Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NOC ŻYWEJ ŚMIERCI

Night of the living dead

NOC ŻYWEJ ŚMIERCI

ocena:10
Autor:John Russo
Tłumaczenie:Maria Matlakiewicz
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Temark
Ilość stron:254
Autor recenzji:Ironwolf
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.88
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

"Pomyśl o tych wszystkich ludziach, którzy żyli i umarli i nigdy więcej nie zobaczą drzew ani trawy, ani słońca. To wszystko wydaje się takie krótkie, takie ... nic niewarte. Żyć tylko chwilę, a potem umrzeć ..."
"A jednak w pewien sposób zazdrościmy umarłym."

Z niewyjaśnionych przyczyn zmarli zaczynają ożywać. Nie są już jednak tymi samymi ludźmi co kiedyś. Są to bezmózgie zombie, których jedynym celem jest zjadanie żywych. Garstka obcych sobie ludzi zamyka się pewnym domu na prowincji. Jednakże żywe trupy docierają i tutaj. Domownicy nie mają wyjścia i muszą się jakoś bronić przed agresorami. Barykadują się w środku z nadzieją, że nadejdzie pomoc z zewnątrz.

Tak w skrócie przedstawia się historia opisana w tej książce. Równocześnie z książką powstawał film pod tym samym tytułem wyreżyserowany przez George A. Romero. John Russo jest także współautorem scenariusza do tego filmu. Wracając do książki; składa się ona z dwóch różnych historii. Pierwszą z nich jest tytułowa "Noc żywej śmierci", a druga zaś, to "Powrót żywej śmierci". Książka jest napisana w bardzo przystępnym języku, co umożliwia lepsze wczucie się w atmosferę grozy. Dużym plusem jest napięcie, które towarzyszy czytelnikowi prawie przez cały czas. Zostały również ukazane ciekawe relacje międzyludzkie: Jak napięcie, strach, kolor skóry może wpłynąć na zachowania innych osób.

"Noc żywej śmierci" jest godna polecania każdemu, kto lubi czytać i ma ochotę przeżyć odrobinę napięcia i strachu. Ja sięgnąłem po tą książkę z czystej ciekawości: "czy będzie tak samo dobra jak film?". Teraz mogę śmiało powiedzieć: tak, jest. A nawet nie wiem czy nie lepsza. Bo czym jest efekt wizualny w porównaniu z mocą naszej wyobraźni?
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Klimat
+ Idealna do poduszki
+ Łatwo się czyta

Minusy:

- Chciałoby się dalej czytać ;)

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -