Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:31.10. Halloween po polsku

31.10. Halloween po polsku

31.10. Halloween po polsku

ocena:7
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:WRCW
Ilość stron:361
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Dwudziestu pięciu polskich autorów zebrało się razem, by halloweenowego wieczoru opowiedzieć Wam swoje histo¬rie – straszne, śmieszne, odrobinę mistyczne i trochę czaro-dziejskie” – takim wstępem opatrzyła antologię redaktorka wydania. Zdanie to w pełni oddaje istotę całej antologii.

„Halloween po polsku” to dość niezwykła pozycja, którą można przeczytać całkowicie za darmo. Niestety nie zajmie ona honorowego miejsca na półce naszej domowej biblioteki, ponieważ została wydana jedynie w formie elektronicznej (do pobrania na stronie internetowej http://3110.pl/ w formacie PDF lub mobi). Z jednej strony jest to kapitalna inicjatywa, która nie tylko promuje gatunek literatury grozy, ale również zachęca do zgaszenia telewizora i sięgnięcia po książkę (w końcu cała Polska powinna czytać i to nie tylko dzieciom). Jednak zdrugiej strony e-book nie jest pożądaną formą literatury. Osoby takie jak ja, które większość książek czytają w autobusach, pociągach, w przerwach między zajęciami na uczelni, w kolejce u lekarza, czasem nawet na ulicy zostają pozbawione tej przyjemności. Nie każdy ma e-book readera, smartfona, czy specjalny tablet z funkcją odczytu e-booków. A nawet jeśli takowy sprzęt posiada to nie musi lubić z niego korzystać, tak jak autor tej recenzji. Zatem wydawniczy atut tego zbioru opowiadań jest również jego minusem, wszystko zależy od punktu widzenia czytelnika.

Pomijając technikę wydania, na całość książki składają się trzydzieści cztery opowiadania autorstwa dwudziestu pięciu pisarzy, wśród których znajdują się debiutanci jak i uznani twórcy. Nie jest więc zaskakującym stwierdzenie, że w antologii znajdują się opowiadania wyższej i niższej klasy. Mimo tego całość trzyma dość wysoki poziom i na pewno można powiedzieć, że wybierając tę pozycję czytelnik nie będzie zawiedzony.

Klamrą spinającą wszystkie historie jest wigilia Wszystkich Świętych znana szerzej pod nazwą Halloween (wszechmocna globalizacja). W większości opowieści to właśnie ten dzień jest czasem akcji. Istotną sprawą jest fakt, że bohaterami są tu zwykli ludzie, którzy zmagają się z własnymi „demonami”. Zatem klimat opowiadań jest wysoce realistyczny, powodujący maleńki dreszcz przerażenia. Autorzy korzystają z nowoczesnych metod i tendencji literatury grozy (bizzaro, cyber-horror) jak również chętnie sięgają do klasycznej formy historii o duchach, czy też opowieści z dreszczykiem. Na szczególną pochwałę zasługują koncepty finalne opowiadań. Większość z nich jest naprawdę zaskakująca i przewrotna.
Ewidentnymi perełkami antologii są opowiadania Kingi Ochendowskiej, Rafała Kulety, Daniela Koziarskiego oraz Karoliny Wilczyńskiej. Te historie zasługują na wyróżnienie.

„Halloween po polsku” to znakomita pozycja dla każdego fana horroru. Czytelnik ma tu do czynienia z ogromną paletą historii, każdy znajdzie coś dla siebie. Są opowiadania na prawdę szokujące i makabryczne, ale są również opowiadania lekko strawne, mogące ubiegać się o miano pseudo-opowieści z dreszczykiem. Naprawdę szkoda, że antologii nie można dostać w wersji książkowej. Zwłaszcza, że nawet szata graficzna robi wrażenie i jest godna klasycznego wydania.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ inicjatywa książki za darmo,
+ szeroki wachlarz opowiadań dla każdego,
+ zaskakujące zakończenia,
+ pomysłowość niektórych autorów.

Minusy:

- książką dostępna TYLKO w wersji e-bookowej,
- niektóre opowiadania są śmiesznie banalne,
- w niektórych momentach ma się wrażenie „ale to już było”.

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -