Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LŚNIENIE

The Shining

LŚNIENIE

ocena:10
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Zofia Zinserling
Wydanie oryginalne:1977
Wydanie polskie:2008
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Ilość stron:520
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.67
Głosów:118
Inne oceny redakcji:
Kinson - 10
Paranoid Android - 10
bufik - 10
QQ - 10
Shadock - 9
mihaugal - 10
Carmilla - 9

Każdy stary budynek posiada swoją mroczną przeszłość. W końcu w domach ludzie umierają, co innego jednak jeżeli zostają zabici z ręki kogoś innego. Wystarczy sobie teraz wyobrazić stary hotel, w którego wnętrzu ginęli najróżniejsi ludzie od kilkunastu lat, a ich duchy pałętają się po jego korytarzach. Widok, który otrzymamy to "Panorama", hotel położony w zaśnieżonych górach, do którego trafili główni bohaterowie "Lśnienia".

Jack Torrance mający problemy z alkoholem, traci pracę w szkole. Jednak dzięki uprzejmości swojego przyjaciela, zostaje zatrudniony na zimowy okres jako dozorca w hotelu "Panorama". Razem z synem Dannym i żoną Wendy wyruszają do hotelu. Po przyjeździe na miejsce okazało się, iż placówkę opuszczają już ostatni goście, jedynie kierownik hotelu pan Ullman, który zatrudnił Jacka, dalej pilnuje wszystkiego. Po przedstawionej Jackowi instrukcji, co i jak ma robić, rodzina poznaje czarnoskórego szefa kuchni, który rozpoznaje w Dannym drzemiącą moc. Po krótkim czasie hotel opuszczają ostatni goście i pracownicy. Zanim spadł pierwszy śnieg w życiu Torrenców zdarzyło się kilka nieprzyjemnych wypadków jednak były one niczym w porównaniu z tym co miało się wydarzyć. Gruba pokrywa śniegu pokrywająca teren hotelu zaczęła depresyjnie działać na Jacka. Pochłonięty pracą nad hotelem, swoją sztuką i ciągłym zamartwianiem się o Dannego zaczął myśleć o alkoholu. Tymczasem młody Torrance zapoznając się z terenem "Panoramy" odkrywa dzięki swoim zdolnością, iż całej rodzinie grozi wielkie niebezpieczeństwo. Szaleństwo jednak rozpoczyna się na dobre dopiero wtedy kiedy Jack, omamiony przez hotel i duchy w nim mieszkające, upije się i zacznie zagrażać nie tylko swojej rodzinie ale i samemu sobie.

"Lśnienie" Stephena Kinga to jeden z ciekawszych horrorów jakie było mi dane przeczytać. Książka dzięki bardzo przystępnemu stylowi pisania autora jest bardzo łatwa w odbiorze. King poprzez zastosowanie bardzo prostych środków dociera do odbiorcy w zaskakujący sposób, strasząc swoimi pomysłami tak jak mało kto potrafi. "Lśnienie" posiada wszystko to co może odróżnić dobry horror od szmiry: ciekawą fabułę, niesamowity klimat, który potęguje się z każdą następną stroną oraz bardzo barwnych bohaterów. Plusów powieści można by wyliczyć bardzo wiele natomiast minusów chyba żadnych. Ja w każdym razie takich nie zauważyłem. Książka trzyma w napięciu od samego początku do końca, który na szczęście różni się od tego jaki zaserwował nam Stanley Kubrick w swojej ekranizacji tej cudownej powieści. "Lśnienie" po prostu trzeba przeczytać, żeby docenić jego wartość, a na pewno warto to zrobić.

Kup książkę Lśnienie - Stephen King

Trzygroszówki

bufik przyznał ocenę 10 i napisał:

Fenomenalna, obłędna, przerażająca. Jest to z pewnością jedna z najlepszych rzeczy jakie zdarzyło mi sie przeczytać. Świetnie budowany nastrój grozy, doskonała narracja - sposób w jaki King oddaje świat dziecka, przerażonego kłopotami swoich rodziców po prostu rzucaja na kolana. Polecam każdemu maniakowi gatunku - jestem pewien, że to jedna z tych książek, które na stałe weszły do kanonów światowego horroru.

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wciągająca fabuła
+ znakomity klimat
+ ciekawi bohaterowie

Minusy:

- nie zauważyłem

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -