Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WIEŻA SOKOŁA

WIEŻA SOKOŁA

WIEŻA SOKOŁA

ocena:8
Autor:Katarzyna Rogińska
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Oficynka
Ilość stron:296
Autor recenzji:Paweł Waśkiewicz
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Kiedy przewracałem pierwszą stronę, nic nie zapowiadało, że „Wieża Sokoła” poruszy mnie w jakiś szczególny sposób. Ani okładka, ani tytuł, ani nieznane mi dotąd nazwisko autorki na okładce – żadna z tych rzeczy nawet na chwilę nie przyspieszyła mojego oddechu. Jak nietrudno się domyślić z tego, co właśnie napisałem, mimo wszystko „Wieża Sokoła” dość mocno mnie zaskoczyła. Nie miałem co prawda tego uczucia, co przy książkach naprawdę zapadających w pamięć – wrażenia, że powieść eksploduje mi emocjami prosto w twarz – ale niewątpliwie moja uwaga została przykuta. A potem było tylko lepiej.

Dymitra pochodzi z Grecji, a do Polski przyjeżdża niejako w odwiedziny, zaproszona przez znacznie starszego, ale niezwykle pociągającego mężczyznę. Idealizowany przez nią Edward, jego matka, nieprzyjemna w obyciu pielęgniarka oraz upośledzony ogrodnik zdają się jednak ukrywać coś bardzo niepokojącego. Bez wątpienia ma to związek z żoną Edwarda, ciężko chorą kobietą, która cały dzień spędza w swoim pokoju.

Ale to nie wszystko. Kiedy Dymitra kończy swoją opowieść, jej miejsce zajmuje tajemniczy narrator nazywający siebie samego potworem. Druga część historii to chłodna, przejmująca relacja z ust okrutnego oprawcy. Trzecia część z kolei skupia się na losach osoby pozornie ze sprawą niezwiązanej – pięćdziesięcioletniej kobiety po wojennych przejściach – która jednak okazuje się dla rozwiązania wszystkich wątków wręcz niezbędna.

„Wieża Sokoła” to tak naprawdę trzy różne historie opowiedziane z perspektywy trzech różnych osób, które w połączeniu tworzą spójną i nierozerwalną całość. Dzięki temu fabuła, która w gruncie rzeczy jest bardzo prosta, przez długi czas nie traci na świeżości. Nowe postaci pozwalają wprowadzać nowe wątki, zupełnie inne spojrzenie na wydarzenia, których byliśmy świadkami wcześniej. Nie ukrywam, że taką a nie inną formułę narracji uważam za jeden z najmocniejszych punktów „Wieży Sokoła”. Tym bardziej, że całość jest opowiedziana niezwykle sprawnym, plastycznym i precyzyjnym językiem, za który należą się autorce oklaski.

Sama opowieść nie jest może wybitna, na pewno miejscami brakuje jej realizmu, ale nie można jej odmówić dwóch rzeczy – po pierwsze buduje znakomity klimat, a po drugie wciąga bezlitośnie i nie odpuszcza nawet na chwilę. Czytając miałem skojarzenia z całym mnóstwem znanych powieści i filmów – „Milczenie Owiec”, „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną” i tym podobnymi. Choć „Wieża Sokoła” jest tylko wariacją na bazie znanych już motywów, to nie zmienia to faktu, że satysfakcja z lektury jest naprawdę duża.

W tym miejscu moje główne zastrzeżenie – po dobrym początku i znakomitym rozwinięciu, ku mojemu zaskoczeniu, zakończenie okazało się niewypałem. Autorka gubi gdzieś napięcie oraz dramatyzm i kończy całą historię na kilku stronach. Było to spore rozczarowanie, choć nie przyćmiło odbioru całości. Mimo wszystko trochę szkoda, że finał jest dopisany na siłę, bez emocji, tak jakby autorka napisała go w pośpiechu i tylko z poczucia obowiązku. Jeszcze jedną wadą jest tempo powieści. W niektórych momentach jest irytująco wręcz wolne – bo chcielibyśmy się dowiedzieć, co dalej, a tymczasem autorka przebiegle i bezlitośnie raczy nas nudną prozą codzienności.

W ostatecznym rozrachunku polecam „Wieżę Sokoła” bez wahania. To bodajże najlepsza polska propozycja z pogranicza thrillera i horroru, jaką ostatnio trzymałem w rękach. Mnie jej lektura sprawiła wiele przyjemności i sądzę, że wielu z Was również dostarczy sporo dobrej rozrywki.

Kup książkę Wieża Sokoła – Katarzyna Rogińska
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ historia opowiedziana z trzech perspektyw
+ znakomity styl i klimat
+ prosta, ocierająca się o znane motywy, ale niezwykle wciągająca historia
+ po prostu przyjemna lektura

Minusy:

- słabe zakończenie
- dłużyzny

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -