Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BESTIA

BESTIA

BESTIA

ocena:7
Autor:Piotr Rozmus
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Videograf
Ilość stron:456
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Statystyka uczy, iż z pewnym, acz nieznacznym prawdopodobieństwem w naszym sąsiedztwie, w naszej najbliższej okolicy żyć mogą ludzie, których psychika, zachcianki czy ciągotki są równie przerażające, co najmroczniejsze filmy grozy. Nie tak rzadko słyszy się o tajemniczo pokiereszowanych ciałach odnajdywanych gdzieś na poboczach, polach czy pustostanach. Podobnie turystyczny raj województwa zachodniopomorskiego, Szczecinek, z dnia na dzień z idyllicznego, spokojnego miasteczka staje się miejscem wyrafinowanych, odrażających zbrodni, słusznie budzących niepokój tamtejszych mieszkańców. Nieznaczny wydawałoby się promil prawdopodobieństwa przekłada się na zmasakrowane ciała i społeczną bezradność. Nieomylna statystyka sprowadza do Szczecinka prawdziwą Bestię.

Gdyby chodziło o tylko jedno ciało, można by uznać to za jednorazowe, niebędące częścią żadnego wzoru morderstwo. Ale w Szczecinku zmaltretowanych zwłok przybywa, a każde kolejne zwłoki prawdopodobnie można przypisać jednemu i temu samemu oprawcy. Co więcej, dochodzi również do porwań w biały dzień, przez co zaryglowane drzwi domów i mieszkań wydają się niewystarczającym środkiem bezpieczeństwa. Tak się składa, że morderstwa zbiegają się z przybyciem do miasteczka emerytowanego policjanta, Roberta Donovana, który po latach służby w Szczecinie powraca w swoje rodzinne strony, aby odpocząć od traumatycznych wydarzeń z przeszłości, które odebrały mu jego ukochaną córeczkę oraz poróżniły z partnerką. To nie wszystko - z więzienia wychodzi zbrodniarz, którego Donovan wsadził za kratki i którego dziełem były wszelkie tragedie, jakie go dotknęły. Przestępca, który uważa, że musi dokonać ostatecznej zemsty na gliniarzu, który zapuszkował go na wiele lat. Chcąc nie chcąc, Donovan włączy się w poszukiwania maniakalnego mordercy. Jednocześnie jednak będzie zmuszonym uciekać przed własną przeszłością i być gotowym na konfrontację z jego osobistymi Bestiami.

Motyw psychopatycznego, pozbawionego skrupułów mordercy umiejscowiony w realiach małomiasteczkowej polskiej sielanki wydaje się szalenie odważny - przecież zaburzenie naszej rodzimej, polskiej równowagi, naruszenie rodzinnego spokoju wydaje się ciągle w polskiej literaturze czymś oderwanym od rzeczywistości. Pan Rozmus wziął więc na siebie ciężkie zadanie, któremu jednak zupełnie dobrze podołał. Nie tylko dlatego, że fabularnie książka jest bardzo spójna, ale też ze względu na mnogość wątków, które z jednej strony bronią się jako indywidualne historie, a z drugiej świetnie się przenikają. Mamy tu konspiracje i gabinetowe negocjacje niczym w "Comie" Robina Cooka, gangsterskie porachunki rodem z powieści Lee Childa, ale również krwawe scenerie jak u odważnego Billinghama. Bogactwo motywów nawet przez moment nie wydaje się przesadzone.

Co innego jednak w przypadku dialogów. Tutaj bohaterom zdarza się nierzadko wprowadzać solidne porcje zbędnych dygresji lub wygłaszać kwestie tak oczywiste, iż czytelnik może mimowolnie przewrócić oczyma. Autor chciał być może w ten sposób sprawdzić się także w warstwie psychologicznej, delikatnie jednak przesadzając z zagłębianiem się w odczucia występujących w "Bestii" postaci. I choć pozwoliło to wykreować naprawdę złożone charaktery, doprowadziło jednocześnie do powstania szeregu nadmiarowych scen.

Biorąc pod uwagę, iż był to pierwszy poważny krok Piotra Rozmusa w literaturze na szerszą skalę, należy z uznaniem pokiwać głową i życzyć temu pisarzowi dalszych tak śmiałych i udanych prób podejmowania niełatwych tematów. Nieduże, niepozorne miasteczko będące miejscem akcji wydaje się idealnym rozwiązaniem, a perfekcyjnie odtworzone lokalizacje pozwalają na przeniesienie się oczami wyobraźni na szczecineckie aleje, do lokalnych knajp czy ciepło urządzonych domostw. "Bestia" to zatem dobry, precyzyjny, mroczny i nieco krwawy thriller, a takich wciąż zbyt mało na polskim rynku.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ złożona, interesująca fabuła
+ ciekawe kreacje bohaterów
+ zachodni styl kreowania wątku sensacyjnego

Minusy:

- trochę niepotrzebnych dygresji
- dłużące się dialogi

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -