Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WIELKA KSIĘGA HORRORU tom drugi

The Mammoth Book of Best New Horror

WIELKA KSIĘGA HORRORU tom drugi

ocena:8
Autor: Antologia
Tłumaczenie:Marta Kisiel
Wydanie oryginalne:2006
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Ilość stron:385
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Ostatnie lata obrodziły nam antologiami horroru i literatury grozy. Co roku ukazuje się przynajmniej kilka, którym warto poświęcić odrobinę uwagi. Zresztą, prawda jest taka, że takowe zbiorki są najlepszym sposobem na zapoznanie się z jak największą ilością często nieznanych w Polsce autorów. Zebrane przez Steve’a Jones’a antologie grozy doczekały się wydania w naszym kraju dzięki Fabryce Słów w postaci „Wielkiej księgi horroru” i wydanego obecnie tomu drugiego tejże księgi.

Zbiór otwiera opowiadanie Dona Tumasonisa „Rzucony”. Opowiadanie świetnie wprowadza w klimat całej książki, nasycone jest bowiem swoistą metafizyką i niedopowiedzeniami kojarzącymi się z twórczością Boroughsa i jako takie może zniechęcić niedzielnego czytelnika. Groza jest tu bowiem podskórna, niewypowiedziana, na dobrą sprawę trudno nawet przedstawić fabułę, która tak naprawdę opiera się jedynie na zdawkowych relacjach dwójki głównych bohaterów. Tym bardziej sugestywny i zaskakujący jest finał. Opowiadanie zdecydowanie bardzo dobre, choć trudne w odbiorze.

Jeszcze ciekawszy utwór prezentuje Caitlin R. Kiernan, która we „Wszystkie domy zniknęły, zalało je morze” składa swoisty hołd Lovecraftowi, doprowadzając jednak całość do niemal mistrzowskiego poziomu operowania opisami krajobrazów i stopniowania napięcia przy jednoczesnym unikaniu akcji jako takiej.

Powyższe opowiadania wymagają mimo wszystko nieco zaparcia od przeciętnego czytelnika, dla niego zaś skierowano niewątpliwie utwór Davida Morrell’a „One”. Tu mamy do czynienia z historią rodziny, która pewnej nocy przeżywa koszmar stając się ofiarami ataku demonicznych Psów Bożych. Opowiadanie intrygujące głównie przez wzgląd na sposób narracji, ale choć proste w konstrukcji, pozostawia dobre wrażenie.

Utwór „Mechaniczny horror” F. Gwynplaine’a Mac Intyre to już swoista zabawa konwencją, jak inaczej traktować opowiadanie, którego głównym bohaterem jest Edgar Allan Poe? I niestety, choć akcja jest wartka, a pomysł ciekawy, to jakoś zabrakło tutaj pieczołowitości w wykonaniu. Może po prostu po poprzednich tekstach ten wypada blado?

Podobnie jest także z króciutką impresją „Szafki” Richarda Christiana Mathesona. Tekst może i najbardziej krwawy z zamieszczonych w tym tomie, niemniej nie wnoszący nic do całości.

Wysoki poziom wnosi za to kolejne opowiadanie „Piękna córka Pol Pota” Geoff’a Rymana. Rozgrywająca się w egzotycznej Kambodży akcja tej historii o duchach uderza nie tylko świetnym przeniesieniem azjatyckich wzorców horroru na karty książki, ale przede wszystkim znakomitym zgłębieniem psychiki postaci.

Glen Hirshberg w „Uśmiechu diabła” opisuje historię Charlesa F. Tallmana, który na łodzi przeżywa straszliwą zamieć. Znów czuć Lovecrafta, znów uderza niezwykła umiejętność budowania klimatu i napięcia, co więcej jest czasem przerażająco, niemniej całość zdaje się być troszkę rozciągnięta na siłę.

Podobne odczucia mam w stosunku do skądinąd świetnego opowiadania Kim Newman „Człowiek, który wysiadł z Pociągu Duchów”. Znów świetnie poprowadzona akcja, sugestywne opisy i bardzo dobry pomysł, a jednak jakby trochę za długo.

Przyznam, że zabierając się za lekturę miałem poważne obawy, zazwyczaj bowiem drugi tom każdej antologii okazuje się słabszy od poprzednika, jakby trafiły do niego odrzuty. Na szczęście nie tym razem. „Wielka księga horroru tom drugi” dorównuje swojej poprzedniczce, a w niektórych momentach nawet ją przewyższa. Czasem wymaga większego zaangażowania, bowiem część autorów postawiła sobie wysoko poprzeczkę i postanowiła straszyć w nieco bardziej wyszukany i wysublimowany sposób. Tym samym, dla osób, które chcą wiedzieć co w świecie grozy piszczy, ale także dla zwolenników dobrej literatury jest to pozycja warta polecenia.


Kup książkę Wielka księga horroru t.2 - antologia
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wysoki poziom tekstów

+ różnorodność

+ groza niebanalna

Minusy:

- teksty "Mechaniczny horror" i "Szafki"

- niektóre teksty mogą się okazać zbyt wymagające dla przeciętnego czytelnika

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -