Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WALKING DEAD. UPADEK GUBERNATORA - CZ. 2

THE WALKING DEAD. THE FALL OF THE GOVERNOR - P. 2

WALKING DEAD. UPADEK GUBERNATORA - CZ. 2

ocena:8
Autor:Robert Kirkman Jay Bonansinga
Tłumaczenie:Bartosz Czartoryski
Wydanie oryginalne:2014
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:290
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Umysł Philipa buzuje mroczną energią i żądzą wojny niczym ludzki akcelerator cząstek – buczący z wściekłości – przemieniając tę magiczna godzinę w nieświęty rytuał, tajemną inwokację. (…) CZAS TO SKOŃCZYĆ!!!”
/Cytat z książki/

„Upadek Gubernatora. Część 2” to to studium szaleństwa jednego z największych popkulturowych schwarzcharakterów, Philipa Blake’a. Po straszliwym okaleczeniu Gubernatora przez Michonne, w Woodbury nastroje nie napawają optymizmem. Nikt nie wie, co się do końca dzieje, stan zdrowia Blake’a objęty jest tajemnicą, a coraz głośniej mówi się o wrogach z zewnątrz, którzy tylko czyhają, aby zniszczyć namiastkę „normalności” w Woodbury. Gdy Gubernator odzyskuje siły, wydaje stanowczy rozkaz: znaleźć więzienie i zniszczyć nieprzyjaciół.

Podobnie, jak i poprzednia część „Upadku Gubernatora”, tak i jej kontynuacja stoi na bardzo wysokim poziomie, znakomicie uzupełniając wydarzenia znane z kart komiksu „The Walking Dead”. Jest to swoista wiwisekcja umysłu socjopaty, który kierowany rządzą mordu i krwi, unicestwia wątłego ducha człowieczeństwa, drzemiącego w garstce ocalałych. Mamy tu bowiem do czynienia nie tylko z porażką pojedynczego człowieka, ale całego systemu, mozolnie budowanego na zgliszczach ludzkiej cywilizacji. Finał „Upadku Gubernatora” dobitnie pokazuje bowiem, że w tym starciu nie ma wygranych… można tylko liczyć ofiary.

Cała literacka seria „Żywych Trupów” słynie ze świetnego dawkowania napięcia i nie inaczej jest w drugiej części „Upadku Gubernatora”. Kolejne „małe finały” i zawieszenia akcji doskonale sterują zainteresowaniem czytelnika, prowadząc go prosto do krwawego i destruktywnego zakończenia. Książka nie jest przy tym tak nieprzewidywalna jak serial, bliżej trzymając się komiksowej wersji „Żywych Trupów”. Nie ma więc tu większych niespodzianek w fabule, lecz mimo to, nawet jeśli znamy na pamięć wydarzenia z „The Walking Dead”, to ta „powtórka z rozrywki” ma swój urok, a kolejne strony przewraca się z taką atencją, jakbyśmy po raz pierwszy zagłębiali się w świat opanowany przez nieumarłych.

„Upadek Gubernatora. Część 2” to nie tylko śmiała wyprawa w meandry szalonego umysłu Gubernatora i opowieść o zemście, ale także przejmująca historia o bólu i stracie, którymi to naznaczona jest cała powieść. Najmocniej kumulują się one w Lilly, która traci wszystko, co najcenniejsze, ale dzięki temu otwiera się na własną metamorfozę. To właśnie dojmujący ból i strata nadają „Upadkowi Gubernatora” charakterystyczny dla całej serii posmak goryczy, który zostaje w umyśle jeszcze na wiele godzin po lekturze książki.

Robert Kirkman i Jay Bonansinga po raz kolejny sprostali zadaniu, przenosząc swe apokaliptyczne wizje na łamy literatury. „Upadek Gubernatora. Część 2” to powieść odważna, mocna, a przy tym prawdziwie sugestywna. Nie brakuje tu pełnych przemocy scen i ostrego języka, a typologia postaci jest barwna i wiarygodna. Z oryginalnym komiksem chyba żadne inne medium konkurować nie może, ale literacka wersja „The Walking Dead” jest tuż za nim, a to prawdziwy komplement...
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetne uzupełnienie komiksu
+ napięcie
+ emocje
+ bohaterowie

Minusy:

- dla koneserów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -