Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WALKING DEAD. UPADEK GUBERNATORA - CZ. 1

THE WALKING DEAD. THE FALL OF THE GOVERNOR - P. 1

WALKING DEAD. UPADEK GUBERNATORA - CZ. 1

ocena:8
Autor:Robert Kirkman Jay Bonansinga
Tłumaczenie:Bartosz Czartoryski
Wydanie oryginalne:2013
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:248
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jeszcze nigdy w dziejach popkultury zombiaki nie przeżywały takiego okresu prosperity, jak właśnie teraz. Spora w tym zasługa samego „The Walking Dead”, który nakręcił spiralę popularności nieumarłym. Najnowsza literacka odsłona historii o anomicznym świecie opanowanym przez zombie po raz kolejny świetnie uzupełnia uniwersum Roberta Kirkmana i dostarcza wspaniałego dreszczyku emocji.

Philip Blake, zwany Gubernatorem, stworzył w Woodbury oazę spokoju i bezpieczeństwa, zewsząd otoczoną śmiercią i przemocą. To tutaj życie ma pozory normalności i przypomina egzystencję znaną sprzed epidemii. Ma to też swoją cenę. Bezwzględna selekcja jednostek i bezgraniczne posłuszeństwo wpisane są w kodeks Woodbury, zrodzony w szalonym i despotycznym umyśle Gubernatora. Jedyną rozrywką są natomiast walki gladiatorów, które gromadzą prawdziwe tłumy i mają rozładowywać napięcie wśród samych mieszkańców. Właśnie tutaj trafiają Rick, Michonne i Glenn. Gubernator ma wobec nich specjalne plany…

Jay Bonansinga i Robert Kirkman kontynuują literacką wizję wydarzeń z uniwersum “The Walking Dead”. Interesujące jest to, że mimo znajomości komiksu i serialu, powieść czyta się z takim zaangażowaniem, jakby cała historia stawała nam przed oczami po raz pierwszy. Spora w tym zasługa tego, że książkowe wydarzenia oglądamy z różnych punktów widzenia, co znacznie poszerza perspektywę poznawczą, nawet jeśli znamy na pamięć „Żywe Trupy” z innych mediów. Z drugiej strony, „The Walking Dead. Upadek Gubernatora” to zwyczajnie bardzo dobra powieść, nieźle napisana, o przemyślanej konstrukcji i oferująca dokładnie to, czego oczekuje czytelnik – nowego spojrzenia na starą historię.

Prawdziwy nokaut czeka w finale. Festiwal okrucieństwa i wymyślnych tortur jest o wiele bardziej sugestywny niż w komiksie, nie wspominając nawet o serialu. Kunszt zadawania bólu jest tu porażający, a przy tym niezdrowo fascynujący. „The Walking Dead. Upadek Gubernatora” jest chyba również najciekawszą odsłoną literackiego uniwersum „Żywych Trupów”, skupiając uwagę na najbarwniejszych bohaterach cyklu. Nie bez znaczenia jest tu również obecność samego Gubernatora, arcyłotrwa „The Walking Dead”, który dopiero tutaj pokazuje, na co go tak naprawdę stać. Podobnie, jak w poprzednich częściach, na żadne przełomy fabularne nie ma co liczyć, ale z pewnością książkowa wersja „Żywych Trupów” będzie cennym uzupełnieniem tego, co już doskonale znamy.

„Upadek Gubernatora” to dopiero przedsmak ostatecznej rozgrywki z Blake’em, bowiem powieść została podzielona na dwie części, więc zakończenie historii poznamy dopiero jesienią 2014 r. Wnioskując po tym, co już otrzymaliśmy, warto czekać, bo książka aż skrzy od emocji, a ludzki dramat przybiera tutaj niespotykane wręcz rozmiary – a to zawsze było najcenniejsze w tej serii.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ mocny i sugestywny finał
+ portrety psychologiczne
+ dobre uzupełnienie historii, znanej z komiksu
+ emocje i ludzki dramat

Minusy:

- podział na dwa tomy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -