Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZACHOWUJ SIĘ JAK PORZĄDNY TRUP

Chovej se jako slušná mrtvola!

ZACHOWUJ SIĘ JAK PORZĄDNY TRUP

ocena:5
Autor: Antologia
Tłumaczenie:Konrad Bańkowski i inni
Wydanie oryginalne:2008
Wydanie polskie:2008
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Ilość stron:510
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Czuwała, kiedy zza ściany, w miejscu, na które rano wskazał Herbert, wynurzył się cień. Miał jedynie w przybliżeniu ludzki kształt, mocno rozdygotany, a w dodatku o zmiennej liczbie rąk. Jaśniejące oczy. Szyję wygiętą w złowieszczy, zwierzęcy sposób. Skradał się niczym złodziej. Niczym zabójca. Zbliżał się. Pochylił się nad jej łóżkiem, wyciągnął ręce (Trzy? Cztery?). Spróbowała go odepchnąć, jednak nie zdołała, jej palce przeniknęły przez niematerialne ciało, które nie stawiało żadnego oporu. [...] Zjawa o wyzowoleniunie nie marzyła, aż tak bardzo. Łaknęła raczej krwi, ludzkiej śmierci, której nie dostała. Duch miotał się i wściekał. [...] W tej samej chwili Herbert przypadł do niego i urwał jej głowę. [...]
- Już go nie ma – powiedział. Błękitna poświata zgasła.

/Fragment tytułowego opowiadania/

Fakt, że nasi południowi sąsiedzi są utalentowanymi pisarzami, nie jest żadnym odkryciem. Co więcej, to jest już oczywista oczywistość – swoisty pleonazm. „Zachowuj się jak poządny trup” po części jest tego dobrym potwierdzeniem, ale nie można również ukryć, że fragmentami także i zaprzeczeniem. Otóż to ów zbiór opowiadań jest mocno nierówny. Większość autorów wpadła na genialne, zakakujące i mrożące krew w żyłach pomysły, jednak część z nich nie wykorzystała swojego potencjału i najzwyczajniej w świecie w ich tekstach treść przerosłą formę.

„Zachowuj się jak porządny trup” to antologia opowiadań, której główną tematyką są spotkania ze śmiercią, w różnych jej postaciach. I tak czytelnik poznaje między innymi historię średniowiecznego szalbierza, który szukajac pewnej osoby trafia w sam środek piekielnej epidemii; przenosi się w niedaleką przyszłość, w której policjanci wcale nie reprezentują instytucji chroniącej prawo i sprawiedliwość; staje się nowoczesnym krytykiem literackim, który w swojej osobie łączy teorię literatury z cyberbiotyką i genetyką; jest świadkiem niecodzinnych egzorcyzmów prowadzonych przez żywe trupy; jeździ praskim metrem współpodróżując z seryjnym mordercą.

Paleta tematów już na pierwszy rzut oka zaciekawia. Najmocniejsze teksty zbioru należą do Ondřeja Neffa i na prawdę stanowią przerażające perełki literatury grozy. Autor nie tylko zaskakuje, ale prowadzi swojego rodzaju grę z rzeczywistością, która stanowi komentarz ludzkiej egzystencji.
Opowiadanie „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, stylizowane na telewizyjny wywiad, jest faworytem antologii i nie tylko szokuje, ale również skłania do refleksji nad naturą człowieka i jego pędem ku bogactwie i sławie.
Niestety wielkim rozczarowaniem okazuje się być tekst tytułowy, autorstwa Jany Rečkovej, który w swoim założeniu miał chyba stanowić makabryczne love story. Jednak makabry w nim „jak na lekarstwo” a i to „love” niczym nie zaskakuje.

Nieukrywanym atutem książki jest barwny i fascynjący język, który wespół z mroczną tematyką śmierci stanowi ciekawą mozaikę. Czesi potrafią pisać. Tylko, co z tego jeśli zdarza się, że nie zawsze potrafią wykorzystać swój potencjał. Jak dla mnie za dużo tu sztampowej fantastyki, a za mało horroru. Fachowość opisu procesów biologicznych, nowinki techniczne, futuryzm i groteska nie przerażają, a raczej powodują, że w pewnym momencie człowiek zapomina o czym czyta i faktycznie zachowuje się jak porządny trup – odpływa w objęciach Morfeusza.

Chcąc dokanać podsumowania i ogólnej oceny książki trzeba wziąć do ręki kalkulator i z zimną, matematyczną precyzją policzyć jej plusy i minusy. Wychodzi niemalże idealna sinusoida.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ pomysłowość;
+ styl i język;
+ gorzka refleksja nad naturą człowieka.

Minusy:

- nierówność opowiadań;
- duża przewidywalność;
- momentami przerost treści nad formą (a czasami na odwrót).

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -