Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:W KRĘGU ZŁA

W KRĘGU ZŁA

W KRĘGU ZŁA

ocena:9
Autor:Sylwia Milczarczyk
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:My Book
Ilość stron:295
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Podobno zwierzęta nie zdają sobie sprawy z tego, co widzą w lustrzanym odbiciu. Może większość nie, ale to kocisko, wielkości żbika, na pewno do nich nie należy. O nie! On doskonale wie, na co patrzy – na swoją ofiarę. Na mnie!

Francesca Bianchin – młoda i niezwykle atrakcyjna studentka medycyny, w drodze na uczelnię ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu, którego okoliczności stanowią splot niespodziewanych i tajemniczych wydarzeń. Po trzymiesięcznej śpiączce bohaterka dowiaduje się, że jest sparaliżowana, a jej twarz została oszpecona. Życie Francesci lega w gruzach. Jednak z pomocą przychodzi jej internetowy „kochanek”, który obdarowuje dziewczynę niezwykłym przedmiotem, mającym rzekomo moc uzdrawiania. Tajemnicze puzzle, które uratowały życie pewnemu profesorowi, mają pomóc studence. Tylko, że cena jaką przyjdzie jej zapłacić za odzyskanie sprawności i urody jest wysoka. Gargantuicznie wysoka. Czy Francesca znajdzie w sobie wystarczająco dużo sił, by stawić czoła koszmarnej rzeczywistości?

Nietrzeba być wytrawnym horrormaniakiem, żeby zauważyć pewne podobieństwo powieści Sylwii Milczarczyk do kultowego "Hellrisera" Clive'a Barkera. Demoniczny przedmiot, wysłannicy piekieł, naturalistyczna makabreska w stylu „gore” to tylko niektóre wspólne elementy obydwu fabuł.
„W kręgu zła” doskonale realizuje formułę współczesnej literatury grozy. Pomimo tego, że korzysta z dobrze utrwalonego w kulturze wzorca i schematu fabularnego – wcale nie jest montonna i tendencyjna. Zaczyna się sielankowo, by w mgnieniu oka odwrócić klimat o 180 stopni, przyprawiając czytelnika o szybsze uderzenia serca. Autorka doskonale zna reguły suspensu i umiejętenie je wykorzystuje. W książce znajdudje się multum zwrótów akcji, które rzeczywiście popychają ją do przodu, a nie - jak w przypadku dużej liczby innych dzieł tego typu - stanowią „zapychacz” fabularny, odwracający uwagę od rażących luk i uchybień treści narracyjnej.

Skojarzenie z Hellraiserem to w zasadzie stwierdzenie klucz do zachęcenia lub odradzenia lektury tej książki. Bowiem trzeba mieć świadomość, że nie każdy może okazać się pasjonatem stylu „gore”. Pomysły Milczarczyk są obrzydliwe do granic możliwości! Oczywiście stwierdzenie to należy odczytać jako nielada komplement. Krew leje się tu wiadrami, a wymyślnych tortur z udziałem osteycxh narzędzi i głodnych szczurów nie powstydziliby się ani Chińczycy ani sam król obrzdlistwa, wspomniany wcześniej Clive Barker.

Należy też zwrócić uwagę na bardzo dobre wydanie i edycję książki. Dawno nie miałem w ręce tak dobrze i poprawnie napisanej pod względem językowym powieści, reprezentujacej gatunek grozy.

Drogi czytelniku – jeśli jesteś pasjonatem stylu gore i lubujesz się w obrzydliwej makabresce, a do tego masz mocne serce i nie boisz się nagłych zwrotów akcji to „W kręgu zła” Sylwii Milczarczyk na pewno Cię nie zawiedzie. Mnie nie zawiodło!
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ barkerowski klimat,
+ suspens,
+ język i styl powieści,
+ przekonująca fabuła

Minusy:

powieść zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach, lubiących klimat 'gore' (reszta może czuć się zniesmaczona)

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -