Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TAMTA STRONA

Othersyde

TAMTA STRONA

ocena:3
Autor:J. Michael Straczynski
Tłumaczenie:Agnieszka Jóźwiak-Ostrowska
Wydanie oryginalne:1990
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Repro-Centrum
Ilość stron:381
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

"Przyłożył dłoń do czoła. Trochę pomogło. Przycisnął mocniej, potem jeszcze mocniej. Poczuł, że nagle coś strzeliło. Przerażony dotknął go ponownie, nacisnął lekko palcem.. Wtedy rozdarło się na dwie części z mdlącym, miękkim mlaśnięciem, a jego palec zagłębił się na cal. Kiedy wyciągnął go, spojrzał na dziurę wykrzywiając głowę w taki sposób, aby padało na nią światło. Wewnątrz było inne światło. Stłumione i czerwone, ale z pewnością tam w środku. - Nieee! - krzyknął."

"Pójdę, by nigdy nie wrócić, do kraju pełnego ciemności, do ziemi czarnej jak noc, do cienia chaosu i śmierci." czyli, można by rzec - przejdę na "tamtą stronę". Stronę, która pochłonie każdego. Ale gdy "tamta strona" próbuje przedostać się do naszego świata i, co więcej, chce nami manipulować, zmuszając nas do okropnych czynów.. Jednak chyba najgorszy jest ogarniający nas strach i poczucie zagubienia, gdy budzimy się po paru miesiącach, nie wiedząc, co się z nami w tym czasie działo..

Odkąd Chris zamieszkał w Los Angeles, jego życie diametralnie się zmieniło. Wiązało się to z zawarciem kolejnych znajomości, nową szkołą i panującymi w niej zwyczajami. Już pierwszego dnia przysporzył sobie kłopotów, padając ofiarą szkolnych dręczycieli oraz zaprzyjaźniając się z wyrzutkiem klasowym - Rogerem. Gnębieni i wykorzystywani przez rówieśników tłumili w sobie złość i irytację. Jednak potęgujący w nich gniew został wykorzystany przez nieludzką energię. Dziwny przekaz, któremu przewodzi pewna mocarna siła, starająca się ich usidlić w sieć ciemności, stał się początkiem dziwnych wydarzeń. Im bardziej w to brnęli, tym więcej padało ofiar, a wszyscy ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Ludzie wsysani przez nieczystą siłę, stawali się jej przekazicielami. Dysponowali takimi mocami, że wystarczył tylko błysk porozumienia, by oszołomić nową ofiarę. Odtąd TO było w ich głowie, sterowało ich myślami i czynami. Siła ta opanowała również Rogera. Pragnęła, by został jej powiernikiem. "Tamta strona" próbowała z nim rozmawiać i przesyłała mu dziwaczne wiadomości. Chciała odmienić jego życie i pewnie by to osiągnęła, gdyby nie Chris.

Pomysł na tę książkę wydał mi się bardzo ciekawy, temat o sile z zaświatów jest bardzo fascynujący, jednak gorzej z wdrożeniem tego w jakąś ciekawą akcję. Choć Straczynski jest cenionym pisarzem, to jednak wydaje mi się, że książka ta nie jest niczym szczególnym. Powieść ta nie różni się od typowych książek grozy, sceny nie zaskakują, akcja nie wciąga, a styl jest na średnim poziomie. Czyta się ją dobrze, gdyż język jest łatwy i przystępny. W książce tej spotykamy się z dziwnymi zjawiskami, które w naszym normalnym świecie nie mają racji bytu. Według mnie jest to tylko powieść przygodowa z elementami sci-fi, otoczona klimatem z horroru. Wszystkie wydarzenia są ze sobą powiązane, jednak by je odkryć trzeba przebrnąć przez naprawdę pokręconą akcję.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ bardzo ciekawa koncepcja, lecz nieodpowiednie zaprezentowanie
+ przystępny język

Minusy:

- mało zrozumiała fabuła
- średni styl
- mało grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -