Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AGENT DOŁU. DIABELSKA DOGRYWKA

AGENT DOŁU. DIABELSKA DOGRYWKA

AGENT DOŁU. DIABELSKA DOGRYWKA

ocena:9
Autor:Marcin Wolski
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:SuperNOWA
Ilość stron:276
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„[…] Jesteś dwunastym z kolei potomkiem szatana, owocem przypadkowej przygody pięknej Małgorzaty i Mefista, które to dziecko doktor Faust wychował własnym kosztem.
- Ja?...
- Prawdziwe diabły z czasem wymarły lub wycofały się w głąb Ziemi. […] Na straży interesów pozostał tylko nasz ród. […] Nogi ugięły się pod młodym człowiekiem. […] I kiedy wchodził w rozedrganą czeluść, poczuł pod sobą spoconą bryłę o fakturze sparciałej opony, z nadnaturalnymi piersiami gubiącymi się gdzieś pod pachami, natrafił na bezzębne usta i zetknął się ze słomianymi włosami pachnącymi trupem, grozą i śmiercią…”.

Wyobraź sobie taką sytuację: żyjesz sobie spokojnie, nie wadząc nikomu. Prowadzisz żywot typowego dla swojej klasy społecznej trzydziestoparolatka. Nie jesteś osobą wierzącą, ale nie jesteś też do końca ateistą. Po prostu przestałeś ufać wartościom, które ktoś ci kiedyś wpoił w szkole na lekcjach religii. I nagle okazuje się, że niebo i piekło istnieją naprawdę, co więcej na ziemi trwa nieustanna walka pomiędzy nimi. A ty, ku swemu zaskoczeniu, należysz do tych drugich, a twoja rodzina od zarania dziejów jest spokrewniona z jednym z najwyżej postawionych diabłów w piekle. W myśl zasady, że od swojego przeznaczenia nie da się uciec, stajesz się wysłannikiem piekieł – agentem Dołu, na którym spoczywa ogromne zadanie. Masz rozpocząć Apokalipsę.

Właśnie taka historia stała się kanwą powieści „Agent Dołu” Marcina Wolskiego, a jej główny bohater, Meff Fawson, został piekielnym tajniakiem na usługach samego Mefistofelesa.
Fabuła na pierwszy rzut oka zdaje się tendencyjna i naiwna. Tak jednak nie jest. Wolski z niezwykłym wyrafinowaniem posłużył się konwencją horroru i sensacji, by w przewrotny sposób ocenić przemiany polityczne lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Oczywiście każda interpretacja jest subiektywną sprawą każdego czytelnika, dlatego tę kwestię pozostawię w spokoju, by nie umniejszyć (lub nazbyt powiększyć) przyjemności lektury książki.

Wolski, wykorzystując tradycję horroru, rozpoczyna jego nowy wymiar. Pokazuje, że nawet tak utarta tematyka może być zaskakująca i nad wyraz ciekawa. Prócz diabelskiego wątku pojawiają się tutaj wampiry, wilkołaki, żywe trupy, nimfy oraz cała plejada znanych i „lubianych” horrorowych postaci (z Drakulą i baronem Frankesteinem na czele). Pisarz bawi się konwencją, czym zaskarbia sobie sympatię czytelnika. Z hitchcockowskim zacięciem gra zasadami suspensu, powodując że w tekście brak oczywistości. Efekt ten potęguje ogromna dawka groteski i absurdu, która jest jednym z najważniejszych wyznaczników pisarskiego stylu Wolskiego.
Istotnym jest tu także aspekt dobrze przemyślanej, wciągającej fabuły. Wydawać by się mogło, że tekst, reprezentujący typ powieści sensacyjnej, naszpikowany został ogromną ilością błędów logicznych i dziur fabularnych. „Agent Dołu” jest w stu procentach przemyślany, a każdy wątek spełnia rolę dobrze naoliwionego trybu większej maszyny. Nic nie jest papierowe i sztuczne, a dopisane nieco później zakończenie, zatytułowane „Diabelska dogrywka”, jest tego potwierdzeniem. Niezwykle przewrotnym – zarówno pod kątem stylistycznym jak i filozoficznym.

Ogólnie rzecz biorąc powieść Wolskiego jest doskonałą pozycją dla tych wszystkich, którzy od horroru wymagają czegoś więcej niż tylko wszechogarniającej grozy w jej czystej postaci. „Agent Dołu” to współczesna humoreska, korzystająca w swej inspiracji z założeń literatury grozy. Można przeczytać ją naiwnie, ale wtedy nie będzie już tak zaskakująca. Choć nie jest to łatwe zadanie, bowiem autor to politolog, filozof, historyk a przede wszystkim satyryk w jednej osobie. By w pełni ogarnąć meandry jego myśli trzeba się trochę na tym wszystkim znać. Niemniej warto włożyć w to trochę wysiłku i zaangażowania, bowiem uczymy się całe życie, a każda wiedza może być przydatna. Zwłaszcza, gdy „wysłannicy piekła są wśród nas, a koniec świata jest już blisko”.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wszechobecna groteska i absurd,
+”polityczny” wymiar,
+ wciągająca, dobrze przemyślana fabuła,
+ wieloaspektowa paleta postaci,
+ nie dla „naiwnego” czytelnika.

Minusy:

- aby w pełni zrozumieć wydźwięk książki trzeba mieć sporą wiedzę (koniecznie z zakresu filozofii
i politologii).

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -