Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZŁY WPŁYW

THE INFLUENCE

ZŁY WPŁYW

ocena:8
Autor:Ramsey Campbell
Tłumaczenie:Marcin Kiszela
Wydanie oryginalne:1988
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:314
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ramsey Campbell to bodaj najbardziej znany brytyjski pisarz grozy na świecie. Bo o ile światło sławy Grahama Mastertona świeci szczególnie mocno w Polsce, o tyle jego blask na międzynarodowej arenie przyćmiewa wspomniany Ramsey Campbell. Nie bez powodu ten spadkobierca Lovecrafta i Blackwooda wielokrotnie odbierał Nagrodę Brama Stockera, a Amerykanie dosłownie oszaleli na punkcie jego pisarstwa. „Zły wpływ” to kolejne subtelne ghost story w dorobku autora, potwierdzające mocną pozycję Brytyjczyka na mapie światowej literatury grozy.

Liverpool. Zaawansowana wiekiem i zgorzkniała Queenie jest już jedną nogą w grobie. Mimo to, każdy kontakt ze staruszką wywołuje na ciele rodziny Faraday’ów gęsią skórkę. Zupełnie, jakby Queenie potrafiła czytać w ludzkich myślach i wykorzystywać to przeciwko nim. Któregoś dnia, staje się to, co wydawało się nieuniknione - staruszka umiera. Zostaje pochowana wraz z tajemniczym medalikiem, który zawiera kosmyk włosów jej ośmioletniej wnuczki, Rowan. Wkrótce potem, dziewczynka poznaje nową koleżankę, Vicky, która za każdym razem pojawia się znikąd i w ten sam sposób znika. Tymczasem ku zdziwieniu wszystkich, Rowan coraz bardziej zaczyna przypominać zmarłą Queenie.

„Zły wpływ” to ósma powieść w dorobku Campbella, wydana pod jego nazwiskiem. Jak twierdzi sam autor, książka jest wyrazem lęków, dotyczących jego życia i dziedzictwa (pojawiający się motyw szaleństwa wyraźnie koresponduje z wydarzeniami z przeszłości pisarza - jego matka chorowała na schizofrenię). Sam pomysł narodził się podczas seansu „Egzorcysty”, co widać szczególnie w konstrukcji jednej z głównych bohaterek, Rowan. Podobnie, jak i w innych dokonaniach pisarza, tak i nad „Złym wpływem” unosi się duch klasyków grozy, gotyckości oraz tajemniczości. Campbell mocno gra na subtelnościach, dbając o każdy detal tła wydarzeń dla swych bohaterów. Cienie, przemykające chyłkiem w kącie pokoju, migające światło, szum wiatru wydający nieludzkie odgłosy, gałęzie drzew przypominające szpony wyciągnięte ku swej ofierze - można by wyliczać w nieskończoność. Brytyjczyk sięga po znane i sprawdzone chwyty, przeszczepiając je na grunt literatury współczesnej. Nagłe zawieszenia akcji w pełnych napięcia sytuacjach mogą naprawdę przyprawić o zawał serca, a sam autor robi to z wprawą godną rzemieślnika.

„Zły wpływ” to nie tylko subtelne ghost story, ale także porządna powieść obyczajowa, eksplorująca wyspiarską rzeczywistość i relacje międzyludzkie. Campbell po raz kolejny potwierdza tu swój doskonały warsztat i niemal kronikarski zmysł obserwacji. Bez szokowania i nadmiernej przemocy, książka sunie swym własnym rytmem, nie grzęznąc przy tym na mieliźnie nudy. Co prawda powieść nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak wydana w 2010 roku „Najciemniejsza część lasu”, jednak to wciąż bardzo dobre, a przede wszystkim dojrzałe widowisko napięcia i grozy. Wszystko jest tu dograne, fabuła się klei, lecz nie uświadczymy tu prawdziwie nokautujących ciosów, ani przewrotnego finału, mimo że książka ma potencjał na kilka mocniejszych akcentów.

W posłowiu autor stwierdza, że „Zły wpływ” miał być tym rodzajem książki, który pisze się sam, co ostatecznie nie do końca okazało się prawdą. Prawdą natomiast jest to, że z punktu widzenia odbiorcy, powieść czyta się właśnie sama. Mam na to solidny dowód: mi wystarczyły niespełna dwa dni, aby pochłonąć w całości Campbellowską historię, a jej smak czuję na podniebieniu aż do teraz!
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ solidny warsztat
+ klimat gotyckości i tajemniczości
+ subtelna groza
+ książka czyta się sama

Minusy:

- niczym nie zaskakuje

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -