Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THE MONSTER SHOW: A CULTURAL HISTORY OF HORROR

THE MONSTER SHOW: A CULTURAL HISTORY OF HORROR

THE MONSTER SHOW: A CULTURAL HISTORY OF HORROR

ocena:6
Autor:David J. Skal
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1993
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Faber & Faber
Ilość stron:448
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

David J. Skal to ceniony amerykański historyk kultury, dziennikarz, specjalista od literatury i filmów grozy, którego komentarze zdobią wiele dodatków filmowych na płytach DVD. Jako autor, popełnił kilka książek, poświęconych horrorowi, m.in. „Hollywood Gothic: The Tangled Web of Dracula from Novel to Stage to Screen”, „Screams of Reason: Mad Science in Modern Culture”, czy uznaną biografię Toda Browninga. W „The Monster Show: A Cultural History of Horror” badacz bierze pod lupę mroczną stronę przemysłu rozrywkowego Stanów Zjednoczonych, doszukując się powiązań pomiędzy okresami wzmożonego zainteresowania gatunkiem horroru a wielkimi kryzysami społecznymi.

Zakres tematyczny książki jest szeroki niczym ujście Wisły. Autor nie ogranicza się jedynie do analizy filmów, czy literatury, ale próbuje ująć zjawisko kultury grozy globalnie, włączając w nurt swych rozważań sztuki plastyczne, teatr, telewizję, a nawet komiksy. Horror rozpatrywany jest tu przez pryzmat wojennej traumy, Wielkiego Kryzysu lat 20-tych, rewolucji seksualnej, epidemii AIDS, rozwoju przemysłu operacji plastycznych i wielu innych zjawisk, które zmieniły oblicze świata.

„The Monster Show: A Cultural History of Horror” to przede wszystkim kopalnia ciekawostek. Znajdziemy tu mnóstwo zakulisowych smaczków, dotyczących kultowych utworów grozy i ludzi, związanych z samym gatunkiem. Szczególnie dużo miejsca Skal poświęca strachom Ameryki lat 20-tych i 30-tych oraz rodzącemu się przemysłowi filmowego horroru. Jest to zdecydowanie najlepszy i najobszerniejszy fragment publikacji. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bo autor słynie z tej właśnie predylekcji. Znakomicie to ilustruje kolekcja DVD klasycznych potworów, wydana również w Polsce, „Monster Legacy”, opatrzona jego licznymi komentarzami. Cały szkopuł w tym, że pozostałe dekady rozwoju gatunku traktowane są znacznie bardziej pobieżnie, w sposób niemalże szkicowy, niegodny postawie badacza.

Wnioski, wyciągane przez Davida Skala z korelacji horroru z kryzysami społecznymi, uczciwie trzeba przyznać, nie należą do zbyt odkrywczych. W końcu horror od zawsze karmił się lękami współczesnych sobie społeczeństw, ukazując w krzywym zwierciadle zastaną rzeczywistość. W niniejszej publikacji, społeczne tło i kulturowe fenomeny ledwo wychylają się z cienia. To chyba najpoważniejszy zarzut, jaki można wysnuć pod adresem książki (w końcu tytuł do czegoś zobowiązuje). Za minus należy także wziąć książce zbyt „amerykocentryczne” spojrzenie na rozwój gatunku. Co prawda horror jest tworem stricte amerykańskim i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, ale brak choćby subtelnego nawiązania do europejskiego, zwłaszcza włoskiego dziedzictwa grozy sprawia, że „The Monster Show” rysuje się jako dzieło niepełne, ziejące lukami.

Zbyt wąskie spojrzenie na gatunek grozy, notoryczne rozmywanie się z tematem i rażące dysproporcje przy omawianiu poszczególnych okresów historycznych, sprawiają że na książkę Davida Skala nie można spojrzeć jak na utwór dojrzały, zaspokajający poznawczy głód czytelnika. Całość nieco rekompensuje rozdział poświęcony przedwojennemu horrorowi i miriady ciekawostek, którymi naszpikowany jest „The Monster Show”. Nie zmienia to jednak faktu, że główny wątek książki gdzieś umyka, kusząc jedynie z okładki, niczym dama lekkich obyczajów, zamierzająca poprzestać na siostrzanym cmoku w policzek.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ dużo ciekawostek
+ bardzo dobrze zarysowane lata 20-te i 30-te

Minusy:

- zbyt wąskie spojrzenie na gatunek
- marginalnie potraktowanie współczesnych zjawisk związanych z gatunkiem horroru
- mało odkrywcze wnioski

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -