Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:W CIENIU

SILENT WIFE, THE

W CIENIU

ocena:7
Autor:A.S.A. Harrison
Tłumaczenie:Dorota Malina
Wydanie oryginalne:2013
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Znak
Ilość stron:352
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„W cieniu” A.S.A. Harrison to powieść, która za Oceanem odbiła się głośnym echem, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie. Niewątpliwie pomogła jej w tym nośność „Zaginionej dziewczyny” Gillian Flynn, z którą to ochoczo porównywano książkę Harrison. Jakby tego było mało, w drodze jest także jej ekranizacja z Nicole Kidman w roli głównej. I jak tu przejść obok „W cieniu” obojętnie?

Todd i Jodi żyją ze sobą od dwudziestu lat. Pozornie, wszystko wydaje się tu być idealne – on odnosi spore sukcesy w branży nieruchomości, ona realizuje się jako terapeutka. Od czasu do czasu wychodzą razem na kolację, dają sobie sporo swobody i chętnie spotykają się ze swoimi znajomymi. Jednak głębsze spojrzenie na ich relację obnaża kruchość tego związku. Todd sypia po kryjomu z o połowę młodszą od siebie Nataszą, córką swojego dobrego przyjaciela. Co więcej, dziewczyna spodziewa się dziecka i jest wobec niego coraz bardziej zaborcza. W tej sytuacji zagubiony Todd postanawia porzucić Jody dla ciężarnej Nataszy. Nie wie jednak, że Jody nie zamierza tak łatwo odpuścić…

„W cieniu” to debiutancka powieść A.S.A. Harrison, która otrzymała nagrodę „Guardiana” dla najlepszego thrillera psychologicznego. Wpisuje są ona w modną ostatnio konwencję „toksycznego małżeństwa”, którą wcześniej praktykowała m.in. Gillian Flynn w „Zaginionej dziewczynie” i J.S. Watson w „Zanim zasnę”. Tutaj punktem zwrotnym jest kwestia podziału majątku, która okazuje się piekielnym impulsem do powieściowej intrygi. Wydarzenia poznajemy z perspektywy głównych bohaterów, Todda i Jodi – to introspektywne spojrzenie, mimo że ostatnio często eksploatowane w literaturze popularnej, nadal robi wrażenie na kartach książki A.S.A. Harrison. Nie daje ono czytelnikowi oczywistego obrazu sytuacji, a momentami autorka z premedytacją wykorzystuje dualną narrację do zawieszenia akcji i gradacji napięcia. Co prawda tempo powieści mogłoby być żwawsze, a cała intryga bardziej misterna, lecz biorąc pod uwagę fakt prozatorskiego debiutu autorki, można przymknąć na to oko. Marketingowe porównania z „Zaginioną dziewczyną” Flynn są nieco na wyrost, bo to jednak inna liga, lecz uważam za wielce prawdopodobne, że miłośnicy wspomnianej książki, docenią również „W cieniu”. Bo to także swoista analiza rozpadu związku, może nie tak efektowna jak u Flynn, nieco bardziej ociężała, ale nadal robiąca wrażenie.

Wielce wymowny jest też oryginalny tytuł książki „The Silent Wife”, który oznacza milczącą żonę. Jednak w tym milczeniu głównej bohaterki, kryją się również małżeńskie sekrety, nagromadzona złość, frustracja oraz ogromna determinacja, które w pewnym momencie wybuchają, domagając się zadośćuczynienia. „W cieniu” jest książką gorzką, zimną i ponurą, a przy tym porażającą swym realizmem. Na dodatek finałowe rozwiązanie akcji zaskakuje w dość nieoczekiwany sposób, by dać czytelnikowi jeszcze jeden argument, aby docenić debiut nieżyjącej już autorki.

Książka A.S.A. Harrison obywa się bez brutalnych scen i krwi rozmazanej po ścianach. Przeraża nie swą nadprzyrodzonością, lecz obnażeniem potworności samych ludzi – a wierzcie mi, że nie ma nic bardziej okropnego.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ portrety psychologiczne bohaterów
+ podwójna narracja
+ gorzka historia
+ zaskakujący finał

Minusy:

- trochę wolne tempo akcji
- brakuje jej trochę misterii
- nie wytrzymuje próby porównań z „Zaginioną dziewczyną” Gillian Flynn

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -