Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BÓG HORROR OJCZYZNA TOM 1

BÓG HORROR OJCZYZNA TOM 1

BÓG HORROR OJCZYZNA TOM 1

ocena:9
Autor:Łukasz Radecki
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Wydaje.pl
Ilość stron:97
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

- Na waszym miejscu nastawiłbym się na coś naprawdę mocnego - odezwał się
Nowicki.
- Myślisz, że nie wiem co to są filmy ostatniego tchnienia? - obruszył się Stonka.
- Że zwymiotuję na widok mordowanej dziewczyny? Widziałem wystarczająco dużo śmierci, by wiedzieć, że nic co ludzkie nie żyje wiecznie, tylko gnije, śmierdzi i...

„Bóg Horror Ojczyzna” – najnowsze „dziecko” Łukasza Radeckiego to zbiór dwóch mikropowieści, a w zasadzie opowiadań, traktujących o parze agentów Katolickich Służb Specjalnych, którzy z zacięciem słynnych skądinąd bohaterów serialu „Z archiwum X”, zajmują się rozwiązywaniem kryminalnych zagadek. W pierwszym tekście agenci Stonka i Maks szukają sprawcy, który zabił nastolatka, pozorując morderstwo na akt rytualnej ofiary satanistów. W przypadku drugiego opowiadania czytelnik poznaje historię śledztwa w sprawie serii brutalnych zgonów związanych z produkcją makabrycznych filmów typu snuff.

Ten niewielkich rozmiarów e-book to kamień milowy dla polskiego horroru literackiego. Oto po raz pierwszy wymieszane zostały wszelkie możliwości jakie daje literatura grozy – mamy tutaj tekst łączący w sobie elementy horroru, kryminału, fantastyki i groteski, a wszystko to sprawnie okraszone dużą dawką gore.
W książce dominuje ironia, absurd i humor najczarniejszy z czarnych. Ta, z jednej strony nieprawdopodobna, wizja niedalekiej przyszłości, staje się całkiem możliwym koszmarem jutra. Radecki kpi sobie z rzeczywistości i gra konwencją. Maks i Stonka odbiegają od tradycyjnego wizerunku tajnego agenta, do którego przywykło społeczeństwo. Nie są wyelegantowani i szarmanccy jak James Bond, nie są tajemniczy jak Will Graham, nie są wysportowani jak Ethan Hunt. Są za to prawdziwi, niepowtarzalni i niesamowicie kontrastowi w stosunku do świata w jakim dane jest im żyć. Autor stworzył postacie, które są wypadkową naszych czasów i tego, co może się z nami stać jeśli nie zaczniemy patrzeć na pewne rzeczy ze stosownym dystansem.

Cieszy zatem fakt, że przygody Maksa i Stonki to zapowiedź całego cyklu, który zostawi swój ślad w Polsce i nie tylko. Autorowi udało się wyciągnąć z horroru to, co najlepsze. Esencja gore i czarnego, dosadnego humoru to swoiste katharsis dla duszy i ciała. Bo kto powiedział, że oczyszczenie musi męczyć, a nie być dobrą zabawą?

„Bóg Horror Ojczyzna” to doskonały „wciągacz czasu”, szkoda, że tak krótki – te dziewięćdziesiąt parę stron „połyka” się w okamgnieniu. Forma i styl świetnie współgrają z treścią, nie nużąc czytelnika. Makabra wespół z dosadnością gore wzbudzają ten właściwy, „wstrętny” dreszcz emocji. Radecki wie, co robi. Jest doskonałym czeladnikiem swojego fachu, który nie zawiedzie nawet najbardziej wymagającego horroromaniaka.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ mix sensacji, horroru, kryminału i groteski,
+ postacie, które pozostawią solidny odcisk glana w polskiej literaturze grozy,
+ wizja alternatywnej przyszłości Polski,
+ czarny humor i gore w najlepszym wydaniu.

Minusy:

- trochę za krótka – chcemy więcej!

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -