Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WYZNANIA EGZORCYSTY

Un esorcista racconta

WYZNANIA EGZORCYSTY

ocena:7
Autor:Gabriele Amorth
Tłumaczenie:o. Franciszek Gołębiowski
Wydanie oryginalne:1993
Wydanie polskie:2002
Wydawnictwo:Edycja św. Pawła
Ilość stron:224
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Temat opętania i egzorcyzmów na dobre zakotwiczył się w kulturze masowej w latach 70-tych XX wieku za sprawą dwóch głośnych dzieł. Chodzi mianowicie o mrożącą powieść „Egzorcysta” Williama Petera Blatty’ego oraz jej ekranizację pod tym samym tytułem, która weszła na ekrany kin dwa lata później po ukazaniu się pierwowzoru literackiego. Zagadnienie to wciąż pozostaje żywe, fascynuje, kusi i przyciąga niczym magnes. O faktach i mitach związanych z egzorcyzmami chyba nikt nie opowie lepiej, niż sam egzorcysta - ks. Gabriele Amorth, który w swoim bestsellerze, przetłumaczonym na dwanaście języków, zdradza tajniki „zawodu”.

W książce znajdujemy wiele odwołań natury teologicznej, dotyczących natury zła i opętania, ale sporo miejsca poświęca również autor własnym doświadczeniom, przytaczając autentyczne historie opętania i działania sił nadprzyrodzonych. W pewnym momencie nawet pojawia się temat filmu „Egzorcysta”, który, jak się okazuje, kręcony był pod czujnym okiem prawdziwych egzorcystów. Służyli oni swymi radami, by wszystko wypadło jak najbardziej autentycznie. Ks. Gabriele Amorth dotyka również kontrowersyjnego przypadku Anneliese Michel, poddając go analizie i własnym osądom.

„Wyznania egzorcysty” to jednak przede wszystkim spojrzenie od podszewki na posługę egzorcysty. Autor wyjawia pięć podstawowych form działania złego ducha: cierpienia fizyczne zadawane przez szatana w zewnętrzny sposób, opętanie diabelskie (zilustrowane właśnie w filmie „Egzorcysta”), dręczenie diabelskie, obsesja diabelska oraz napady diabelskie. Różne formy tych oddziaływań znajdujemy w filmach grozy, jednak podczas seansu raczej nikt nie zastanawia się nad kategoryzacją wydarzeń na ekranie. Po lekturze „Wyznań egzorcysty” na pewno będziemy bardziej świadomi rodzajów opętania, które uwieczniają horrory. Ks. Gabriele Amorth sporo miejsca poświęcił „darom” szatana, niezwykłym przedmiotom i działaniom magicznym. Autor niejako przestrzega przed korzystaniem z usług wróżbitów, bioenergoterapeutów i im podobnym, bo jak się okazuje, mogą oni wyrządzić jeszcze większą krzywdę osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy egzorcysty. Profiluje on osoby, które narażone są szczególnie na działanie złego ducha i które często padają ofiarą opętania. Otóż są to osoby, które z jakiegoś powody nie przyjmują sakramentów, oddaliły się od Kościoła i które często nie mogą liczyć na modlitwę najbliższych (choć to nie jest żelazna reguła). Jednocześnie, Amorth wyraźnie rozgranicza opętanie od choroby psychicznej, obalając stwierdzenia niektórych terapeutów i psychiatrów, którzy próbują utożsamiać opętanie z chorobą psychiczną. Jego zdaniem, najważniejsza jest tu diagnoza, a czasem jest wręcz niezbędne rozpoznanie nie tylko przez egzorcystę, ale również dodatkowo przez psychiatrę, żeby wykluczyć ewentualną pomyłkę. Zaskakujący okazał się dla mnie fakt, że nawet „wyleczone” opętanie może powodować wieloletnie powikłania nie tylko fizyczne, ale nawet natury umysłowej. O tym się raczej niewiele mówi na co dzień, a rzuca to zupełnie nowe światło na to zagadnienie.

W książce uderza coś jeszcze. Jak opisuje autor, podczas egzorcyzmowania osoby opętane często pozbywają się tego, co ciąży im na żołądku. Lista wydalanych przedmiotów może zwalić z nóg! Są to gwoździe, nitki, kamienie, poplątane sznurki, etc. Wobec tych przedmiotów należy przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, co szerzej wyjaśniają „Wyznania egzorcysty”.

Książka ks. Gabriele Amortha to taki miły smaczek dla osób żywo zafascynowanych tematem egzorcyzmów i opętania. Napisana zwięźle, prostym językiem, dostarcza szeregu mało znanych informacji oraz ciekawostek. Puenta autora jest gorzka: temat egzorcyzmów jest często zamiatany pod dywan, za mało jest samych egzorcystów, a za dużo szarlatanów, do których w pierwszej kolejności udają się ludzie, gdy nie potrafią sobie poradzić z dręczącym ich problemem.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ prosty język
+ zwięzłość
+ sporo ciekawostek

Minusy:

- miejscami zbyt wiele teologii

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -