Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WES CRAVEN: THE MAN AND HIS NIGHTMARES

WES CRAVEN: THE MAN AND HIS NIGHTMARES

WES CRAVEN: THE MAN AND HIS NIGHTMARES

ocena:8
Autor:John Wooley
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Wiley
Ilość stron:272
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wes Craven to reżyser ikoniczny dla gatunku horroru. Jego awangardowa twórczość niejednokrotnie dokonywała redefinicji horroru filmowego, czyniąc z Cravena jedną z najważniejszych figur w przemyśle grozy. Co ciekawe, on sam znalazł się w na niwie horroru dość przypadkowo, nigdy wcześniej też nie oglądał obrazów tego gatunku. Kręcąc „The Last House on the Left”, widział jedynie „Noc Żywych Trupów” G. Romero. John Wooley w swoim „Wes Craven: The Man and his Nightmares” odsłania przed nami fakty znane i te mniej oczywiste, które ukształtowały filmowego geniusza grozy, twórcę takich kultowych obrazów, jak „Koszmar z ulicy Wiązów”, „Krzyk”, czy „Wzgórza mają oczy”.

„Wes Craven: The Man and his Nightmares” to biografia niezwykle ciekawa i absorbująca, ale też sam Wes Craven jest niezwykle wdzięcznym tematem dla literatury faktu. Wszak Amerykanin nie od dziś ma status człowieka-legendy, instytucji horroru, znanej na całym świecie, a jego filmy na stałe wpisały się w historię horroru filmowego, niejednokrotnie na nowo definiując ten gatunek. John Wooley w swej niezbyt obszernej (niecałe 300 stron jak na biografię to nie dużo), acz bardzo merytorycznej książce opisuje życie i twórczość Cravena, począwszy od jego dzieciństwa, a skończywszy na czasach współczesnych. Posługuje się tutaj materiałami źródłowymi, zapisami rozmów z samym Cravenem, jego współpracownikami, przyjaciółmi i najbliższym otoczeniem. Z „Wes Craven: The Man and his Nightmares” wyłania się portret człowieka bardzo świadomego swego rzemiosła, zdolnego i wykorzystującego nadarzające się okazje.

Nie brakuje tu również świetnie naszkicowanego kontekstu czasów, w których powstawały poszczególne dzieła Cravena, co jest niezwykle cennym drogowskazem dla zrozumienia twórczości reżysera. Jak na biografię przystało, treści uporządkowane są chronologicznie. Wooley opowiada o inspiracjach Cravena, jego religijnym wychowaniu, doświadczeniach z dzieciństwa i młodości oraz ich wpływie na jego późniejszą twórczość. „Wes Craven: The Man and his Nightmares” to również portret człowieka, dla którego horror był tylko środkiem dla własnej artystycznej wizji. Sam Craven nie chciał się wiązać z gatunkiem grozy po wsze czasy. W jego pierwotnym zamyśle, miała to być trampolina dla bardziej ambitnych projektów, obejmujących inne gatunki filmowe. Los chciał inaczej, czyniąc z Cravena „ojca chrzestnego” współczesnego horroru, z czym w końcu pogodził się sam zainteresowany.

Biografia autorstwa Johna Wooley’a urzeka precyzją języka i niezwykłą zdolnością autora do powiązywania ze sobą faktów. Widać wyraźnie, że Wooley zna historię amerykańskiej myśli filmowej i horroru od podszewki i doskonale orientuje się w sytuacji rynkowej. Jakby nie było, to przecież wieloletni współpracownik kultowego magazynu „Fangoria”, ale również twórca filmowy i literacki, który ma na swoim koncie wiele własnych projektów. „Wes Craven: The Man and his Nightmares” to pozycja iście magnetyczna, absorbująca uwagę czytelnika w sposób totalny i rysująca niezwykły, nietuzinkowy portret wizjonera gatunku horroru. Jedyny zarzut, jaki można by wystosować wobec książki Wooley’a jest taki, że zakończenie mogło być nieco bardziej sumaryczne, zamykające klamrą życie i twórczość reżysera „Koszmaru z ulicy Wiązów”, gdyż ostatnie akapity „Wes Craven: The Man and his Nightmares” aż proszą się o bardziej wymowne podsumowanie. Z drugiej jednak strony Wes Craven nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, mimo 75-ciu lat na karku, więc biografia mistrza czeka na swój ciąg dalszy…
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ merytoryka
+ materiały źródłowe
+ analityczność
+ świetnie naszkicowany kontekst czasów, w których powstawały poszczególne dzieła Craven

Minusy:

- brakuje bardziej wymownego podsumowania

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -