Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEZSENNI

The Sleeplees

BEZSENNI

ocena:7
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Andrzej Szulc
Wydanie oryginalne:1993
Wydanie polskie:1994
Wydawnictwo:Prima
Ilość stron:500
Autor recenzji:Killjoy
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.68
Głosów:19
Inne oceny redakcji:
Shadock - 8

Bezsenność - całkowity brak snu trudności z zaśnięciem, połączony z niepokojem może być objawem choroby psychicznej lub somatycznej np. skutkiem bólu.

To chyba najbardziej drastyczna i bluźniercza książka w dorobku Grahama Mastertona. Ten kto jest obdarty z zahamowań do okropności i wręcz realistycznych scen powinien sięgnąć po tę pozycję. Sędzia Sądu Najwyższego USA ginie wraz ze swoją rodziną w katastrofie helikoptera. Michael Readen - inspektor, który prowadzi tę sprawę odkrywa, że ofiary przeżyły katastrofę. Sędzia i jego rodzina zostają okrutnie pozbawieni życia. Ktoś a raczej "coś" poćwiartowało ich ciała piłą łańcuchową. Okazuje się, że byli to albinosi, którzy od kilkudziesięciu lat stoją za zamachami znanych polityków, a także za innymi okrutnymi zbrodniami. Pałający nienawiścią do wszystkiego i wszystkich, mający nadludzką moc, odmieńcy ci pochodzili aż z czasów biblijnych. Klątwa, jaka na nich ciąży jest również dziwna- sprawia, że przez całe tysiąclecia byli pozbawieni snu. Całość okazuje się wielkim spiskiem, którego celem jest ogólny chaos i zniszczenie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Umysł Mastertona dostarcza naprawdę przerażających uniesień, przed czytaniem najlepiej nic nie jeść, bo ta książka robi masło z żołądka i jest równie ohydna jak rozkładające się zwłoki.

Podsumowując:
Ciekawa fabuła, autor zdołał wyczarować prawdziwie przerażający portret obcego -albinosa z oczyma zachodzącymi krwią. Ogólnie czyta się szybko i "przyjemnie":-). Co prawda jest kilka scen w tej książce, (np. scena ze świeczką), po których pomyślałem... "ten facet ma naprawdę chory umysł", ale właśnie za to go cenię. Więc włączcie sobie jakąś "nastrojową muzyczkę" (np.Cannibal Corpse) i zacznijcie czytać, a na pewno nie zaśniecie. Ja osobiście daję tej powieści miano Terror Horroru, ze względu na to, że okrucieństwo i cierpienie ludzi ukazane jest jeszcze bardziej szokująco niż w pozostałych jego książkach.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ opisy albinosów
+ nastrój, w jaki cię wprowadzi
+ pomysł
+ ogólnie wszystko

Minusy:

- szkoda że to nie film :-(
- jak znajdziesz ją w bibliotece to ją kseruj - to istny unikat

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -