Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NEMESIS

Nemesis

NEMESIS

ocena:6
Autor:Shaun Hutson
Tłumaczenie:Zbigniew Jankowski
Wydanie oryginalne:1989
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:285
Autor recenzji:Killjoy
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 5

"Postać stojąca przed nim nie przypominała tej z sennych koszmarów. Żaden umysł, choćby nie wiedzieć jak chory, nie mógłby wymyślić czegoś takiego. Żaden koszmar senny nie mógłby być aż tak przerażający. Postać miała pełne sześć stóp wysokości i ważyła jakieś dwieście funtów, a może i więcej. Wielki mężczyzna. Mężczyzna? Hacket zmienił zdanie. Potwór, który stał przed nim, nie był mężczyzną.

Tułów monstrum zdawał się być zbyt szeroki i zbyt ciężki, by mogły go utrzymać nogi, nawet tak grube jak te, które widział Hacket. Jego skóra była blada, przyciemniona, a ramiona zdradzały wielką siłę "

Kiedy znalazłem tę książkę w bibliotece, nie byłem do niej przekonany, choćby dlatego, że nie znałem autora, ale okazało się że Shaun Hutson to ciekawy człowiek. Wyczytałem z jego życiorysu, że uwielbia haevy metal, nawet ma za sobą karierą perkusisty, a swoje zamiłowanie do tej muzyki przelewa na papier. Autor irytuje i denerwuje swoimi książkami i może dlatego jest popularny. Więc nie żałuje, że sięgnąłem po tę pozycję.

Jest rok 1940. Druga wojna światowa. Pewien naukowiec pracuje nad projektem, który ma zgładzić nazistowskie Niemcy. Ów projekt nosił nazwę Genesis. Genesis miał za zadanie stworzenie w kilka miesięcy doskonałego żołnierza. Podczas, gdy naukowiec dopracowuje swoje dzieło, projekt zostaje brutalnie przerwany, lekarz zostaje zamordowany. Za morderstwem stał rząd angielski, lecz Churchill uznał ten projekt za wielką pomyłkę. Fabuła opowiada także o przerażających skutkach eksperymentu, który miał pomóc zwalczyć III Rzeszę. Lecz to nie był koniec piekielnego Genesis, pół wieku później w miasteczku Hinkston dochodzi do brutalnych zbrodni. Oczywiście zabójca nie jest nikomu znany..

Myślę, że autor "pięknie" i obrazowo przedstawia morderstwa; jeśli się to wyobrazi naprawdę może coś się stać z twoim żołądkiem ?.

"Czubek noża łechtał jego górną powiekę i Gary poczuł, że ze strachu dostaje rozwolnienia. Straszliwe ostrze wbiło się gładko w prawe oko. Wbijano je metodycznie. A właściwie nie wbijano go, lecz wkładano w oko chłopca z sadystyczną satysfakcją i precyzją. Ostrze weszło w jego oczodół dwa cale głębiej. Dwa cale. Trzy. Cztery. Szklista ciecz trysnęła na policzek Gary'ego mieszają się z krwią, która już pokryła twarz. Oko pękło jak napełniony balon."

Tak więc ów projekt kontynuowany jest z ulepszoną formułą. Podejmuje się tego Dr Curtis, sztucznie zapładniając bezpłodne kobiety, które po dwóch miesiącach rodzą "zdrowe" dzieci. Jedną z kobiet, która podejmuje się zabiegu jest Susan Hacket. Po tym, jak jej jedyna córeczka została zabita, a później zgwałcona, życie jej i jej męża Johna zmieniło się w istne piekło.

Podsumowując: Ta powieść nabiera już tempa po kilku stronach. Przemoc i użycie krwi, posoki jest intensywna i potężna. Książka "chwyta za gardło" i intryguje. Niestety zakończenie jest nieco oczywiste, ale to nie odejmuje zbyt wiele od całości wątku. Początek powieści zaczyna się od krwawego, wręcz chorego morderstwa.. Dalej nie będę opowiadał, bo to by było nieludzkie, ale jeśli ktoś lubi dzikie i brutalne morderstwa dokonywane przez "dzieci" to polecam. Po tej książce będę musiał uważać na swojego siostrzeńca?.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ całkiem interesjąca
+ wciąga i pochłania czas

Minusy:

- zakończenie nieco oczywiste
- brutalne morderstwa to jest to, ale na horror to za mało

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -