Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BRACISZEK ODD

Brother Odd

BRACISZEK ODD

ocena:7
Autor:Dean R. Koontz
Tłumaczenie:Maria Frąc
Wydanie oryginalne:2006
Wydanie polskie:2008
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:368
Autor recenzji:Paweł Waśkiewicz
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Do czasu Odda Thomasa, Koontz bardzo rzadko powracał do raz opisanych postaci. Jednak popularność, jaką zyskał sobie sympatyczny kuchcik z Pico Mundo, sprawiła, że tym razem autor zdecydował się napisać nie jedną, nie dwie, a aż trzy kontynuacje! Przynajmniej tyle ich jest w chwili obecnej, jednak nie wygląda na to, by na tym miało się skończyć… Tak czy inaczej, „Braciszek Odd” to trzecia część cyklu, napisana wkrótce po przeciętnym „Darze widzenia”. Tym razem jednak Koontz ma nam do zaoferowania nieco więcej, niż ostatnio.

Po dramatycznych wydarzeniach w spalonym kasynie pośrodku pustyni, Odd przeprowadza się do odosobnionego klasztoru na zaśnieżonej wyżynie, gdzie planuje odzyskać utracony spokój. Jak nietrudno się domyślić, jego pobyt w tym niezwykłym, tajemniczym miejscu już wkrótce okaże się nie sielanką, lecz kolejnym zadaniem do wykonania. W towarzystwie psa imieniem Boo oraz błąkającego się ducha Elvisa Presleya, Odd zacznie śledztwo w sprawie wykraczającej poza zwykłe pojmowanie.

Fabuła kolejnej części cyklu wydaje się co najmniej naiwna, jednak nie powinno to być zaskoczeniem dla tych, którzy zapoznali się wcześniej z obydwoma poprzednikami. Tutaj nie liczy się główny wątek, ale wynikające z niego dziwne sytuacje i zabawne dialogi. A tego w „Braciszku Oddzie” nie zabraknie – Koontz najwyraźniej odrobił lekcje i zrozumiał, że eksperymenty z „Daru widzenia” były całkowicie zbędne, powrócił więc do tego, co w dużej mierze zadecydowało o sukcesie części pierwszej. Intryga jest zauważalnie bardziej zawiła, pod koniec wciągająca i przykuwająca uwagę mimo swego nieprawdopodobieństwa. Dzięki temu książka zyskuje niemal baśniową atmosferę – umiejscowienie akcji w śnieżnej krainie pośród gór zdecydowanie pozytywnie wpływa na rozwój akcji.

Koontz w ciekawy sposób przedstawia postaci mnichów, obalając stereotypy i wprowadzając elementy komiczne. Niewątpliwie Odd napotka na swojej drodze grono niezwykłych ludzi – to spory postęp w stosunku do poprzedniej części, gdzie przez większość czasu działał sam albo w towarzystwie mniej lub bardziej przyjaznych duchów. Tym razem relacje pomiędzy postaciami będą też głównym tematem powieści i jedynym sposobem na rozwiązanie cichej tajemnicy, którą skrywają mury klasztoru.

Trzecia część cyklu nie zaskoczy nas niczym, czego jeszcze nie widzieliśmy, ale z pewnością zaspokoi miłośników młodego Odda. Dostajemy tu nową porcję akcji, zabawnych dialogów, ale także grozy, która w poprzednich odsłonach pojawiała się sporadycznie. Niektóre zwroty akcji przywodzą na myśl klasyczne horrory, inne z kolei wywołują przyjemne napięcie – jak na przykład wtedy, gdy Odd przemierza ukryty pod ziemią korytarz i na jego końcu znajduje sekret nieprzeznaczony dla jego oczu… Nie spotkamy tu scen brutalnych, okrutnych, ani nie doświadczymy prawdziwego strachu, ale dobrze wiedzieć, że mimo wszystko Koontz potrafi wpleść w humorystyczną historię odpowiednią dozę napięcia.

Trzeci Odd to historia o klasę lepsza od części drugiej, jednak niekoniecznie dorównująca pierwowzorowi. Na tym etapie można się już zastanawiać, czy kontynuowanie jego losów ma jeszcze jakiś sens. Jednak niezależnie od tego, do jakich wniosków dojdziemy, kolejna część cyklu jest już dostępna na polskim rynku. Aby nie zdradzić zbyt wiele, powiem tylko, że miłośnicy serii nie powinni być nią rozczarowani. Co do „Braciszka Odda”: mimo wszystko polecam.

Kup książkę Braciszek Odd - Dean Koontz
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ten sam sympatyczny bohater

+ poczucie humoru wciąż trzyma klasę

+ lepsza fabuła niż ostatnio, choć nadal dość naiwna

+ sceneria tajemniczego klasztoru

+ dużo interesujących postaci

+ wyrazisty klimat, napięcie, zagadkowość

+ niezgorsze zakończenie

+ rozwiązanie sprawy ducha Elvisa Presleya ;)

Minusy:

- brak jakichkolwiek innowacji

- nie zapada w pamięć

- nie dorównuje pierwowzorowi (co było zresztą do przewidzenia)

- zdecydowanie jedna z mniej poruszających powieści w twórczości Koontza

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -