutalnych powieściowych scen jeszcze od czasu do czasu przypominają mi o sobie. Jeśli chodzi o sugestywność, to Enckowi należy się mocna, szkolna piątka.

Kaskada szaleństwa wybucha w ponurym finale z taką siłą, że pod czytelnikiem mogą się ugiąć kolana. A gdy dodać do tego ślepą zemstę nie mającego nic do stracenia wampira, a której ślady znaczy krew spływająca strumieniami w powieściowym światku „The Reckoning”, to moc książki wzrasta dwukrotnie. Gdyby ktoś zapytał mnie, o czym w jednym zdaniu jest utwór Encka, bez wahania wyrzuciłbym z siebie, że o cierpieniu. A cierpienie to przyjmuje dwupłaszczyznową postać. Bo jest to cierpienie zarówno w sensie fizycznym, które towarzyszy czytelnikowi od początku lektury, ale również i te psychiczne, które ma prawdziwie nokautujący cios. Ktoś może zarzucić treści powieści banalność w stylu „zło rodzi zło”, ale taka interpretacja jest nadto powierzchowna i upraszcza niezwykły przypadek antagonisty.

Eric Enck jest raczej mało znaną postacią na rynku światowej grozy literackiej, pomijając już milczeniem obecność nazwiska autora na księgarskich półkach w Polsce. Jest to jednak bez znaczenia w obliczu jego nieskrępowanej wyobraźni, świeżości i całej palety pomysłów, którymi obdarowuje czytelnika w „The Reckoning”. Wciągająca narracja, błyskotliwy zmysł obserwacji i wyuzdana drapieżność, w której utrzymana jest cała książka, to wręcz wymarzony prezent dla wielbicieli horroru literackiego, szukających mocnych wrażeń i bagażu przygniatających emocji.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ żywa sugestywność
+ oryginalne podejście do tematu
+ drapieżność
+ potrafi zagrać na emocjach

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -