Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NAJCIEMNIEJSZA CZĘŚĆ LASU

The Darkest Part of the Woods

NAJCIEMNIEJSZA CZĘŚĆ LASU

ocena:9
Autor:Ramsey Campbell
Tłumaczenie:Iwona Michałowska-Gabrych
Wydanie oryginalne:2003
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Książnica
Ilość stron:368
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ramsey Campbell to pisarz, który do tej pory nie miał szczęścia do polskich wydawców. Od ukazania się na naszym rynku jego „Wieży strachu” minęły prawie dwie dekady, więc karty powieści zdążyły już pożółknąć i pokryć się grubą warstwą kurzu. Ignorowanie nazwiska Brytyjczyka przez rodzimych wydawców jest tym bardziej zastanawiające, że praktycznie każde poważniejsze opracowanie, poświęcone gatunkowi horroru, podpiera się nazwiskiem Ramseya Campbella. Nic to jednak, skoro wydawnictwo Książnica jako pierwsze postanowiło przeprosić się z twórczością Liverpoolczyka, a już wiadomo, że w ślad za nim podąża także Replika.

Lennox Price poświęcił całe swe życie na odkrywanie tajemnic starego lasu Goodmanswood. Halucynogenne porosty, niekończące się pytania i przeczące prawom logiki wątki sprawiają, że mężczyzna trafia do zamkniętego oddziału leczniczego. Dla otoczenia diagnoza jest prosta: Lennox zbzikował, a jego słowa nie są warte funta kłaków. Tymczasem prawda o Goodmanswood okazuje się być o wiele bardziej złożona i… mroczna. Leśna otchłań przyzywa kolejnych członków familii Price’ów, by odkryć przed nimi swe odrażające sekrety.

Stary, ponury las, wrzaski ptaków przecinające posępną ciszę, gałęzie pukające w okienne szyby o zmroku i wiele innych tradycyjnych rekwizytów grozy wychyla swój bulwiasty nos z kart powieści „Najciemniejsza część lasu”. Atmosfera niesamowitości, tajemnicy i niewypowiedzianej grozy towarzyszą czytelnikowi od samego początku lektury. Campbell przeszczepia stare strachy do nowoczesnego świata. Wszystko to gra zaskakująco sprawnie, bez zgrzytów i potknięć. Jego styl łączy w sobie klasyczną subtelność niedopowiedzeń z nastrojem zagrożenia, który wikła jednostki ludzkie w rzeczy przekraczające ich zdolności pojmowania. Wprawiony czytelnik już po kilkunastu stronach powinien przywyknąć do poetyki prozy autora, nawiązującej do twórczości A. Blackwooda i H.P. Lovecrafta. Brytyjczyk preferuje niespieszne tempo akcji, mozolnie odsłaniając kolejne akty przerażającej do szpiku kości historii.

„Najciemniejsza część lasu” wyraźnie eksploatuje motyw nawiedzonego miejsca, umieszczając akcję w przestrzeni groźnej, niedostępnej człowiekowi, w wielu kulturach od wieków uważanej za złą, z ujemnym znakiem wartościującym. Atmosfera miejsca jest bardzo sugestywna, bez pardonu policzkując czytelniczą wyobraźnię. Tutaj każdy podmuch wiatru przypomina słowa pradawnych formuł, każdy głośniejszy skrzek jeży włos na głowie, a każde zetknięcie z lasem może okazać się zimnym podmuchem śmierci. Autor wstrzykuje potężną dawkę grozy w czytelnicze arterie, a te krążą i krążą, siejąc spustoszenie oraz podnosząc poziom adrenaliny. Wszystko to obywa się bez dosłowności spod znaku splatter, a jedynie przy pomocy sugestii słowa pisanego.

Koszmary Ramseya Campbella, którymi udekorowana jest „Najciemniejsza część lasu” są na wskroś przerażające, bo o wiele mocniej przytulają się do wyobraźni niż niejedne popkulturowe wytwory, ziejące krwią i flegmą. „Najciemniejsza część lasu” to powieść niemal kanoniczna, obowiązkowa dla poznania istoty współczesnego horroru literackiego. Bo, że twórczość Campbella znajduje się na górnej półce rzeczonego kanonu, tego po lekturze książki nikt nie powinien poddawać w wątpliwość…
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ sugestywna atmosfera
+ piękny, subtelny styl
+ przemyślana i dopracowana w każdym szczególe historia
+ żonglerka motywem "złego miejsca"

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -