Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WIEDŹMA.COM.PL

WIEDŹMA.COM.PL

WIEDŹMA.COM.PL

ocena:7
Autor:Ewa Białołęcka
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2008
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Ilość stron:395
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Twórczość Ewy Białołęckiej każdemu pasjonatowi fantastyki polskiej wypada po prostu znać. Inna kwestia, czy znajomość ta zaowocuje fascynacją czy też zniechęceniem. Moje odczucia w stosunku do twórczości pisarki znajdowały się dokładnie pomiędzy wspomnianymi emocjami. Z zaciekawieniem śledziłem kolejne kroki autorki odsiewając we własnym mniemaniu ziarno od plew, czyli po prostu to, co przypadło mi do gustu, od tego co niekoniecznie. Powieść „Wiedźma com. pl” odleżała swoje, nim zdecydowałem się ją przeczytać. Jednak gdy to nastąpiło... Cóż, slogan z okładki twierdzący, że „Z nią zdradzisz nawet swój komputer” trafia w sedno. Nie odłożyłem książki dopóki jej nie skończyłem.

Bohaterką powieści jest Krystyna „Reszka” Szyft, niezależna redaktorka, mieszkająca kątem u rodziców, wychowująca sześcioletniego syna i oczywiście z trudem wiążąca koniec z końcem. Pewnego dnia otrzymuje spadek od nieznanej sobie stryjecznej babki. Spadkiem tym okazuje się być zaniedbany domek w zapomnianej przez Boga i kartografów wiosce Czcinka. Gdy Reszka dociera na miejsce, odkrywa, że mieścina jest co najmniej archaiczna, a jej mieszkańcy sprawiają wrażenie osadzonych w innych realiach systemowych i społecznych, co gorsza, panicznie reagują na jej nazwisko. Jedynie miejscowy lekarz, alkoholik sugeruje, że słyszał niegdyś o cywilizacji. Szybko okazuje się jednak, że to nie koniec problemów. Krysia początkowo chce pozbyć się domu, który jest tylko niemal ekologicznym kłopotem w jej zindustrializowanym świecie. Gdy odkrywa, że jej krewna była uznawana w okolicy za czarownicę, a wieczorami zaczyna ją odwiedzać duch niemieckiego motocyklisty, wiemy, że tak łatwo to się wszystko nie skończy.

Autorka od lat przyzwyczaja czytelników do faktu, iż znakomicie operuje językiem polskim i ta powieść potwierdza jej klasę. Utwór napisano językiem niezwykle przystępnym, żywym i skrzącym się od specyficznego humoru. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie co z jednej strony podkreśla wyjątkowość bohaterki (jej uwagi na temat wsi czy odniesienia do współczesnej pop kultury są wprost wspaniałe), z drugiej strony dzięki sprytnemu zabiegowi autorki mylnie sugeruje wątki autobiograficzne. Reszka jest bowiem nie tylko zależna od cywilizacji (której tak naprawdę brak w Czcince), ale straszliwie wprost uzależniona od Internetu, dzięki któremu nie tylko zarabia pieniądze jako redaktorka w wydawnictwie, ale również odnajduje wszystkie niezbędne informacje potrzebne jej w nietypowym śledztwie. Akcji bowiem w powieści nie brakuje, a wydarzenia następują po sobie z kalejdoskopową wręcz prędkością nie dając chwili wytchnienia czytelnikowi. Jakby nie wystarczał sam wątek czarownicy, która swymi klątwami terroryzowała całą wieś, to nie brak tu zagubionych dusz, pałętających się w rozmaitych postaciach po okolicy, obrzydliwych sekretów mieszkańców i krwawych zbrodni z przeszłości (ale czy na pewno tylko tej zamierzchłej?). Autorka sprytnie myli tropy, co chwile podrzucając nowe wątki oraz rozwiązania, które tak naprawdę okazują się tylko kolejnymi błędnymi ścieżkami. Tak naprawdę bowiem mamy do czynienia z zabawą konwencją niż jej rzeczywistemu hołdowaniu. Zarówno szczątkowe elementy horroru jak i fantastyki są tylko pretekstem do przedstawienia ciekawej, rozrywkowej historii i zaprezentowania kilku ciekawych (choć z wyjątkiem bohaterki nieco szablonowych) postaci. I choć jest to raczej lektura łatwa, prosta i przyjemna i skierowana raczej do czytelniczek, to dobre wrażenia są gwarantowane, dla fanów Białołęckiej pozycja obowiązkowa, dla pozostałych bardzo dobra okazja by przekonać się o umiejętnościach tej niewątpliwie utalentowanej pisarki. Sprawdziłem na siostrze, ona z kolei na mamie. Obie były zachwycone.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ barwna historia
+ humor
+ lekko pisana, przyjemnie się czyta

Minusy:

- propozycja rozrywki choć udana, skierowana jest raczej do kobiet

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -