Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALFRED HITCHCOCK. NIEZNANA HISTORIA PSYCHOZY

Alfred Hitchcock and the Making of Psycho

ALFRED HITCHCOCK. NIEZNANA HISTORIA PSYCHOZY

ocena:8
Autor:Stephen Rebello
Tłumaczenie:Jarosław Rybski
Wydanie oryginalne:1990
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:336
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nikt, ale to nikt nie zostanie wpuszczony na salę po rozpoczęciu seansu!
Obejrzyj ten film od początku albo… wcale!


Hasło reklamowe „Psychozy”

„Psychoza” Alfreda Hitchcocka zrewolucjonizowała sztukę filmową, a samemu reżyserowi zapewniła ogromny sukces komercyjny i zaszczytne miejsce w historii kinematografii. Jej wpływ na późniejszy horror i gatunek thrillera jest dziś niezaprzeczalny. Dość powiedzieć, że w różnych rankingach, nawet po wielu latach od premiery filmu, wciąż wymienia się Normana Batesa, czy słynną scenę pod prysznicem jako najlepsze dokonania wszech czasów. Stephen Rebello, amerykański pisarz, dziennikarz i scenarzysta, w swej książce, „Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy”, wpuszcza nas za kulisy produkcji, prezentując niezwykłą historię powstania filmu, od samego pomysłu aż po śmiałą machinę promocyjną, która uczyniła ten obraz nieśmiertelnym.

Książka powstała na bazie wywiadów z reżyserem, aktorami i twórcami oraz prywatnych zapisków Hitchcocka. Utrzymana w reportażowym tonie, napisana z prozatorskim rozmachem, pozwala niemalże cofnąć się w czasie i wcielić się w niemego uczestnika wydarzeń przełomu 1959 i 1960 roku, kiedy to trzasnął pierwszy klaps na planie thrillera wszech czasów, jak często określa się „Psychozę”. Rebello w sposób bardzo sugestywny kreśli obyczajowe tło ówczesnej epoki, pokazując traumatyczny wpływ „dokonań” Eda Gaina na życie amerykańskiego społeczeństwa i inspiracje Roberta Blocha, którego obrazoburcza powieść posłużyła za kanwę scenariusza do produkcji równie kontrowersyjnego filmu. Książka podzielona jest na rozdziały, które w sposób chronologiczny opisują poszczególne etapy pracy Alfreda Hitchcocka nad wspomnianą produkcją. Co ciekawe, Rebello jest niemal zupełnie obojętny, jeśli chodzi o interpretacyjne zawiłości obrazu. W swoim spojrzeniu skupia się bardziej na sportretowaniu samego momentu tworzenia. Interesują go przede wszystkim nietuzinkowe pomysły Hitchcocka, metody pracy, relacje interpersonalne na planie filmowym, aspekty techniczne (patrz słynna scena pod prysznicem!), marketing i społeczna reakcja na dzieło „mistrza suspensu”.

„Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy” to książka zarówno o kultowej „Psychozie”, Alfredzie Hitchcocku oraz machinie Hollywood. Gdy po raz pierwszy, w 1990 r., publikacja ujrzała światło dzienne, od razu wzbudziła wielkie zainteresowanie miłośników X muzy i środowiska akademickiego. Po dziś dzień jest zresztą uznawana za jedną z najważniejszych pozycji, traktujących o filmowych zmaganiach Hitchcocka i obowiązkowym tytułem na wielu wyższych uczelniach. Książka pełna jest detali i rozmaitych ciekawostek, a całość sprawia wrażenie przygotowanej wręcz z maniakalną starannością. Rebello bada niemal każdy aspekt produkcji „Psychozy”, łącznie z jej wpływem na historię kina. Dawka wiedzy, przygotowana przez autora, jest potężna, trudno odmówić jej również fachowości. Ja sam jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką wykonał autor przy tworzeniu publikacji.

„Psychoza” jest filmem, o którym napisano już tak wiele, że każdy kolejny tekst może wydawać się komunałem lub interpretacyjną pętlą, która zjada własny ogon. Tymczasem Stephen Rebello stworzył książkę niezwykle świeżą, koherentną, wtłaczającą drugie życie w legendarny thriller Hitchcocka. Spojrzenie z perspektywy konkretnego projektu na twórczość „mistrza suspensu” rzuca nie tylko nowe światło na jego pracę, ale również zupełnie nowy punkt widzenia na samą „Psychozę” – i to nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że znasz ten film na pamięć.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ skarbnica wiedzy
+ lekki styl
+ rzuca nowe spojrzenie na pracę Hitchcocka i samą "Psychozę"
+ napisana wręcz z maniakalną starannością

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -