Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHTRUNNERS, THE

NIGHTRUNNERS, THE

NIGHTRUNNERS, THE

ocena:7
Autor:Joe R. Lansdale
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:1995
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Carroll & Graf Pub
Ilość stron:243
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Joe R. Lansdale to niezwykle płodny literacko autor, który jednak w Polsce jest zupełnie nieznany. Opublikował ponad 30 powieści i kilka setek opowiadań. Jego proza jest tak różnorodna, że po dziś dzień krytycy mają problem z określeniem łam gatunkowych jego twórczości. Lansdale z powodzeniem sięga bowiem po western, horror, science fiction, thriller i mystery. Jego teksty bywają czasem tak zwariowane, że spokojnie mogłyby również wylądować na półce z napisem „bizarro”. Amerykanin jest także jednym z czołowym postaci ruchu literackiego z przełomu lat 80-tych i 90-tych o nazwie splatterpunk, który za cel stawiał sobie dosadne obrazowanie, pełne przemocy, seksu, dekadencji z wyalienowanymi bohaterami w tle. „The Nightrunners” to właśnie jedna z przykładnych splatterpunkowych książek.

Brian i Clyde to dwójka zdegenerowanych nastolatków, którzy swoje wolne chwile spędzają na dręczeniu słabszych, odurzaniu się narkotykami i przygodnym seksie. Nie mają żadnych zasad moralnych, ani skrupułów. Potrafią bez pardonu skopać dyrektora szkoły, nie mają też hamulców przed pozbawieniem kogoś życia. Któregoś dnia, wraz z kolegami, postanawiają zadać gwałt pewnej atrakcyjnej nauczycielce, Becky. Na następstwa tego czynu nie trzeba długo czekać. Clyde trafia w ręce stróżów prawa, ale wkrótce popełnia samobójstwo w swojej celi. Pozostający na wolności Brian, nie mogąc pogodzić się ze stratą przyjaciela, wraz ze swoimi kompanami postanawia raz jeszcze złożyć wizytę Becky i jej mężowi Monthy’emu.

„The Nightrunners” jest drugą powieścią, napisaną przez Joe R. Lansdale’a. Powstała w 1982 r., pierwotnie jako „Night of the Goblins”, wydana została dopiero pięć lat później, już jako „The Nightrunners”. W odróżnieniu od późniejszych utworów autora, „The Nightrunners” to książka bardzo szorstka, przesycona pesymizmem, złem i degrengoladą. Nie ma tu miejsca ani na odrobinę humoru, czy puszczanie oka do czytelnika. To prawdziwie ponury spektakl okrucieństwa, gwałtu, zemsty, opętania i jednocześnie historia o pokonywaniu tkwiących w ludziach barier. Lansdale dotyka zła w najczystszej postaci. Zimnego, okrutnego i zwyczajnie wstrząsającego. Dawka przemocy jest naprawdę przytłaczająca. Obrazy w rodzaju wlewania siłą benzyny do ust; odciętych jąder spadających u boku przerażonych Becky i Monthy’ego, czy zmasakrowanego krocza Angeli z pewnością niełatwo będzie wyrzucić z pamięci. Ta literacka makabra potęguje wrażenie niewysłowionej grozy, która towarzyszy wydarzeniom powieści.

Gdyby Lansdale pominął nadprzyrodzony wątek, myślę, że wydźwięk książki byłby jeszcze mocniejszy. Pojawienie się Boga Brzytwy osłabia bowiem realizm powieści, dając czytelnikowi szansę do utwierdzenia się, że to tylko fikcja literacka, kolejny horror. Pewne obiekcje można mieć również wobec prostolinijnej fabuły oraz nieco zbyt szybko rozpisanego finału. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę to, że była to dopiero druga napisana przez autora powieść, która dopiero zapowiadała jego talent i późniejszy sukces jako pisarza.

Pomimo drobnych mankamentów, „The Nightrunners” to wciąż jedna z najbardziej brutalnych i najmroczniejszych powieści Amerykanina, która stanowi potwierdzenie oryginalności jego pisarstwa. Dobry, surowy horror, który uderza mocno i trafia dokładnie tam, gdzie powinien.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ brutalna
+ przerażająca
+ mroczna
+ ocieka złem i zgnilizną moralną

Minusy:

- prostolinijna fabuła
- nadprzyrodzony wątek łagodzi wydźwięk powieści
- zbyt szybko rozpisany finał

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -