Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NOWY DRAPIEŻNIK

NOWY DRAPIEŻNIK

NOWY DRAPIEŻNIK

ocena:7
Autor:Zbigniew Zborowski
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Zysk i S-ka
Ilość stron:486
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Rodzimy horror w długiej formie to wciąż rzadkość, a nowych autorów powieści grozy prawie zupełnie nie widać. Dlatego każde nowe nazwisko, firmujące okładkę książki, śledzone jest w „branży” z niezwykłą atencją. Tym oto sposobem na biurko naszej redakcji trafił egzemplarz „Nowego Drapieżnika” Zbigniewa Zborowskiego, który co prawda jest całkiem niezłą pozycją, lecz nie jest TYM horrorem, na który wszyscy czekamy.

Maciej Kindżej, niegdyś nieuleczalnie chory chłopak, kaleka przykuty do łóżka, dziś przystojny i pełen wdzięku mężczyzna, odnoszący same sukcesy. Jego przypadek od lat stanowi niewyjaśnioną zagadkę dla lekarzy. Nikt nie wie, że Maciej nie jest zwykłym człowiekiem i posiada cechy, charakterystyczne dla… drapieżców. Tymczasem Warszawą wstrząsa tajemnicza śmierć gangstera. Prowadzący śledztwo Madejski ze skłonnościami do alkoholu oraz marząca o wielkiej karierze dziennikarka Iza, idą śladem zbrodni, która prowadzi prosto do Kindżeja.

„Nowy drapieżnik” to powieść łącząca w sobie wątki kryminalne i w nieco mniejszym stopniu grozy, której fabuła zogniskowana jest wokół dochodzenia, mającego ustalić okoliczności popełnionej zbrodni. Akcja mocno jest osadzona w miejskiej przestrzeni Warszawy, utkanej melinami, straszącymi pustostanami i „dziuplami” organizacji przestępczych, które egzystują obok lśniących wieżowców ze szkła i stali. Zborowskiego interesuje przede wszystkim ta mroczniejsza strona stolicy i tej wizji podporządkowany jest cały świat przedstawiony. Każdy z bohaterów nosi jakąś skazę – a to piętno alkoholizmu, samouwielbienia, egoizmu, manipulacji, czy pogoni za sławą i mamoną za wszelką cenę. To uniwersum szarości, smutku i upodlenia, nie dające nadziei na lepsze jutro. Tylko silni i bogaci jakoś sobie radzą. Zborowski kreśli tu przejmujący, pełen skrajności, choć miejscami nieco przerysowany, obraz współczesnej Polski. W tej bezwzględnej rzeczywistości pojawia się Kindżej, człowiek wyciągnięty jakby żywcem z teorii Darwina, który posiadł niezwykłą zdolność adaptacji do otoczenia, łącząc w sobie cechy ludzkie i zwierzęcych drapieżników. Daje mu to niezwykłą przewagę, ale bywa również źródłem jego słabości. To przede wszystkim wątek Kindżeja ożywia utwór nutą fantastyki, a parę scen, szczególnie na początku „Nowego Drapieżnika”, może się spodobać fanom literackiej grozy. Większa część książki wpisuje się jednak w nurt kryminału, a ściśle rzecz ujmując powieści kryminalno-sensacyjnej.

Dobre tempo powieści, nienaganny warsztat, parę cliffhangerów i humorystyczne wstawki sprawiają, że „Nowego Drapieżnika” czyta się całkiem nieźle, choć jest kilka rzeczy, które osłabiają wydźwięk książki. Przede wszystkim, najbardziej interesujący bohater, czyli Kindżej aż prosi się o pogłębiony rys i rozwinięcie wątków z nim związanych. Archetyp ambitnego stróża prawa ze skłonnościami do alkoholu, który uosabia postać Madejskiego, jest dość wyeksploatowany, podobnie jak gliniarza-wesołka. Mało oryginalnie też się prezentuje postać dziennikarki Izy, kolejnej niewolnicy korporacji. Zupełnie zbędny, by nie powiedzieć naiwny, wydaje się także miłosny akcent między Izą a Kindżejem – być może jego obecność wynika to z faktu, że na co dzień autor książki pracuje w czasopiśmie dla kobiet. Pomijając te mankamenty, otrzymujemy jednak sensowną powieść, która co prawda zahacza o wiele literackich schematów (miejscami może nawet za bardzo), lecz w kategoriach czysto rozrywkowych, wywiązuje się ze swojego zadania bardzo dobrze. Zborowski ogrywa popkulturowe kalki lekkością swojego pióra, przez co lektura „Nowego Drapieżnika” jest zwyczajnie zajmująca. A zważywszy na fakt, że jest to debiut, przyznajemy książce solidną siódemkę. Krótko mówiąc, 1:0 dla autora.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ warsztat
+ tempo powieści
+ ciekawe zwroty akcji

Minusy:

- schematyczni bohaterowie
- mało wiarygodny wątek miłosny

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -