Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NAWIEDZONY

The Haunted

NAWIEDZONY

ocena:4
Autor:James Herbert
Tłumaczenie:Grzegorz Iwanciw
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:191
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:6.63
Głosów:16
Inne oceny redakcji:
Shadock - 4

"Być nawiedzonym przez koszmary,
to znaczy ujrzeć prawdę,
która powinna pozostać w ukryciu."

Duchy - "jako zjawy, produkty telepatycznych wizji, czy też elektromagnetyczne zjawiska. Czasami nawet powstają w wyniku drgań atmosferycznych. Istnieją, pomimo że nie rozumiemy ich znaczenia i nie znamy mechanizmu ich powstawania." No właśnie, jak to jest z tymi duchami, wierzymy w nie czy nie? Wszystko zależne jest od tego, czy uznajemy, że jest coś po śmierci. Czy dusze błąkają się i nawiedzają śmiertelników, czy też czeka nas jedynie nicość. Większość ludzi wierzy, że duchy istnieją, że opiekują się nimi i dają im znaki. Ale są również i tacy, którzy uważają to zdarzenie za kompletną bzdurę, gdyż jest to zjawisko, którego nie jesteśmy w stanie do końca pojąć, ani poznać; jest to odczucie indywidualne każdego z nas.

Koszmar senny, lęk i fascynacja zarazem oraz powtarzający się wciąż ten sam motyw.. Dla Dawida Ash'a, mężczyzny zajmującego się wyjaśnianiem nietypowych zjawisk, nie było to raczej zaskakujące zdarzenie, ale jednak wzbudziło w nim pewien nieokreślony niepokój. Dawid nie wierzy w duchy i za wszelką cenę stara się udowodnić, że nie istnieją; podważa zdolności mediów i demaskuje oszustów. Tym razem Instytut wydelegował go do starego domostwa na odludziu w Edbrook, gdzie podobno straszy. Ma za zadanie sprawdzić czy budynek jest nawiedzony. Dom ten zamieszkuje trójka rodzeństwa: Christina, Robert, Simon oraz ich ciotka Tessa. Niespodziewanie Dawidowi przytrafiają się zaskakujące zdarzenia, w domu dzieje się coś niesamowitego. W tym samym czasie jego koleżankę z Instytutu nawiedzają koszmarne sny; przeczuwa, że Dawid jest w niebezpieczeństwie. Jednak nie może ona nawiązać z nim kontaktu, więc postanawia odwiedzić to niepokojące miejsce. A Dawid z dnia na dzień ma coraz więcej wątpliwości; to, co działo się w tym budynku było zaprzeczeniem jego poglądu o duchach. Pewnego dnia potworna zjawa doprowadziła go do mrocznego grobowca i jakież było jego zdziwienie, gdy odczytał na nim imiona dzieci, a brama grobowca była otwarta.. Powoli zaczynał domyślać się prawdy. Rodzeństwo chciało udowodnić mu, że się myli i że jego teorie są nic nie warte. Wykorzystali jego umysł, by zaistnieć, zrobili użytek z jego ukrytych myśli. Jednak czy to możliwe, że spędził noc ze zjawą?

"Nie jest to książka, którą można czytać tuż przed snem" (Helensburgh Times) A ja znów nie wyobrażam sobie innej pory, by wtopić się w tą lekturę. Panuje w niej mroczny, ponury klimat. Temat ten jest bardzo kontrowersyjny, dlatego też ciekawie się ją czyta, choćby dlatego, by poznać jak potoczą się losy człowieka, który nie wierzy w duchy. Sami nie uświadczamy tego, że cała historia jest tylko spiskiem uknutym przez mściwe dzieci, które próbują ukarać go za jego niewiarę. Wraz z bohaterem stopniowo odkrywamy dziwne przeobrażenia w starym budynku, odkrywamy jego tajemnice oraz wtórujemy mu w jego badaniach. W książce tej obserwujemy pewien absurd - otóż człowiek, który stara się przekonać wszystkich o nieistnieniu zjaw wychodzi cało, a jego koleżanka Edith, obdarzona talentem mediumicznym, która podążyła by mu pomóc, ginie.. W ogóle książka jako całość wydaje się być dosyć nierówna, jest krótka i sprawia wrażenie, że autor poniekąd na siłę starał się doczepić parę niepotrzebnych wątków. Jednak mimo to pozycja ta wciąga i pochłania się ją błyskawicznie; czyli jak zwykle nie zawiodłam się na książce Jamesa Herberta.

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 7 i napisał:

Cóż można powiedzieć o „Nawiedzonym” ponad to ,że jest to dobra książka, ciekawa i wciągająca, która nie jednokrotnie potrafi zaskoczyć czytelnika nagłym zwrotem akcji lub celowo na nas zastawioną pułapką fabularną.
Otóż moim zdaniem to właśnie powieść Jamesa Herberta posłużyła twórcom filmu „Inni” za pierwowzór. Oczywiście film nie jest ani adaptacją ani klonem książki ,ale motyw przewodni obydwu jest zdecydowanie podobny, z tą jednak różnicą ,że książka ukazała się już dobre 17 lat temu. Myślę więc ,że aby zachęcić do jej przeczytania wystarczy zacytować opinię Helensburg Timesa która mówi „Nie jest to książka, którą można czytać przed zaśnięciem”, lecz ja proponuję właśnie postąpić odwrotnie i spróbować jej będąc samemu wieczorem w domu .

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawy temat
+ zaskakująca akcja
+ do końca trzyma w niepewności

Minusy:

- momentami nierówna
- parę niepotrzebnych wątków
- zbyt krótka

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -