Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WIELKI MARSZ

The Long Walk

WIELKI MARSZ

ocena:9
Autor:Richard Bachman
Tłumaczenie:Paweł Korombel
Wydanie oryginalne:1979
Wydanie polskie:1999
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Ilość stron:244
Autor recenzji:Fersken/Aqueda/Paranoid Android
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.31
Głosów:49
Inne oceny redakcji:
QQ - 10

Ray Garraty zgłasza się do pewnej gry - Wielkiego Marszu - który jest narodową rozrywką. Cała zabawa polega na tym, aby dotrwać morderczy marsz do mety. W grze bierze udział 100 dobrowolnych uczestników, zmagania kończą się wraz ze śmiercią przedostatniego z nich, którego śmierć wyznacza metę.
Zasadą przewodnią jest jednak to, że uczestnik, który nie może iść dłużej, zatrzyma się - ginie - rozstrzelany przez eskortę żołnierzy towarzyszących (pilnujących) przez cały czas trwania marszu.
Ludzie zgłaszający się do wzięcia udziału w grze nie zdają sobie sprawy, iż wygrać (przeżyć) może tylko jeden z nich, lecz podczas drogi odkrywają, że tak naprawdę nie ma wygranych (poprzedni zwycięzcy albo zmarli albo oszaleli), a wysiłek jest ponad ludzkie siły. Widzowie witają owacyjnie uczestników pokonujących drogę, w każdym mieście wywieszają transparenty i skandują imiona swoich faworytów. Każdy z uczestników dostaje codzienny przydział jedzenia i picia, ale po pewnym czasie większość popada w apatię nie rozróżniając nawet życia od śmierci. Show transmitowany jest 24 godziny na dobę, traktowany jako narodowa rozrywka i dobra zabawa..

Stephen King pokazuje nam w "Wielkim marszu" alternatywną wizję przyszłości, w której Ameryka sterowana przez media tworzy koszmarne reality-show będący rozrywką narodową horror, gdzie na oczach telewidzów giną kolejni uczestnicy, zmagający się ze sobą swoją psychiką i wytrzymałością.
Jest to moim zdaniem najlepsza powieść wydana pod pseudonimem Bachman. Książka wydana w 1979 roku przez lata nie utraciła swojej świeżości, a jak na czas swojego powstania jest jednym z najoryginalniejszych horrorów, jakie się ukazały. Nasuwa się jednak pytanie czy te pesymistyczne wizje przyszłości nie ziszczą się, zważywszy na fakt, że powstaje coraz więcej programów tego typu w naszym dzisiejszym świecie - a za kilka lat możemy obudzić się na fotelu z pilotem w ręku śledząc śmierć kolejnych uczestników "Wielkiego marszu".

Podsumowując, książkę można traktować jako historię o stopniowym upadku człowieka jako takiego. King pyta o możliwość przekraczania wszelkich barier i granic. Jest to także bardzo trafny, psychologiczny obraz zmagań i analiza motywacji kierujących ludzkim postępowaniem. Nie jest to typowy horror (ale do tego King zdążył nas już przyzwyczaić), a raczej surrealistyczny thriller z wątkiem pseudofilozoficznym (przemyślenia uczestników marszu). Utwór można traktować jako ostrzeżenie skierowane do nas, jak też całej ludzkości, w którym autor pokazuje nam do czego doprowadzić może utrata wszelkich wartości, ideałów oraz chciwy świat rozrywki, pieniędzy - ostrzega przed zatraceniem się w szale wolności, przełamywania wszelkich barier, czego konsekwencją jest śmierć lub szaleństwo. Książka jest jak zwykle u tego pisarza na bardzo wysokim poziomie, cechuje ją niezwykły klimat pozostawiający bardzo niezwykłe wrażenia. Można interpretować ją na wiele sposobów, ale warto przemyśleć czy i nasze życie nie jest taką drogą, którą musimy przejść, tak jak przechodził ją Garraty. "Wielki marsz" to wspaniała książka, którą warto polecić zarówno wszystkim miłośnikom horroru, jak i tym, których zainteresowania sięgają dalej niż tylko szklany ekran telewizora.

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 10 i napisał:

Niezbyt wesoła wizja przyszłości wysnuta przez S. Kinga. „Wielki Marsz” to nie tylko horror, ale także mroczna, psychologiczna opowieść o walce (z samym sobą, strachem, resztą uczestników, jak też całym społeczeństwem amerykańskim ślepym, nieczułym, żądnym chorej rozrywki, krwi), tragedią biorących udział (nie zdających sobie do końca sprawy co robili podejmując wyzwanie) i grze, która toczy się o najwyższą stawkę – życie ludzkie..
Od wydania książki (1979) minęło już 25 lat, lecz nie zestarzała ona się nawet trochę, a wręcz przeciwnie - wizje snute w powieści wydają się tym bardziej rzeczywiste w dobie programów typu realisty-schow, telewizji sterującej naszym życiem oraz wszechobecnego przyzwolenia na czynienie rzeczy sprzecznych z naszą moralnością.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ cytaty; bardzo trafnie dobrane i wprowadzające w klimat poszczególnych rozdziałów i części
+ kreacja bohaterów; w tym wypadku duża ilość bynajmniej nie oznacza obniżenia jakości, niezwykłe portrety psychologiczne są bez zarzutu
+ opisy; bardzo sprawnie wplecione i wyważone
+ króciutka scena, w której główny bohater podchodzi do obcej dziewczyny i całuje ją ;)
+ autor hipnotyzuje nas na pozór banalną konwencją; jak zawsze u Kinga maksimum wyciśnięte z minimum :)
+ zakończenie (dziwnym trafem zakończenia otwarte wychodzą Kingowi o niebo lepiej...)
+ jeżeli zaczniecie zaznajamiać się z Kingiem od tej pozycji na pewno sięgniecie po następne !!!

Minusy:

- łatwo przewidzieć KTO dotrwa do końca marszu.

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -