Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIEMY STRACH

UNSPEAKABLE

NIEMY STRACH

ocena:8
Autor:Graham Masterton
Tłumaczenie:Paweł Wieczorek
Wydanie oryginalne:2005
Wydanie polskie:2012
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:240
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Graham Masterton wciąż pozostaje jednym z najbardziej pracowitych pisarzy współczesnych. Można utyskiwać, oczywiście, na pojawiający się czasem schematyzm, na proste konstrukcje fabuły, czy prymitywnie rozwinięte wątki. Trzeba jednak przyznać, że autor pozostaje jednym z najlepszych, najpopularniejszych i najbardziej wpływowych obecnie pisarzy grozy. Coraz częściej zdarza mu się też mieszać gatunki, co daje piorunujące wrażenie. Wybornym tego przykładem jest „Niemy strach”, mocna mieszanka thillera, dramatu i horroru, która nie pozostawi czytelnika obojętnym.

Bohaterką utworu jest Holly Summers, głuchoniema kobieta, która współpracuje z policją wykorzystując swój talent do czytania z ruchu warg. Prywatnie jest wdową samotnie wychowującą małą córeczkę, zaś jej podstawowym zajęciem jest opieka nad maltretowanymi dziećmi. Pewnego razu zostaje wezwana do przypadku pobicia małego chłopca przez ojca. Mężczyznę udaje się powstrzymać dopiero siłą, mimo to Indianin nie poczuwa się do winy, twierdząc, że chciał wytłuc diabła z dziecka. Co więcej, rzuca na Holly przekleństwo Kruka, które ma stopniowo pozbawić jej życie sensu i radości. Kobieta nie wierzy w zabobony, jednak już wkrótce jej sprawy zawodowe i prywatne zaczynają się bardzo komplikować. Narasta spirala strachu i grozy, a Holly podejrzewa coraz to nowe osoby o czyhanie na jej życie i przysparzanie jej kłopotów. Coraz częściej jednak obawia się, że klątwa Kruka nie jest wymysłem. Cios przychodzi zaś z najbardziej niespodziewanej strony.

„Niemy strach”, wydany wcześniej w Polsce jako „Koszmar” jest jedną z mocniejszych książek autora. Masterton porusza tu wiele bardzo drastycznych tematów, takich jak przemoc wobec dzieci, molestowanie seksualne, pedofilia, gwałt. Z typowym dla siebie stylem nie przymyka oczu na tematy straszne, tylko zanurza się w nich rzucając przed oczy czytelnika sytuacje i sceny naprawdę wstrząsające. Jest w tym utworze kilka momentów, które zapadną mi w pamięć na zawsze, bowiem pewnych zdarzeń nie da się już z nich wymazać. Wstrząsające, brutalne, okrutne opisy praktyk ludzi z jakimi Holly styka się w pracy są tym bardziej przerażające, że nie ma w nich żadnych elementów nadprzyrodzonych, a całe zło, zboczenie i odraza tkwi w człowieku, często pozornie normalnym i ułożonym, jak w przypadku zamożnego ojca od lat molestującego swoją małą córkę. Takich okrutnych, przerażających historii Masterton nie oszczędza czytelnikowi.

Oszczędza natomiast nudy. Akcja gna do przodu, momentami aż za szybko. Osobiście uznaję to za plus lektury, która i tak porusza dużo wątków i miesza wiele tropów, nie popadając w zbędne mielizny i dłużyzny. Jednak na pewno znajdą się osoby, które stwierdzą, że wątki są poruszone zbyt pobieżnie, a postacie zbyt schematycznie. Nie da się ukryć, że jest to lektura krótka, na jeden, góra dwa wieczory. Wolę jednak książki krótkie, ale zapadające w pamięć, niż te, które czytam długo, a po lekturze zapominam o czym było. Powtórzę raz jeszcze, „Niemego strachu” nie zapomnicie. Szczególnie dzięki przewrotnemu finałowi, który zdąży wywinąć dwa gwałtowne zwroty przed końcem a i tak wyląduje w miejscu, jakiego się nie spodziewacie.

Warto tu też wspomnieć o wątkach nadprzyrodzonych, które wyjątkowo odgrywają tu rolę marginalną, żeby nie powiedzieć mylącą, Masterton długo nas zwodzi, czy rzeczywiście mamy do czynienia z klątwą, czy po prostu splotem nieszczęśliwych wydarzeń. Odpowiedź jest zadowalająca. Tak jak i lektura, która miłośnikom wyszukanej literatury nie podniesie ciśnienia, ale ucieszy wszystkich zwolenników dobrej i mocnej rozrywki. W moim prywatnym odczuciu jest to jedna z najlepszych i najbardziej wstrząsających książek Mastertona. Szczerze polecam!
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ kapitalny, ciężki klimat
+ zaskakująca fabuła
+ zwraca uwagę na poważne problemy dotyczące molestowania, pedofilii i okrucieństwa wobec dzieci
+ wielowątkowy, zapadający w pamięć finał

Minusy:

- bardzo krótka (na wieczór, góra dwa)
- większość wątków jest ledwie zarysowana
- niektórym może przeszkadzać nadmierna brutalność, innym prosty, niewyszukany język

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -