Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALEX

Alex

ALEX

ocena:7
Autor:Pierre Lemaitre
Tłumaczenie:Joanna Polachowska
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Muza
Ilość stron:349
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Są książki, które odrzucają już od samego początku. Okładką, treścią, fabułą, głównym bohaterem, pomysłem, wreszcie językiem. I nic nie pomoże fakt, że książka została nagrodzona CWA International Dager, a autor sam sobie dał blurba na okładkę i powołał się na Hitchocka. Prawdę powiedziawszy zaczynam już mieć dość wciąż tych samych cytatów z Alfreda (to o trzęsieniu ziemi) i z Nietschego (to o otchłani). Powinny być zakazane jak granie „Stairway to heaven” w sklepach muzycznych. Mam również dosyć thrillerów, które mówią mi jak są wspaniałe, a w rzeczywistości okazują się co najwyżej dobre.

Alex to młoda, piękna dziewczyna, która zostaje pobita i porwana przez tajemniczego oprawcę. Mężczyzna rozpoczyna okrutne tortury, doprowadzając kobietę na skraj człowieczeństwa. Sprawą zajmuje się inspektor Camille Verhoeven, mężczyzna o nieprzeciętnym intelekcie i proporcjonalnie odwrotnym wzroście. Dość szybko wpada na trop porywacza, jednak wkrótce okazuje się, że to dopiero początek poszukiwań. Bo czy mężczyzna, który porwał Alex chciał ją w rzeczywistości skrzywdzić, czy... powstrzymać?
Dobra, przyznaję, z początkiem znacznie przesadziłem. „Alex” to naprawdę dobra powieść. Mocna, porywająca, a przede wszystkim nie przestająca zaskakiwać do samego końca. Faktem jest, że głównej osi fabularnej można domyślić się dość łatwo, ale liczne wątki poboczne urozmaicają oczekiwanie na finał, który sprawnie łączy wszystkie zdarzenia w całość. Nie poczułem się w jakiś szczególny sposób zaskoczony, doceniam jednak konsekwencję i zmyślność autora. Widać tu solidny warsztat i niebanalne pomysły. Gorzej z piórem. I tu wchodzimy w bardzo niebezpieczną strefę upodobań osobistych. Nie znoszę bowiem narracji prowadzonej w czasie teraźniejszym, szczególnie tak zimnej, obcesowej. Z jednej strony współgra to z przedstawionymi zdarzeniami, mnie osobiście automatycznie stawia ścianę, która uniemożliwia mi identyfikowanie się ze światem przedstawionym. W żaden sposób nie dotarły do mnie problemy i kompleksy Camille, nad wyraz mocno odczuwałem, że autor próbuje mnie na siłę zaszokować scenami tortur Alex, w żaden sposób nie mogłem spojrzeć na intrygę inaczej, niż tylko jako na intrygę właśnie. Misternie uknutą, sprytnie pomyślaną przez autora, ale właśnie. Tylko i aż! O ile horrory, szczególnie te z niższych półek traktuję jako całkowicie odrealnione zapychacze czasu pozwalające się zrelaksować, tak w przypadku thrillera, szczególnie nagradzanego - liczę, że zostanę wchłonięty do świata i poczuję prawdziwe emocje. Gdy zaczynam śledzić i podziwiać warsztat autora zamiast przejmować się losem bohatera, coś jest nie tak.

Nie chcę napisać za dużo, bo być może inny czytelnik nie odkryje tak szybko, dlaczego Alex została złapana, ani kim jest w rzeczywistości. Bo od tego momentu, do finału droga już jest prosta, a momentami wręcz odniosłem wrażenie, że Lemaitre dorzucił dodatkowe ofiary by wydłużyć powieść. Oczywiście, później postarał się każdą śmierć uzasadnić. Ale w końcu jest autorem, więc mu wolno w swojej książce zrobić co mu się żywnie podoba. Znów nie ma zasłony i wiem, że to tylko książka. Rzetelna, dobrze napisana, z kilkoma mocnymi scenami, intrygującymi zwrotami akcji... Tylko i aż. Nie powiem, warsztat językowy autora, jego styl, imponują. Zakładam, że wiele osób książka zachwyci. Ja stawiam na norweskie i... polskie kryminały. Nagrodom zaś od dawna nie wierzę.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ pełna zwrotów akcji fabuła
+ interesujące postaci
+ rzetelna i rzeczowa
+ bardzo dobry warsztat autora
+ wyborny styl

Minusy:

- irytująca narracja w czasie teraźniejszym
- dość łatwe do przewidzenia rozwiązanie pierwszej części intrygi
- nie mogłem się pozbyć wrażenia, że czytam książkę, w której autor bardzo stara się mnie zaskoczyć, zamiast faktycznie zaskakiwać

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -