Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIE NARODZONY

The Unborn

NIE NARODZONY

ocena:5
Autor:David Shobin
Tłumaczenie:Marek Mastalerz
Wydanie oryginalne:1985
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:269
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Dawno już na łamach Horror Online nie pojawiały się recenzje z wydawnictwa Phantom Press, które swego czasu zdominowało polskie księgarnie i kioski Ruch. Poszukując książki stosownej do aktualizacji w temacie medycznym natknąłem się na zapomniany nieco horror „Nie narodzony”. I czas się cofnął do cudnych lat 90-tych.

Samantha Kirstin to młoda kobieta, która zdążyła już jednak dostać nieco w skórę od życia. Porzucona przez chłopaka szuka sposobu na zdobycie pieniędzy potrzebnych dla zapewnienia bezpieczeństwa jej nienarodzonemu dziecku. Pomaga jej w tym jej aktualna sympatia, lekarz Jonatan Bryson. Pracuje on w jednym z najnowocześniejszych ośrodków prowadzących zaawansowane badania prenatalne. Dziewczyna godzi się na udział w eksperymencie, nieświadoma, że po podłączeniu do wielkiego komputera, jej nienarodzone dziecko postanowi przejąć kontrolę nad nią samą, a wkrótce całym szpitalem.

Faktem jest, że pierwszym horrorem samodzielnie przeze mnie przeczytanym był „Manitou” Grahama Mastertona, sądzę więc, że i tu automatycznie narzuciły mi się liczne podobieństwa. Opętana przez embrion kobieta, potężny komputer w akcji, miejsce akcji – wielki szpital… Punktów zbieżnych aż nadto. Różnice jednak jest jeszcze więcej, te znowu jednak nie działają koniecznie na korzyść utworu.

David Shobin jest lekarzem, logicznym jest więc, że swoją wiedzę przedstawia w sposób konkretny, składnie i sensownie opisując pracę w ośrodku medycznym. Widać jednak aż nadto wyraźnie, że jest to debiut pisarza, szczególnie w dość nieporadnym budowaniu napięcia i niezdecydowaniu, w którą stronę pociągnąć całość, czy napisać horror, czy może jednak tylko thriller. O ile brak rozsądnych zachowań w przypadku opętanej Samanthy można jeszcze sobie jakoś wytłumaczyć, to działania niektórych bohaterów wykraczają poza wszelkie normy. Może z wyjątkiem ram literatury klasy B. I w tym wypadku powieść może się sprawdzić, dostarczając paru godzin niewymagającej, banalnej wręcz rozrywki, jakże typowej dla literatury grozy atakującej nas w tamtych pamiętnych latach. Kto z sentymentem wspomina Guya N. Smitha czy Harry’ego Knighta, ten się nie zawiedzie.

Na deser zostawiłem tytuł. Edytorskie błędy i literówki nie świadczą dobrze o wydawnictwie, ale jak skomentować błąd ortograficzny w tytule? Nie z przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ klasyczny horror medyczny

+ wartka akcja

Minusy:

- momentami nielogiczny

- zbyt mocno widać, że to debiut pisarki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -